Ana Sayfa Bölge, Ekonomi, Gündem 7 Temmuz 2020 11 Görüntüleme

‘Güvenli Turizm’ geldi

Belediye veya İl Özel İdaresi ruhsatlılar da dahil, 50 oda ve üzeri tüm konaklama tesislerine Güvenli Turizm Sertifikası alma zorunluluğu geldi.

Sertifikasız faaliyet gösteren konaklama tesislerinin işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı ile turizm belgesi iptaline gidilerek her türlü cezai işlem saklı kalmak kaydıyla işletme faaliyetleri sona erdirilecek.

HABER: SEVDE GÜL MALİT

Kıkrlareli Valiliği İl Umumi Hıfzıssıha Kurulu Kararına göre, Belediye veya İl Özel İdaresi ruhsatlılar da dahil, 50 oda ve üzeri tüm konaklama tesislerine Güvenli Turizm Sertifikası alma zorunluluğu geliyor.

 

Kıkrlareli Valiliği İl Umumi Hıfzıssıha Kurulu tarafından alınan karara göre; Covid-19 kapsamında olağanüstü pandemi koşullarında sağlıklı ve güvenli bir şekilde turizmi mümkün kılmak ve alınan tedbirleri üst seviyede güvenlilirliğini sağayabilmek için Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı koordinayonunda uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının konaklama tesislerinde yerine getirildiğini belirleyen ve aylık denetimlerle devamlılığını sağlamayı hedefleyen Güvenli Turizm Sertifikası’nın 50 oda ve üzeri  tüm konaklama tesislerince (Belediye ve il özel idaresi ruhsatlılar dahil) alınması zorunlu kılındı.

Halen Faaliyette olan konaklama tesislerinin Güvenli Turizm Sertifikasını alabilmeleri için 15 Temmuz 2020 tarihine kadar, faaliyete yeni geçecek tesislerin ise faaliyete geçmelerini takiben 7 gün içerisinde,Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı tarfından belirtilen sertifika firmalarınca denetlenen ve düzenlenen Güvenli Turizm Sertifikası koşullarını yerine getirerek sertifika almaları gerekiyor.

Güvenlik Turizm Sertifikası alma zorunluluğu getirilen tesislerin serifikasız faaliyet gösterdiğinin tespiti halinde iş yeri açma ve çalışma ruhsatı veya turizm belgesi iptali dahil her türlü cezai işlem saklı kalmak kaydıyla işletme faaliyetine son verilecek.

Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı Hakkında

Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı, tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçilere, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede bir dizi alınması önerilen tedbirleri tanımlıyor. Zorunlu olmayan, isteğe bağlı bu belgelendirmeyi başvurmak isteyen tesis işletmeleri; yetkili uluslararası akreditasyon kuruluşlarına başvuruda bulunabilecektir.

Dünyada ki ilk örneklerinden biri olan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlandı.

Konaklama ve yeme-içme tesislerimizi ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleyerek, Güvenli Turizm Sertifikasını vermeye yetkili olan akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi yaparak bunlara ilişkin raporlar düzenleyecek ve başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetleyecek.

Belgeyi alan tesisler Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden de duyurulacak. Güvenli Turizm Sertifika logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabilecek. Bu sayede tüm süreç şeffaflık kazanmış olacak.

Belgelendirme Süreci ve Koşullar

 • Denetim periyodu aylık olacaktır.
  • Denetimler 1 gün ile sınırlıdır.
  • Uzaktan denetim yapılmayacaktır.
  • Denetimlere ilave olarak 2 aylık periyodlarda gizli müşteri denetimi ayrıca yapılacaktır ve ayrıca raporlanacaktır. Gizli Müşteri denetimleri mali teklife dahil olacak ayrı bedel talep edilmeyecektir.
  • Saha denetiminin ardından belgelendirme en geç üç gün içerisinde yapılacaktır.
  • Denetimlerde, kriterler ile uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda ilgili tesise ihtar verilecek, uygunsuzluğun devamı halinde belge iptaline gidilecektir.
  • Denetim sonucu verilecek belgelendirme dokümanında kare kod bulunacaktır. Kare Kod herkese açık olacak ve okutulduğunda denetim zamanı, denetçi ismi, denetim sonucu düzeltilen eksikler ve denetime ilişkin diğer detaylara ulaşılacaktır.
  • Denetim belgesi gerekli güvenlik unsurlarını barındıracaktır.
  • Denetim sonucu tesislerin girişlerine ve diğer görünür noktalarına yapıştırılacak olan etiketler tesislere adetli ve zimmetli olarak teslim edilecektir.
  • Mali teklifte Denetçi fiyatları sabit olacaktır.
  • Tekliflere belge (sertifika) ve etiket bedeli gibi denetiminden doğabilecek her türlü masraflar ile ulaşım ve denetim için yapılacak diğer masraflar dahildir.
  • Fiyatlar 2020 yılı sonuna kadar geçerli olarak aylık bazda TL cinsinden, KDV hariç verilecektir.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Gündem Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.