Ana Sayfa Bölge, Gündem 7 Temmuz 2020 627 Görüntüleme

Kurban Bayramı öncesi alınan kararlar

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle gerek hayvan satış gerekse kurban kesim yerlerinde alınacak tesbirler ile bu yerlerdeki çalışan ve müşteriler için uyulması gereken kurallar,Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunca Kurban Bayramı ve öncesinde hayvan satış yerlerine yönelik alınması gereken önlemler belirlendi. Ve 2020 yılı Kurban Hizmetlerinin uygulanmasına dair tebliğ resmi gazetede yayımlandı.
HABER: HASAN TEKİN
Kırklareli Valiliği tarafından yapılan açıklamada; Resmi Gazete’de yayımlanan usul ve esaslara göre; il ve ilçe kurban hizmetleri komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim yerlerinin günlük kesim kapasitesi bilgisi 20 Temmuz tarihine kadar kamuoyuna duyurulacağı belirtildi.
Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerlerin işletmeci veya sorumluları kruban kesilecek her bir gün için oluşturacakları randevulu kesim bilgisini içeren listeyi kurban kesim yerinin girişinde ve görülebilecek şekilde asacak. Ayrıca kurban kesim yerlerinin işletmeci veya sorumluları tarafından her bir kişinin kurban kesim saatine ilişkin randevu bilgisi kurban kesim yerinden hizmet alacaklara SMS yoluyla bildirilecek.
Kurban işlemlerinin Bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirler alınacak. Kesim yerlerinde kesim yaptırmak isteyen kişilerin talepleri mümkün olduğunca Bayramın 3 gününe eşit sayıda randevu verilecek şekilde planlanacak.
Kurban kesim yerlerinin işletmeci veya sorumluları 30 Temmuz Arefe günü Kurban Bayramı’nın 1. Günü için oluşturulan rendevu bilgisini, 31 Temmuz’da Bayramın 2. Günü için oluşturulan randevu bilgisini , 1 Ağustos tarihinde Bayramın 3. Günü için oluşturulan randevu bilgisini il veya ilçe kurban hizmetleri komisyonuna bildirecek.
Kesim yerlerine gelecek kişi sayısının mümkün olduğunca az olmasını sağlamak amacıyla hisse sahipleri dışında kimsenin kurban kesim yerlerine gitmemesi teşvik edilecek.
Her kurban için hisse başına parlaçalama işi kurbanı kesen veya parçalama işlemi için görevlendirilen kişilerce yapılacak.
Kurban sahiplerinin kurban kesim yerinde bir arada bulunarak parçalama işlemi yapmasına müsaade edilmeyecek. Kurban sahipleri tarafından parçalanacaksa en fazla 3 kişinin maske ve 1,5 metrelik mesafe kurallarına uyarak parçlama işlemini yapmasına izin verilecek.
Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak şekilde yol kenarı, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesine izin verilmeyecek.
Açıklanan rehber, tebliğ ve getirilen kurallar çerçevesinde denetimler yapılacak. Kurallara uymayanlara Umumi Hıfzısıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre ise, Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılarak, suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. Maddesi kapsamında gerekli işlemler başlatılacak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com