Ana Sayfa Gündem 29 Ocak 2018 1078 Görüntüleme

“Üreticimiz zarar etmiştir”

Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan ve üyeler meclis toplantısını gerçekleştirdi.

HABER MERKEZİ

Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan ve Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Akcan, İsmail Arabacı, Arif Okumuş, Yaşar Güçlü, Ercan Göç ve Zafer Çevik ile bir araya gelerek yeni Ziraat Odası binasında ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. 25 Ocak günü gerçekleştirilen meclis toplantısında üyelerle bir araya gelen Şahin Arslan toplantı öncesi bazı açıklamalarda bulundu. Şahin Arslan yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi ; ‘’ Bugün anlamlı bir gündeyiz. 1965 yılından bu yana Babaeski Ziraat Odası binasının serüvenine bugün burada hep birlikte bir nokta koyduk. Bu gururlu tablodan ve sizlerle beraber bu tabloyu yaşamaktan kıvanç duyduğumu sizlere belirtmek isterim. Birlikte ekip olduk, birlikte seçildik ve birlikte seçim dönemlerimizde de bazı vaatlerimizi hep birlikte verdik. Bunların bir tanesi de Babaeski’ye yakışmayan üyelerimizin yeterli hizmet birimlerinde ihtiyaçlarına cevap veremediği bir binamızı vardı.

“Biz bunları aşarız dedik”

Bunu da el birliğiyle çözeceğimize söz vermiştik. Burada bizimle birlikte hareket eden, ödenek dediğimiz yani huzur haklarının, meclis kararıyla göreve ilk geldiğimizde kararları aldıktan sonraki süreçte de ekonomik zorluklar vardı. Ancak biz bunları aşarız dedik ve sizlerin sayesinde 90 TL olan oturum ücretlerini de feragat ederek almayacağız dedik. Çünkü hizmet binamız daha önemli dedik. Sözlerimizi de yerine getirmek anlamında gerçekleştirmek zorunda olduğumuz bir işe imza attık.

Bugün yine 24 Ocak Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan’ın terör tarafından şehit edilmelerini yad ediyoruz. Onlara Allah’tan rahmet diliyoruz. Kalanlara sabırlar diliyoruz. Yine Afrin Operasyonlarında askerlerimizin nasıl mücadele ettiğini basından, televizyondan izliyoruz. Allah onların yardımcıları olsun. Temennimiz en az hasarla bu operasyonların geçiştirilmesi. Bugün gündemimizde önemle değineceğimiz 20 Ocak Trakya Birlik Olağan Genel Kurulu yapıldı. Ben bizzat kendimde her ne kadar davet edilmemiş olsam da Genel Kurula katıldım. Üyelerimizin, ayçiçek üreticilerimizin en çok merak ettiği konulardan bir tanesiydi çünkü geleneksel hale gelmişti. Trakya Birliğin Genel Kurulda yapmış olduğu ek ödenek veya kesim alım fiyatı belirlenirdi. Üreticimiz oradan ne verirlerse, örneğin kilogram başına 70 kuruş verilmişti. Ancak bu yıl 2017 üretiminin sezonunda açıklanan ön alım fiyatı adı altında bin yedi yüz yirmi kuruş olan ayçiçek taban fiyatı ne yazık ki hç gündeme bile getirilmedi. Genel Kurulda bizim gördüklerimiz gerçekten içler acısıydı. Ve yüz on bin ortaktan otuzaltı bin ortağa düşen Trakya Birlik bence şu an çok büyük bir bocalama devresine girmiştir. Burada ayçiçek üreticisinin yapması gereken Trakya Birlik’e sahip çıkmaktır. Ama üst birlik yöneticilerinin de tekrardan gözden geçirmek gerektiğini düşünüyorum.

“Yöneticiler bugün vardır, yarın yoktur”

Malkara Yağlı Tohumları Başkanı Cem Özkan, Edirne Yağlı Tohumlar Başkanı Şafak Kırbıç ve Lüleburgaz Ahmetbey Delegesi Süha Yılmaz söz aldılar. Bizim zaten söylemek istediklerimizi söylediler. Ama ne yazık ki Genel Kurulun başkanı Rafet Sezen onların sorularına yeterli cevap vermedi. Tabi ki Trakya Birlik kalıcıdır. Bizim kooperatifimizdir. Ama yöneticiler bugün vardır, yarın yoktur. Dolayısıyla Trakya Birlik’te benim inancım yeni bir taze kan bulunmasıdır. Hepinizin bildiği gibi bu dönemlerde Ticaret Borsası piyasalarına baktığımızda bir seksen beş, bir doksan bandında seyrederken, Trakya Birlik’in bu ürün alım politikasından kaynaklı en az yüz elli kuruş civarında üreticimiz zarar etmiştir. Bugün 20 ton ayçiçek üreten bir çiftçinin 3 bin lirası adeta uçmuştur, buharlaşmıştır. Bunun sorumlusu da Trakya Birlik’i yöneten yöneticilerdir. Bölgemizde aşırı yağışlardan kaynaklı özellikle Kuleli hattından Kuştepe’ye kadar uzanan bölgede tarım alanları çok fazla zarar gördü. Bunların önümüzdeki günlerde Devlet Su İşleri tarafından tamir ve bakımlarının yapılması ve aşırı derecede zarar gören çiftçilerimizin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerince gereğinin yapılması talebinde bulunacağız ve takipçisi olacağız.

Buradaki ilk meclis toplantımızdı. Taşınma işleri gerçekten çok zor oluyor.  Hala eksiklerimiz var. Tamamlanması dahilinde önümüzdeki günlerde hizmet binamızın açılışını yapacağız ev bu mutluluğu hep birlikte yaşayacağız.

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com