Ana Sayfa Gündem 16 Temmuz 2020 721 Görüntüleme

Kurban kesim ücretleri belirlendi

Koronavirüs pandemisi nedeniyle tedbirlerin en süt seviyeye çıkarılacağı Kurban Bayramı yaklaşırken, Babaeski’de Kurbna kesim ücretleri de belli oldu. Alınan karara göre büyükbaş kurbanlıklar için 300 TL, küçükbaş kurbanlıklar için 100 TL’den ve özel toplu kesim yapmak isteyen tesisler için de bin 500 TL’den kesim yapılacak.
HABER: ERCAN ÜLGER
Kurban kesim ücretleri büyükbaş kurbanlıklar için 300 TL, küçükbaş kurbanlıklar için 100 TL’den ve özel toplu kesim yapmak isteyen tesisler için de bin 500 TL olarak belirlendi. Kurban kesim ücretlerinin yanısıra kurban kesim yerlerinde de güzenlik önlemleri koronovirüs pandemisi dolayısıyla arttırıldı. Alınan yeni kararlara göre, hayvan pazarlarının geleneklerinden olan tokalaşarak pazarlık yapılmasına izin verilmeyecek. Müşteri ve satıcıların hayvan satış alanlarında fiziki mesafeye uymalarının sağlanacak, müşteri ve satıcılar arasında el teması (tokalaşma) olmamasının sağlanacak, satıcıların geceledikleri yerde yataklar arası mesafe, en az 1,5 metre olacak. Satış ünitesinde bulunan satıcıların diğer satış ünitesinde olanlarla temas etmemesine dikkat edilecek.
Kurban Hizmetleri Komisyonu, bu yıl Kurban Bayramı’nda dini amaç ve ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların, kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak kesebilmelerini sağlamak amacıyla kurban satılacak veya kesilecek yerlerin belirlenmesi ve bu konulara ilişkin diğer tedbirlerin alınması ile ilgili kararları kamoyu ile paylaştı.
2020 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ doğrultusunda Babaeski’ye, kurbanlık hayvan girişlerine Temmuz ayı itibariyle izin verilmesine karar verilen Komisyon kararında, kurbanlık hayvanların giriş noktalarında, Babaeski Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ekiplerince denetim ve kontrollerin birlikte yapılacağı, hayvan taşıma olasılığı bulunan kamyonların tamamının durdurularak kontrol edileceği ve özellikleri belgelerine uymayan hayvan sevkleri ile raporsuz hayvan sevkleri hakkında gerekli yasal işlemlerin uygulanacağı belirtilerek, kaçak hayvan hareketlerine karşı düzenlenen yol kontrol ve denetimlerinin etkinliğinin arttırılacağı ve yol kontrollerinde kullanılmak üzere motorize ekiplerin ilgili kurumlar tarafından oluşturulacağı kaydedildi.
Öte yandan kararda, yıl boyu denetim ve kontrolü yapılan Hayvan Sevk Kontrol Noktalarında 8 Temmuz ile 5 Ağustos tarihleri arasında, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince oluşturulacak ekipler tarafından, sorumluluk alanları içinde bulunan kolluk kuvvetleri ve zabıta ekipleri ile birlikte, daha sıkı denetim yapılması amacıyla 7/24 saat esasına göre nöbet tutulmasına ve hayvan hareketlerinin belge kontrolünün yapılacağı belirtildi. Denetimler esnasında, kaçak olarak yapılan hayvan sevklerinin tespiti halinde hayvanların yediemin ile sahibine teslim edilerek hayvan sahibinin göstereceği bir işletmede karantinaya alınacağı, hayvan sahibinin karantina için yer gösterememesi durumunda, İl/İlçe Belediyelerinin göstereceği yerde masrafları hayvan sahibince karşılanmak üzere karantinaya alınacağı belirtildi.
Kurban satış ve kesim yerlerinde Covid-19 salgını sebebiyle alınacak tedbirler şöyle açıklandı: Satış ve kesim yerlerinde maske kullanılacak, en az 1,5 metre (3-4 adım) fiziki mesafe kurallarına uyulacak, satış ve kesim yerlerinin tüm girişlerinde ve içerisinde belirli mesafelerde el antiseptiği bulundurulacak, Hayvan satış alanının etrafı sınırlandırılır, insan kalabalığını önlemek için hayvan ve insanların giriş-çıkışı için kontrollü kapılar oluşturulacak. Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi (müşteri ve satıcı beraber) düşmesine dikkat edilecek. Giriş kapılarına ve uygun yerlerine, Covid-19’dan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılacak, ateş ve solunum sıkıntısı olanlar alınmayacak, müşterilerin hayvan satış alanlarında uzun süre kalmamaları için uyarılar yapılacak, hayvan satış üniteleri arasında mesafe en az 2 metre olacak, her ünitenin uygun yerinde el antiseptiği veya hijyeni sağlayacak kolonya bulundurulacak, alan içerisinde ulaşılabilir yerlerde el yıkamak için lavabolar oluşturulacak.
Ayrıca Komisyon kararı ile hayvan pazarlarının geleneklerinden olan tokalaşarak pazarlık yapılmasına izin verilmeyecek. Müşteri ve satıcıların hayvan satış alanlarında fiziki mesafeye uymalarının sağlanacak, müşteri ve satıcılar arasında el teması (tokalaşma) olmamasının sağlanacak, satıcıların geceledikleri yerde yataklar arası mesafe, en az 1,5 metre olacak. Satış ünitesinde bulunan satıcıların diğer satış ünitesinde olanlarla temas etmemesine dikkat edilecek.
Kasaplar; su geçirmeyen önlük, maske, eldiven, su geçirmez çizme kullanacak. Her hayvan kesiminden sonra, eldiven değiştirecek, kesim aletleri yıkanacak ve dezenfekte edilecek. Belediye Başkanlığı tarafından kurbanlık hayvan satış yerlerinin taşeron firmalara verilmesi durumunda, yapılan sözleşmenin alınan komisyon kararları doğrultusunda hazırlanması sağlanacak. Halk Eğitim Müdürlğü’nce, ilgili uzman kişilerden de faydalanarak, kurban kesimi konusunda kasaplara ve kurban hizmetlerinde görev alacak tüm personele yönelik görev alanları ile ilgili kurslar düzenlenecek, İlçe Müftülüğü tarafından kurbanlık satış ve kesim yerlerinde görev yapacak personele tanıtıcı “Görevli Kimlik Kartı” ve “Kesim Elemanı Kimlik Kartı” düzenleyecek. Kurban bayramı müddetince İlçe Belediye Başkanlığı tarafından oluşturulacak ekipler ve görevlendirilen yetkililerce ihbar ve şikayetler değerlendirilecek, Babaeski Belediye Başkanlığının beyaz masa telefonlarına şikâyetler bildirilebilecek.
Mezbaha ve kurban kesim yerlerinde kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşasının önlenmesi için randevu sisteminin getirilmesi ve hayvan kesimi, yüzme, et paylaşımı ve benzeri işlemler esnasında sıra bekleyenleri sıkıntıya düşürmeyecek şekilde gerekli tedbirler alınacak. Kurbanlık hayvan satış yerlerinin olası hastalık riskine karşı Babaeski Belediye Başkanlığı’na bağlı ekiplerce her gün temizlik ve dezenfeksiyonu yapılacak ve görevlilerce dezenfeksiyon kayıtları tutulacak. Ayrıca kaçan kurbanlık hayvanların yakalanması için yakalama gereçlerine sahip yakalama timleri oluşturulacak. Bayram öncesi ve bayram süresince özellikle kurban kesimlerinin yoğun olduğu ilk iki gün Babaeski Belediyesi Zabıta birimleri aralıksız denetim yapacak. Kesimhanelerde kesilen kurbanlık sığır ve koyun/keçi cinsi hayvanlara ait kulak küpeleri, kesim yerlerindeki görevliler, muhtarlar ve belediye görevlileri tarafından toplanarak kulak küpe listeleri oluşturulup Babaeski Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne yedi (7) gün içinde teslim edilecek. Kurbanlık hayvan satış yerlerine 2020 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğde belirtilen hususlara uymayan, küpesiz ve belgesiz büyükbaş ve küçükbaş hayvan girişlerine izin verilmeyecek ve olumsuzlukların tespiti halinde gerekli yasal işlemlerin yapılacak.
Kurban kesim bedelleri ile ilgili alınan kara göre; bu yıl büyükbaş kurbanlıklar 300 TL’den kesilirken, küçükbaş kurbanlıklar 100 TL’den kesilecek. Kurban kesim bedelleri tahsilinin nasıl yapılacağı ise şu ifadelerle açıklandı: “Babaeski İlçe Kurban Komisyonu’nca belirlenen bir bedelin Kurban Satış ve Kesim Yerlerinden tahsil edilerek, açılacak hesaba yatırılmasına ve ilgili hesaptan görevlendirilen personele ödeme yapılmasına, İlçemizde 2020 yılı Kurban Kesim Ücretlerinin; Büyükbaş Kurbanlıklar için: 300-TL. Küçükbaş Kurbanlıklar için: 100-TL. Tesislerden yararlanma için: 50-TL. Özel Toplu Kesim Yapmak İsteyen Tesisler İçin: bin 500-TL olarak belirlenmesine ve de kamuoyuna duyurulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com