Ana Sayfa Bölge, Gündem, Sağlık 19 Temmuz 2022 211 Görüntüleme

Plajlar A kalite

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün bir uygulaması olan Yüzme Suyu Takip Sistemi’ne göre, Kırklareli’nin plajları vatandaşların Kırklareli plajlarından faydalanması açısından mükemmel kategorisi olan A kalite sınıfında yer alıyor.

 

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün bir uygulaması olan Yüzme Suyu Takip Sistemi’ne göre, Vize Kıyıköy Halk Plajı (mükemmel), Vize Kıyıköy Belediye Plajı (mükemmel), Demirköy İl Özel İdaresi Kampı (mükemmel),  Demirköy İğneada Aşıklar Plajı  (mükemmel), Demirköy İğneada Beğendik Plajı (mükemmel) yüzme suyu bakımından 2021 yılı Kalite Sınıfı A grubunda yer alıyor.

 

Yüzme Suyu Takip Sistemi Nedir?

Sağlık Bakanlığı, güvenli tatil için plajlarda deniz suyunun sağlık açısından risk oluşturup oluşturmadığını ‘Yüzme Suyu Takip Sistemi‘ ile izliyor. Bu kapsamda 34 ilde belirlenen bin 377 farklı noktadan 15 günde bir su numuneleri alınıyor.

Tatilciler, ‘https://yuzme.saglik.gov.tr/’ internet adresine girerek, gideceklerin tatil bölgesindeki deniz suyunun kalitesini öğrenebiliyor.

Toplum sağlığının korunması ve yüzme suyundaki kirleticilere karşı maruziyetin önlenmesi için İl Sağlık Müdürlükleri tarafından denize ve göle kıyısı olan 34 ilde yüzme sezonu boyunca deniz suyu kalitesi bakteriyolojik açıdan izlenmektedir.

Yüzme suyu izlemi yapılan iller; Adana, Artvin, Aydın, Antalya, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Burdur, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Elazığ, Giresun, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak.

İzlemler “Yüzme Suyu Kalite Kontrol Sistemi” ile Daire Başkanlığı tarafından elektronik ortamda takip edilmektedir.

İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen takvime göre yüzme sezonu boyunca yüzme alanlarından 15 günde bir su numuneleri alınmakta ve Halk Sağlığı Laboratuvarlarında analizleri yaptırılmaktadır. Analiz sonuçları, yüzenlerin maruz kaldıkları risk seviyesinin değerlendirilmesi, kirliliğin tespiti ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için son derece önemli bir göstergedir.

Sezon içinde yapılan izlemelerde zorunlu değerleri sağlamayan yüzme alanı, öncelikle kirlilik kaynağının tespiti ve kirliliğin önlenmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirilmekte, gerekli tedbirlerin alınması için ilgili Belediye uyarılmakta ve yüzme alanı halkın kullanımına kapatılmaktadır.

Yüzme alanlarını kullanırken dikkat ediyor musunuz? 

 • Zemini kumdan oluşan ve dalgaların yoğun olduğu bazı kıyılarda kum kayması dip derinliğinin değişken olmasına sebep olmaktadır. Bu tür yüzme alanlarında plajda bulunan uyarılara uyulmalıdır.
 • Güvenlik için çok iyi yüzme bilinse dahi fazla açılmamak gerekir.
 • Yüzerken gereksiz cesaret gösterileri yapılmamalıdır.
 • Yüzme arkadaşınız hayat kurtarır. Asla yalnız yüzülmemelidir.
 • Şiddetli dalgaların bulunduğu zamanlarda yüzülmemelidir.
 • Zemini kayalık olan ve derinliği bilinmeyen yüzme alanlarında atlayarak veya dalarak denize girmek ciddi yaralanmalara sebep olabilmektedir. Bu tür kazaların önlenmesi için derinliği bilinmeyen ve zemini kayalık olan yüzme alanlarında atlayarak denize girilmemelidir. Plajlara yerleştirilen uyarı levhalarında belirtilen uyarılara ve kurallara uyulmalıdır.
 • Yüzme suyu analiz sonuçları uygun olmadığında halk sağlığının korunması ve kirliliğe karşı maruziyetin önlenmesi için yüzme alanları kapatılmakta ve yüzme yasaklanmaktadır. Böyle durumlarda yüzme alanları veya plajlarda yüzmenin yasaklandığı “Denize Girilmez” “Denize Girmek Yasaktır” “Yüzme Alanı Kapalıdır” gibi uyarı levhaları veya afişlerle ilan edilmektedir. İlan edilen yasak ve uyarılara mutlaka uyulmalıdır.
 • Alkollü iken kesinlikle yüzülmemelidir.
 • Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde güneşlenilmemelidir.
 • Güneşlenmeden önce mutlaka uygun koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Cankurtaran yok ise denize girilmemelidir.
 • Çocuklar ebeveynlerinin gözetiminde denize girmelidir.
 • Çocukların tuvalet ihtiyacı denize girmeden önce giderilmelidir.

Yüzme Suyu Takip Sistemi’nde denizlerin sağlık açısından değerlendirilmesinin yanısıra, vatandaşlar, plaj arama sekmesinden istedikleri özellikleri işaretleyerek kendileri için en uygun plajı kolaylıkla bulabiliyor.

Ayrıca sistemde, vatandaşlar tatillerini geçirmek için kendilerine uygun otelleri ‘otel arama’ sekmesinde rahatlıkla bulabiliyor.

Sistemde, plajların deniz suyu kalitesinin yanısıra çeşitli özelliklerini de görmek mümkün. Bir plaja baktığınızda plaj detayları olarak; duş, tuvalet, yemek, soyunma kabini, engelli erişimi, otopark, evcil hayvan, gözetleme kulesi, can kurtaran, ilkyardım, bot sandal, bayraklı uyarı, su sporları, kamp alanı, marina, liman, balıkçılık ve balık yetiştiriciliği gibi konularda da bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Gündem Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.