Ana Sayfa Gündem 9 Mayıs 2018 1547 Görüntüleme

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE EL UZATTI

Babaeski Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinden  ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzanıyor.

Haber:Hicran SÜNGÜ

Milli Eğitim Bakanlığının “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesi kapsamında, kimsesiz, yaşlı ve engelliler ile ihtiyaç sahibi aileler tespit edilerek Babaeski Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri tarafından ihtiyaçları gideriliyor.

Proje kapsamında ilk olarak mahalle muhtarları ile toplantı yapılarak proje hakkında bilgi verildi. Daha sonra ise mahalle muhtarları ihtiyaç sahipleri aileler belirlendi. Buna göre Babaeski Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinden oluşturulan 3 kişilik öğrenci grubu ve öğretmenleriyle birlikte Hamidiye Mahallesi’nde bulunan ihtiyaç sahibi aileler ziyaret edilerek Milli Eğitim Bakanlığının “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesi hakkında bilgi verilerek, okul imkanları dahilinde gıda ve temel ihtiyaçları giderildi. Ayrıca okul öğrencileri durumu el vermeyen yaşlı vatandaşların saç ve sakal tıraşlarını yaptı.

Ziyaret edilen ihtiyaç sahipleri böyle bir proje yapılmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Babaeski Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Vekili Gürkan Korucu “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesinin amacının; okulun bulunduğu mahallede, tespit edilen ihtiyaç sahibi yoksul veya muhtaç  durumdaki kişilerin; evlerinin bölümlerinin küçük  bakım ve onarımlarının, evlerinde bulunan kullanılamaz veya eskimiş durumdaki eşyalarının tamir ya da değişim gerektiren küçük onarımlarının, hayatlarını  kolaylaştırıcı bilgilendirme ya da yardımların, onları sevindirecek, mutlu edecek maddi ya da manevi dokunuşların toplum hizmeti kapsamında belirli bir plan ve proje dahilinde yerel imkanlarla yapılması” olarak aktardı.

Babaeski Mesleki Eğitim Merkezi  Müdür Vekili                Gürkan Korucu projenin içeriğini şu şekilde aktardı;

PROJENİN ADI: Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor.

AMAÇ: Genel Müdürlüğümüze bağlı okul ve kurumlarda öğrenim gören öğrencilerin; öğretmenleriyle birlikte, okulun bulunduğu mahallede, bulunmadığı takdirde sırasıyla ilçede veya İl içinde tespit edilen belirli sayıdaki ihtiyaç sahibi yoksul veya muhtaç  durumdaki kişilerin; evlerinin bölümlerinin küçük  bakım ve onarımlarının, evlerinde bulunan kullanılamaz veya eskimiş durumdaki eşyalarının tamir ya da değişim gerektiren küçük onarımlarının, hayatlarını  kolaylaştırıcı bilgilendirme ya da yardımların, onları sevindirecek, mutlu edecek maddi ya da manevi dokunuşların toplum hizmeti kapsamında belirli bir plan ve proje dahilinde yerel imkanlarla yapılmasıdır.

KAPSAM: 2017-2018 eğitim ve öğretim yılından başlamak üzere Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda öğrenim gören 10. 11. ve 12. sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Ancak 10. sınıf öğrencilerine yeterliliklerine göre görev verilecektir.

DAYANAK: Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanmıştır.

HEDEFLER: Bu proje ile öğrencilerin;

Sahip oldukları millî, manevî, ahlaki, insanî ve kültürel değerleri geliştirmelerini,

Yardımlaşma, ihtiyaç sahibine yardım etme, kardeşlik, merhamet, vicdan, birlik ve beraberlik duygularının güçlendirilmesi,

Hoşgörüye, saygıya sevgiye, mesleğe ve sanata duyarlı tutum ve davranışa sahip, başarılı bireyler olarak yetişmeleri,

Toplumda kalıcı gönül köprüleri kurmaları,

Sosyal becerilerinin ve kendilerine olan güvenlerinin geliştirilmesi,

Sosyal ve kültürel alanda okulunu temsil etme bilinci kazandırılması,

Ders dışı zamanlarını verimli geçirmelerinin sağlanması,

Okula olan aidiyet duygularının güçlendirilmesi,

Gerçek hayatta iş başı eğitimleri ile mesleki becerinin geliştirilmesi

İhtiyaç sahibi yoksul veya muhtaç kişilerin;

İncitilmeden, kalplerini kırmadan yardım edilmesi,

Hayata tutunmalarına katkıda bulunulması

Toplumda;

Yardımlaşma, kardeşlik, merhamet, vicdan, birlik ve beraberlik duygularının geliştirilmesi suretiyle toplumsal duyarlılığın artırılması,

Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin tanıtılması,

Öğrenci ve öğretmenlerimizin toplumla bütünleştirilmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca öğrencilerin zamanlarını verimli geçirerek istenmeyen ortamlarda bulunmalarının veya yanlış arkadaşlıklar kurmalarının önlenmesi suretiyle uyuşturucu ve diğer zararlı maddeleri kullanmalarının engellenmesi, şiddete eğilim duyanların kontrol altına alınmasının sağlanması, okula olan aidiyetin, akademik ve sosyal başarılarının artırılması, okul devamsızlıklarının azaltılması ile öğrencilerde yeni ilgi alanları oluşturulması hedeflenmiştir.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com