Ana Sayfa Bölge, Ekonomi, Gündem 30 Kasım 2022 681 Görüntüleme

Düve Alım Desteğinde Üst Limit Artırıldı

Başvurular 1 Aralık 2022 ile 27 Ocak 2023 tarihleri arasında

Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci Düve Alım Desteği üst limitinin Bakanlığımızca artırıldığını söyledi.

50 başa kadar kapasitesini artırmak isteyen yetiştiricilerin bu destekten faydalanacağını belirten Dermenci, düvelerin hastalıktan ari işletmelerden alınması durumunda hayvanların hastalık testlerinden ve aşılarından muaf olacağını belirtti.

Dermenci, ,” Düve Alım Desteğinden hayvan varlığı en az 8 aylık dişi sığır olmak koşuluyla kapasitesini 50 başa tamamlayacak işletmeler yararlanacak olup hayvanların yurt içinden temin edilmiş olması gerekmektedir. Düveler; düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleri ile yetiştirici/üretici örgütlerinden temin edilecektir.

Hastalıktan ari işletmelerden alınan hayvanlar hastalık testlerinden ve aşılarından muaftırlar. Aksi takdirde 12 aydan küçük boş düvelerde 3-6 aylıkken B.abortus  s19 aşısı ile aşılanmış ve ilk aşılamadan 4-12 ay sonra söz konusu hayvanlara bu aşıların tekrar yapılmış olması gerekli. 12 aydan büyük damızlık düvelerde ise brusella hastalığı için son 6 ay içerisinde testlerinin yapılması ve sonuçlarının negatif olması gerekmektedir. Ayrıca tüm yaş grubu damızlık düvelerde tüberküloz yönünden yapılan tüberkülin testlerinin de negatif olması gerekmekte.

Destek kapsamına girecek olan düvelerin aynı ırktan sadece boş dişi veya gebe olmaları ve aşağıdaki ırkları kapsamalıdırlar

  1. a) Etçi Irklar: Angus, Şarole, Limousin, Hereford, Belçika Mavisi
  2. b) Kombine Irklar: Simental (Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard
  3. c) Sütçü ırklar: Jersey (Karadeniz Bölgesindeki iller), Holstein olması gerekmektedir.

Gebe düve destek üst limiti yaklaşık yüzde 100 artırıldı

Düve alım desteği kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığımız gebe düve destek üst limitini 20 bin liradan 40 bin liraya, 8-15 aylık damızlık boş dişi sığır destek limiti ise 12 bin liradan 25 bin liraya çıkarmıştır.

Hayvanların yurt içinde doğmuş ve düve merkezlerinden temin edilmesi  durumunda düve başına fiyatın %50’ si, diğer tedarik merkezlerinden temin edilmesi durumunda %40’ı ödenecektir. 8-15 aylık boş dişi sığırlar ise 25 bin TL/baş’tır.

Başvurular 1 Aralık 2022 ile 27 Ocak 2023 tarihleri arasında

Düve alım desteği müracaatları 1 Aralık 2022 ile 27 Ocak 2023 tarihleri arasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince alınacaktır” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com