Ana Sayfa Gündem 16 Temmuz 2020 573 Görüntüleme

“Ekosistemi yeniden nasıl sağlayacaksınız?

Kırklareli Milletvekili Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) bir soru önergesi gönderdi. Gündoğdu soru önergesinde, “Bakanlığınızda ÇED süreci devam eden maden ocağı, kalker ocağı, kırma eleme tesislerinin faaliyete geçmesi halinde korkunç bir şekilde katledilecek, hançerlenecek Istranca Ormanları’ nda ekosistemi yeniden nasıl sağlayacaksınız?” şeklinde sorular yöneltti.
HABER: SEVDE GÜL MALİT
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir soru önergesi gönderen Kırklareli Milletvekili Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, “Ülkemizin ve dünyanın doğa harikası Istranca Ormanları Kırklareli ilimizin en önemli coğrafi zenginliklerinden birisidir.
Kırklareli ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren maden ocakları, sanayi tesisleri, kalker ocakları eşsiz doğa güzelliklerimiz olan Istranca Ormanları’mızı tehdit altında bırakmaktadır.
Hoyratça, plansız ve çarpık sanayileşme Kırklareli’nde çevreye ve canlı yaşamına zarar vermeye devam etmektedir.” Dedi.
Gündoğdu soru önergesinde şu fadelere de yer verdi:
“Kırklareli, Kapaklı Köyü civarında kalker ocağı ve kırma-eleme tesisi kapasite artırımı talepleri doğrultusunda hazırlanan çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunda ilgili şirket meşe ve gürgen ağaçlarının bulunduğu bölgede 23.34 hektarlık proje alanını 98.7 hektara çıkarılmasını isterken, proje için toplam 31 bin 824 adet ağaç kesileceğini öngörmektedir.
Böylece, Istranca Ormanları’nın kalbine hançer sokularak on binlerce meşe ve gürgen ağacının katledilmesi süreci ne yazıktır ki başlatılmıştır.
Bu doğrultuda;
1-Doğa harikası eşi benzeri olmayan zenginliğimiz Kırklareli’mizin, Trakya’nın oksijen ve su üretim merkezi Istaranca Ormanları’nın kalbinde, sınırları içerisinde sanayi tesislerinin faaliyetlerine ne zamana kadar izin vereceksiniz?
2-Bakanlığınızda ÇED süreci devam eden maden ocağı, kalker ocağı, kırma eleme tesislerinin faaliyete geçmesi halinde korkunç bir şekilde katledilecek, hançerlenecek Istranca Ormanları’ nda ekosistemi yeniden nasıl sağlayacaksınız?
3-Bakanlığınız döneminde Kırklareli Istranca Ormanları’nda işletmeye açılan, açılacak işletmeler nedeniyle toplam kaç ağaç kesilmiştir, kaç metrekare alan ormansızlaştırılmıştır, Istranca Ormanları’nın korunması, kollanması için, neler yapıyorsunuz, kesilen ağaçların yerine ekilen fidanlarla, ormansızlaştırılan alanların yeniden yeşillendirilmesiyle ekosistemin yaşadığı tahribatın önlenebileceğini düşünüyor musunuz?”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com