Ana Sayfa Bölge 13 Ağustos 2020 663 Görüntüleme

Pavli Panayırı bu sene YOK!

Pehlivanköy’de düzenlenen Pavli Panayırı bu sene Covid19 salgını nedeniyle iptal edildi.

Her yıl Eylül ayının ikinci haftası başlayan ve 4 gün süren Pavli panayırı bu yıl Covip19 salgını nedeniyle hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla tedbir amaçlı bu yıl iptal edildi.
Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı Pehlivanköy Belediye Meclisi’nin aldığı bir kararla bu yıl iptal edildi. Belediyeden konu ile ilgili yapılan açıklamada; “Belediye Meclisinin, 04.08.2020 tarihli toplantısında aldığı 29 nolu Meclis Kararı gereği, ülkemizde ve dünyada etkisini halen devam ettirmekte olan Coronavirüs (covid-19) hastalığının, ilçemizde yayılmasını engellemek, ilçe halkımızı Coronavirüs (covid-19) salgınından korumak amacıyla, tedbir amaçlı, bu yıl 10-13 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılması kararlaştırılan Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırının 2020 yılında yapılmamasına karar verilmiştir.
Tüm halkımıza duyurulur.” Denildi.
PAVLİ PANAYIRI NEDİR?
Pavli Panayırı 1910 yılından bugüne kadar her sene Eylül ayında gerçekleştirilen geleneksel bir etkinliktir. Sadece geçen trenlerin sesi ile bozulan sakinliği ile bilinen Pehlivanköy Pavli Panayırı ile her Eylül ayında canlanır. Ergene kenarındaki düzlük alanda gerçekleştirilen panayır birçok ziyaretçiyi ilçeye getirmektedir. Türkiye’de hala geleneğini yaşatabilen en büyük panayırlardan biri olarak bilinmektedir. Kurulan tezgahlarda yiyecek, içecek, kıyafet ve süs eşyaları satılmaktadır. Panayır süresince orada olan lunapark alanı ise Roman
eğlence kültürünü görebileceğiniz güzel bir ortam sağlar. Yaşayan Trakya kültürünü görmek isteyenler için her sene gerçekleştirilen panayır güzel bir fırsat sağlamaktadır.
Günümüzde Türkiye’deki mevcut örnekleri giderek azalan geleneksel panayırlar, düzenledikleri çevrelerde yaşayan insanların eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra mevsimlik ya da yıllık ev ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürmektedir.
Günümüzde Türkiye’de 63 yerleşmede bir yılda toplam 71 panayır organizasyonu gerçekleşmekte olup her şeyin giderek aynılaştığı çağımızda zamana ve değişimlere karşın Trakya’da panayırları geleneği Pehlivanköy’de yaşatılmaktadır. Yüz yıllık bir geçmişe sahip olan Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı ilçemizin coğrafi durumunun müsait olması ve içinden demiryolunun geçmesi, ulaşım ve nakliye açısından da çok müsait olmasından dolayı, 1908 yılında dönemin padişahı 2. Abdülhamit’in fermanı ile her sene Eylül ayında panayır kurulması emredilmiştir.
Bölge halkının günlük yaşamında halen önemli bir yer tutan panayırımız bugün 400’e yakın esnafın katılımıyla toplam 110 dönümlük alanda kurulmakta olup, panayır zamanı Pehlivanköy nüfusuna yakın bir nüfusu da esnaf ve çalışanlar olarak içinde barındırmakta ve bölge halkının yetiştirdiği ürünlerini pazarladığı, hasat sonu eğlendiği, mevsimlik ve yıllık ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşıladığı büyük bir eğlence ve alışveriş merkezidir.
Bir asır önce Pavli Panayırı olarak kurulup, günümüze kadar gelen, günümüzde de Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı olarak devan eden panayırımız, 108 yıllık bir geçmişe sahip olup, panayır anlayışını Trakya’da yaşatan ve ayakta kalan tek panayır olması nedeniyle Trakya’nın yaşayan en büyük bölge panayırı olma özelliğini taşımaktadır.
Trakya’da hatta Marmara Bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız tarafından bilinen panayırla büyüyen ve panayırı özleyen on binlerce vatandaşımız tarafından ziyaret edilen panayırımız, adeta bir bayram havası içinde geçmekte, bölge halkının içten ve sıcak duygularıyla hayat bulmaktadır.
Trakya’da her yıl büyük bir ilgiyle beklenen Pehlivanköy Panayırı, geleneklerin ve kültürün yaşatılmasında önemli rol üstlenerek bölge halkının eğlence ve alışveriş ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürürken bölgenin sosyal, ekonomik, kültürel hayatına da önemli katkılar sunmakta ve geleneksel atmosferi ile panayırları hatırlamak ya da tanımak isteyenlerin de son yıllarda artan sayılarda ziyaretine tanıklık etmektedir.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com