Ana Sayfa Gündem 26 Temmuz 2019 733 Görüntüleme

TÜRİB bugün faaliyete geçiyor

Elektronik Ürün Senetleri’nin (ELÜS) güven, serbest rekabet ve istikrar içinde şeffaf ve kolay bir şekilde tek bir borsa çatısı altında işlem görebilmesini teminen 2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB), bugün faaliyete geçecek.

Haber: Umut AL – Hasan TEKİN

TÜRİB’in faaliyete geçmesini takiben, Ticaret Borsalarının ELÜS’e ilişkin borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisi sona erecek olup, tüm ELÜS işlemleri TÜRİB bünyesinde gerçekleştirilmeye başlanacak.

ELÜS’lerin alım-satım işlemleri, yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın www.turib.com.tr internet adresinde yer alan “TÜRİB İşlem Platformu” üzerinden doğrudan emir girme yoluyla gerçekleştirilecek.

TÜRİB faaliyete geçtiğinde yatırımcıların ELÜS işlemlerine devam edebilmesi için TÜRİB’e kayıt olması gerekmektedir. Yatırımcıların TÜRİB’e kaydı için Ticaret Borsaları ile TÜRİB arasında acentelik ilişkisi tesis edilmiştir. Acentelik hizmeti kapsamında ELÜS yatırımcıları tarafından kayıt yaptırılabilecek Ticaret Borsalarının listesi www.turib.com.tr/acenteler internet adresinde yer almaktadır.

ELÜS alım satımlarına ilişkin takas işlemleri Takas Merkezi olarak görevlendirilen İstanbul Takas ve Saklama Merkezi A.Ş. üyesi kuruluşlarca (Takas Merkezi Üyesi) gerçekleştirilecektir. Aynı şekilde, TÜRİB’de yatırımcılar tarafından gerçekleştirilecek ELÜS alım satım işlemlerine ilişkin tüm elektronik kayıt işlemleri Elektronik Kayıt Kuruluşu olarak yetkilendirilen Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. tarafından gerçekleştirilecektir. TÜRİB’de ELÜS alış ve satış işlemlerinde Takas Üyesi olarak hizmet verebilen aracı kurumlar/bankalar http://www.turib.com.tr/takas-uyeleri.aspx internet adresinde yer almaktadır.

Babaeski Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Özün, Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’nin ( TÜRİB ) faaliyete geçmesiyle birlikte Ticaret Borsalarının Elektrik Ürün Senetlerine ( ELÜS ) ilişkin borsacılık faaliyetlerinin değişeceğini belirtti. 

Başkan Özün, 2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen TOBB ve Ticaret Borsalarının kurucu ortağı olduğu Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’nin ( TÜRİB ) faaliyete geçmesiyle birlikte ELÜS’lerin alım-satım işlemleri, yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın http://www.turib.com.tr adresinden erişileceğini ‘’ TÜRİB İşlem Platformu ‘’ üzerinden doğrudan emir girme yoluyla gerçekleştirileceğini kaydettiği açıklamasında;  “TÜRİB’in faaliyete geçmesini takiben, TÜRİB’ in Acentesi olan Borsamız ELÜS’ e ilişkin borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisine sahip olmuştur. Daha önceden ELÜS’ e ilişkin borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisi olan borsalarında yetkileri sona erecek olup, tüm ELÜS işlemleri TÜRİB bünyesinde acente olan borsalar tarafından gerçekleştirilmeye başlanacaktır.
Bu noktada, TÜRİB faaliyete geçtiğinde ELÜS işlemleri yapan yatırımcıların işlemlerine devam edebilmesi için TÜRİB’ e kayıt olması gerekmektedir. Borsamız acentelik hizmeti kapsamında ELÜS yatırımcıları tarafından kayıt yaptırabilecek Ticaret Borsasıdır.
Yatırımcıların ELÜS işlemlerine ilişkin herhangi bir kesintiye uğramadan devam edebilmesi için Borsamızdan TÜRİB’e kayıt işlemlerini en kısa sürede yerine getirmeleri gerekmektedir. Gerekli teknik alt yapı borsamızda sağlanmış olup genel sekreterliğimizle irtibata geçilmesi önemlidir. Tüm üreticilerimize bereketli, bol kazançlı ve hayırlı bir yıl diliyorum’’ dedi.

TÜRİB KAYIT İŞLEMLERİ

Lisanslı depolara ürün teslim edecek Üreticiler ile ELÜS alım-satım işlemi gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların TÜRİB’de işlem yapmaya başlamadan önce aşağıda gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı belirtilen tüm bilgi ve belgelerle birlikte Borsamıza başvurmak suretiyle kayıt altına alınması zorunludur.

Borsamız tarafından sunulan belgelerin TÜRIB sistemine girişi yapılarak yatırımcı kaydının ve ilgili belgelerin tamamlanması ile kayıt işlemi tamamlanmaktadır.

Yatırımcılar, TÜRİB sistemdeki bilgilerini güncellemek istediklerinde söz konusu değişiklikleri Acente sıfatıyla yatırımcı kaydını yapan Ticaret Borsası vasıtasıyla yapabilirler. Acentelerin yatırımcı bilgilerini resen değiştirme veya silme yetkileri bulunmamakta olup ancak yatırımcıların ıslak imzalı talebi halinde bilgilerde değişiklik yapılabilir.

*Gerçek Kişiler İçin Gerekli Evraklar

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.

Adres teyidi için geçerli sayılan belgelerden herhangi biri (ikametgah ilmühaberi, fatura vb.).

Gerçek Kişi Müşteri Tanıma Formu (Ek/2 veya vekil tayini halinde Ek/3-b).
(Gerçek kişi tarafından vekalet verilmesi durumunda, noter tarafından düzenlenen vekaletname evraka eklenecektir.)

Aracı Kurum veya Banka’dan alınacak yatırım hesabını gösterir belge.
(Yatırım hesabının bulunduğu bankadan alınacak, üzerinde ELÜS Hesap Numarası ile Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Sicil Numarasının yer aldığı ELÜS Hesabı Bilgi Formu).

Yatırımcı Aydınlatma, Onay ve Taahhüt Metni (Yatırımcı Taahhütnamesi) (Ek/4).

*Tüzel Kişiler İçin Gerekli Evraklar

Kuruluş ilanının yer aldığı Tescil Sicil Gazetesi örneği.

Ticaret Sicilinden alınan Faaliyet Belgesi örneği.

Vergi Levhası örneği.

İmza Sirküleri.

Tüzel Kişi Müşteri Tanıma ve Temsilci Tayin Formu (Ek/3-a).
(Tüzel kişi yetkili organı tarafından temsilci tayin edilmesine ilişkin alınan karar ve söz konusu kararın yetkili kişilerce alındığını gösterir imza sirküleri evraka eklenecektir.)

Aracı Kurum veya Banka‘dan alınacak yatırım hesabını gösterir belge.
(Yatırım hesabının bulunduğu bankadan alınacak, üzerinde ELÜS Hesap Numarası ile Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Sicil Numarasının yer aldığı ELÜS Hesabı Bilgi Formu).

Yatırımcı Aydınlatma, Onay ve Taahhüt Metni (Yatırımcı Taahhütnamesi) (Ek/4).
*EKLER

Gerçek Kişi Müşteri Tanıma Formu (Ek/2).

Gerçek Kişi Vekil Tanıma Formu (Ek/3-b).

Tüzel Kişi Müşteri Tanıma ve Temsilci Tayin Formu (Ek/3-a).

Yatırımcı Aydınlatma, Onay ve Taahhüt Metni (Yatırımcı Taahhütnamesi) (Ek/4).

Şirket Karar Örneği.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com