Ana Sayfa Gündem 23 Nisan 2020 510 Görüntüleme

“Sevgi, barış ve kardeşlik tohumlarını ekeceğinize inanıyorum”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Babaeski İlçe Kadın Kolları Başkanı H. Gül Bingöl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir açıklamada bulundu.

Başkan Bingöl, açıklamasında şunları söyledi; “Değerli Babaeskililer ve geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımız; 23 Nisan 2020 de “Hâkimiyet bila kayduşart milletindir.” denilerek açılan Gazi Meclisimizin 100’üncü yılını hep birlikte kutlayacağız ve önümüzdeki dönemde 2021’de sadece düşmanın değil, milletin makûs talihinin de yenildiği zaferlerinin “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır” emriyle kazanılan Sakarya Zaferi’nin 100’üncü yılını kutlayacağız. Bu kutlamalar bizi Büyük Taarruz’un ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılına ulaştıracak. 2022 yılında başarıyla sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’nın 100’üncü yılını kutlayacağız. Ve nihayetinde 2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılını hep birlikte yine kutlayacağız.

Kurtuluş Savaşı’mızın planlaması ve sürdürülmesi, Türkiye Cumhuriyeti’mizin kuruluşu Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetine dayanır, yani bir başka deyişle görüldüğü gibi kuruluş da kurtuluş da hukuka dayandırılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışından bir gün sonra, yani 24 Haziran 1920’de Mecliste yaptığı konuşmada “müdafaa-i hukuk” kavramını bütün ayrıntılarıyla anlatır. Mustafa Kemal Atatürk’e göre “müdafaa-i hukuk” yani hakların müdafaası, sadece işgal güçlerine karşı Türk milletinin haklarının müdafaası anlamına gelmez; hakların müdafaası, egemenliğin kayıtsız, şartsız millete ait olması nedeniyle her bir vatandaşın hakkının ve hukukunun savunulduğu bir yönetim anlayışını ifade eder.

“HEPİMİZİN ORTAK TALEBİ ÇAĞDAŞ, DEMOKRATİK BİR HUKUK DÜZENİNİ İNŞA ETMEKTİR”

Mustafa Kemal için tek doğru yol ise, millî iradeyi egemen kılacak millî bir Meclisin, yani Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıdır. Dolayısıyla düşünmeden ve inançla şunu söyleyebiliriz: Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinde her bir vatandaşın hakkını ve hukukunu korumayı amaç edinen bir ruh vardır.

Hepimizin ortak talebi çağdaş, demokratik bir hukuk düzenini inşa etmektir. Bunu başardığımızda çocuklarımıza, demokratik standartları yüksek, yaşanabilir bir Türkiye bırakacağız. Sadece çocuklarımız için değil, Türkiye Büyük Millet Meclisinin tarihine ve tarihin kendisine yüklediği sorumluluğun gereğini de yerine getirmiş olacağız.

İstiklâl Savaşımızın lideri, Meclisimizin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal tarafından çocuklarımıza armağan edilen ve dünyadaki yegâne çocuk bayramı olan bu bayram; aziz vatanımızı her alanda en ileriye taşımak için yılmadan, büyük bir azim ve kararlılıkla çalışmamıza ve kenetlenmemize sebep olmalıdır.

Geleceğimizin umudu sevgili çocuklar, kahraman bir milletin evlatları olarak sizler ülkemizin yarınlarısınız. Sadece Türk Milletinin ve devletinin değil dünyanın geleceği için dünya çocukları ile el ele vererek sevgi, barış ve kardeşlik tohumlarını ekeceğinize inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyor; çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, sevgiyle kucaklıyorum.”

Haber: Umut AL

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com