Ana Sayfa Bölge, Ekonomi, Gündem, Politika, Siyaset 4 Haziran 2022 1009 Görüntüleme

“Fiyatlar uzaya çıktı”

CHP Kırklareli Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, TBMM’den bir konuşma yaparak AK Parti’nin yoksulluk ekonomisini değerlendirdi. Gündoğdu konuşmasında, “Asgari ücretli tam yüz doksan yedi yılda ev alabiliyor” dedi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’inde (TBMM) bir konuşma yaparak hükümetin ekonomik politikasını değerlendiren CHP Kırklareli Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, “Ekonomiyi yere çaktınız, dibe vurdurdunuz. Vatandaşlar uzaya çıkmayı beklerken fiyatlar uzaya çıktı. “ diyerek AK Parti’yi sert bir dille eleştirdi.

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’inde (TBMM) bir konuşma yaparak hükümetin ekonomik politikasını değerlendiren CHP Kırklareli Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu konuşmasında şu ifadelere de yer verdi:

“Biz burada ne konuşursak konuşalım, hangi teklifi görüşürsek görüşelim vatandaşın sıcak gündemi;

Fahiş elektrik zamları, doğal gaz zamları, akaryakıt zamları

Yani vatandaşın gerçek gündemi temel gıdanın zamları, korkunç enflasyon, korkunç faiz ödemeleri.

Gündem, korkunç işsizlik, korkunç yoksulluk.

“Ekonomiyi uçuracağız.” deyip ekonomi kitabı yazanlar sarayda kitap satışlarını takip ederken vatandaş kitabın sayfalarını âdeta parçalıyor şu anda.

“Ekonomiyi uçuracağım.” diye millete masal anlattınız;

Enflasyonu uçurdunuz, faizleri uçurdunuz; mazot, benzin fiyatlarını uçurdunuz; doğal gaz, elektrik fiyatlarını, kiraları uçurdunuz; patlıcan, biber, domates, fiyatlarını uçurdunuz;

Ekonomiyi yere çaktınız, dibe vurdurdunuz. Vatandaşlar uzaya çıkmayı beklerken fiyatlar uzaya çıktı.

Değerli milletvekilleri, dünya gıda güvenliğiyle meşgulken, on yılını, yirmi yılını planlarken AKP tarımsal üretim yapan yerli, millî kuruluşlarımızı, fabrikalarımızı da yok pahasına sattı.

Şimdi de yabancı çiftçiye el avuç açar duruma geldik; şeker istiyoruz, buğday istiyoruz, ayçiçeği yağı istiyoruz; aziz milletimizin dikkatine de sunmak istiyorum.

TÜRK Şeker’in 10 fabrikasını 680 milyon dolara özelleştirdiler yani bugünün parasıyla 11 milyar liraya sattılar.

AKP ve MHP sadece geçtiğimiz ay, nisan ayında bir aylık 19 milyar lira faiz ödediler. 10 şeker fabrikasını 11 milyar liraya satanlar, bir ayda, evet, sadece bir ayda 19 milyar lira faiz lobisine para ödediler.

Şimdi, buradan sormak istiyorum: Bu mu devlet yönetimi, bu mu yönetim anlayışı, bu mu ahlak, bu mu erdemli olmak, bu mu halkın çıkarı, bu mu milletin çıkarı?

Hani diyorlar ya “Biz yerli ve millîyiz.” diye, bunun neresi yerli ve millî, ben bir türlü anlayabilmiş değilim. Burada AKP’nin beceriksiz, zengin sever ve çakma ekonomistleri yüzünden güzel ülkemiz şu anda borç batağına girdi, hem de ciddi bir anlamda, vatandaş da sefalete sürüklendi.

Şirketler borç batağında, aileler borç batağında, şahıslar borç batağında; sattınız, yediniz, sattınız, yediniz ve bir türlü doymadınız.

İsrafa ve şatafata düştünüz, sınırsızca da harcadınız yetimin parasını. Yandaşlarınızı zengin etmek için vatandaşın geleceğini ipotek altına almak için üretime ve istihdama katkısı olmayan betona sınırsız kaynak ayırdınız.

Yirmi yılın sonunda ne oldu? Sonuç, hüsran.

Köprülerden, yollardan geçmek pahalı, vatandaş için ulaşılmaz olmuş; konut kulelerine ise yandaş ve zenginler yerleşmiş; vatandaş ne yapıyor?

Barınacak iki göz oda dahi bulamıyor artık.

Kendileri saraylarda, yandaşları da kulelerde ve villalarda oturur hâle gelmişler; vatandaşlar ise kiralık ev bulamıyor, bulsa da kirasını ödeyemiyor; bin bir zorlukla ödeyebileni de ev sahibi taciz ediyor, “Hadi kardeşim, evi boşalt.” diye.

Sayenizde asgari ücretli -yapılan hesaplamalarda- tam yüz doksan yedi yılda 1 ev alabiliyor.

Kimin umurunda, var mı vatandaşın sorunuyla dertlenen? Tabii ki yok çünkü saraylardan aşağısı gözükmüyor.

Kendi zenginliğini bugün yaşayanlar milletin zenginliğini öbür dünyaya bırakmış durumda.

Değerli milletvekilleri, milletine “Aziz Türk Milleti” ya da “Efendiler” diye seslenen Büyük Atatürk’ten, Cumhurbaşkanından milletine küfreden Cumhurbaşkanına geldik.

Güzel ülkemizi, aziz milletimizi bu kirli ve nefret dilinden biz kurtaracağız.

Değerli milletvekilleri,

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde çıktığımız yoldan bizler asla geri dönmeyeceğiz, asla pes etmeyeceğiz;

Baskı, şiddet kimden gelirse gelsin asla ve asla da boyun eğmeyeceğiz çünkü biz Kuvayı Millîye ruhunu taşıyoruz.

Milletimiz hiç endişe etmesin;

Halkın iktidarında çiftçinin, esnafın yüzü gülecek; gençler caddelerde, sokaklarda, parklarda gülerek özgürlüğü yaşayacak, özgürce konserlere katılacak; istediği müziği dinleyecek.

Milletin kürsüsünden aziz milletime sesleniyorum:

Çalışanlarımız, esnafımız, çiftçimiz, emeklimiz, işçimiz, memurumuz, kadınlarımız, gençlerimiz; önümüzdeki süreçte bize katılın,

Hakça paylaşım, kardeşçe yaşam için, birlikte zenginlik istiyorsak bize katılın;

Kavga yerine barış, nefret yerine sevgi istiyorsanız bize katılın. “

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com