Ana Sayfa Gündem 29 Temmuz 2016 1639 Görüntüleme

BAŞKAN HACI; “ GÜZEL İLÇEMİZDE GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ”

Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, ses getiren haberlerimizden sonra yaptığı açıklamalarla tüm merak edilenleri Babaeski Gündem okuyucuları için yanıtladı.

ÖZEL HABER: Hicran SÜNGÜ

Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz özel röportajımıza 15 Temmuz Darbe Girişimini kınayarak başlayan Başkan Hacı, bu konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi;

“Öncelikle darbe girişimini lanetliyor, yaşamlarını yitirenleri saygı ile anıyoruz. Gerçek demokrasilerde ne sivil ne askeri darbe tehlikesi kabul edilemez.  Bugün; Siyasiler, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve yurttaşların hepsine büyük görev düşmektedir. Soğukkanlı olmak. Soğukkanlı olarak demokrasiyi olması gerektiği gibi korumak, temel hak ve özgürlüklerin hukuk yoluyla güvence altına alınmasını sağlamak zorundayız. Ötekileştirmenin bedelini büyük acılarla ödeyen güzel ülkemizin ihtiyacı olan en son şey ideolojik çıkar peşine düşülmesidir.

Ülkesel bütünlük ve toplumsal barışımızı tehlikeye atacak tek bir davranış biçimi ve tek bir söylem istemiyoruz. Yönetilebilir bir Türkiye için demokrasinin sadece seçim yapmak olmadığı, parlamenter sistemin devamının ancak hukuksal bir zeminde, özgürlükleri ve temel hakları koruyarak sağlayabileceğimiz unutulmamalıdır. Demokrasi, gücün sınırsız ve kimsenin tekelinde olmaması için vardır. Gücün tekelleşmesinin önlenmesi için de sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütlerine ihtiyaç vardır.

Biz Babaeski Belediyesi olarak, ülkemizin içinde bulunduğu bu çok ama çok hassas dönemde bağımsız, laik ve demokratik bir Türkiye için mücadelemizi sağduyulu bir şekilde sürdüreceğimizi duyuruyor, tüm yurttaşlarımızı ve siyaseti sağduyuya davet ediyoruz. Gerçek bir demokrasinin ülkemize yerleşmesi için çalışmalarımızı sürdürerek en temel ve kutsal hak olan yaşama hakkının savunuculuğuna devam edeceğiz.” dedi.

“ARALIK AYINDA BİTECEK”

İlk olarak tüm Babaeskililerin cevabını merak ettiği ‘yollar ne zaman bitecek’ sorusunu yanıtlayan Başkan Hacı; “2016 Mart Ayı ile birlikte ilçemizde ana yollardan sonra ara mahalle ve sokaklarda da asfalt, parke taş çalışması gerçekleştirmeye başladık. 2016 Yılı sonu yani Aralık ayı itibari ile birlikte ilçemizin yüzde 90’ı yenilenmiş olacaktır. Ben verdiğim sözleri tek tek yerine getiriyorum ve getirmeye devam edeceğim. Hep birlikte daha nice güzel çalışmaya, projeye imza atacağız. Şu anda Atatürk Mahallesi, Fevzi Çakmak, Gaziosmanpaşa, Hacı Hasan ve Kurtuluş Mahallelerinde devam eden yol yapım çalışmalarında tüm sokaklara parke taş döşeniyor. Bu parke taş yol yapım işinde toplam 182 bin 280 metrekare parke taş, 50 bin 430 metrekare kaldırım taşı, 49 bin 755 metre bordür, 48 bin 800 metre oluk yapılırken, 580 adet baca yükseltme ve 7 bin 800 metreküp de mekanik malzeme ile temel yapımı sağlandı” dedi.

 

Açıklamasına bir de büyük sıkıntı yaşayan sanayi esnafımıza müjdemiz var diyerek devam eden Hacı; ” 10 gün içerisinde bütün sanayi çarşımızı sıcak asfalt çalışmalarına başlayarak, sanayi esnafımızın da sıkıntısını gidereceğiz. Vatandaşlarımız çok sabretti biliyoruz. Kışın çamura yazında toza maruz kaldılar. Ama büyük işler kolay olmuyor. İlçemizin cefasını hep birlikte çektik sefasını da hep birlikte süreceğiz. Biliyorum ki yıllar sonra Babaeskili vatandaşlarımız yapılan alt yapı ve üst yapı çalışmalarımızdan dolayı bizleri güzel yâd edeceklerdir” şeklinde konuştu.

Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı gazetemiz için özel olarak gerçekleştirdiği açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Bu çalışmalarla ilgili olarak Türkiye Belediyeler Birliği tarafından belediyemize değerli bir iş makinasının da hibe edildiğini tekrar belirtmek istiyorum. Ben öncelikle Türkiye Belediyeler Birliği’ne Babaeski halkı adına çok teşekkür ediyorum. İşlerimizin çok yoğun olduğu bir dönemde böyle bir ihtiyacımızı karşıladılar. Araç Parkımızı daha da güçlendirdiler. Şahsım, çalışanlarım ve Babaeski Halkı adına tekrar teşekkür ediyor, İlçemize, belediyemize ve halkımıza hayırlı olsun diyorum.

Bunların dışında Babaeski Belediye Başkanlığı Temizlik Hizmetlerinde özelleşmeye son verdikten sonra Temizlik Hizmetlerine yatırım yapmaya devam ediyor. Geçen yıl alınan çöp kamyonları, süpürge ve temizlik ekipmanlarının ardından Temizlik hizmetleri bünyesine konteynırları temizlemek için yeni dezenfekte makinesi ve özel temizlik malzemesi alındı. İlçemizdeki çöp konteynırları aldığımız makine ve malzemeler sayesinde ekiplerimiz tarafından düzenli olarak dezenfekte edilmektedir. Sokaklarımızın hijyeni ve tertemiz olması bizim için çok önemlidir. Özel yıkama aracımız ile konteynırları tek tek yağ çözücü, larvaları, bakterileri önleyen ve koku giderici özelliğe sahip hijyenik özel maddelerle yıkayıp düzenli olarak dezenfekte ediyoruz. Her gün sokak aralarında kesintisiz çalışan ekiplerimiz, ana cadde ve bulvarlarda da gece gündüz tüm konteynırları yıkayarak, temiz bir şekilde halkımızın kullanımına sunmaktadırlar. Temizlik hizmetlerimizin çalışmaları ile Babaeski’miz en temiz en örnek ilçelerin başında gelmeye devam edecektir.

Tüm bunların yanı sıra Babaeski’mizin cehresini de geliştiriyor ve güzelleştiriyoruz. Bu gelişim ve hizmeti daha iyiye götürerek halkımıza daha iyisini sunmaya çalışıyoruz. Sokaklara konan çiçek saksıları, banklar, aydınlatmalar ve heykellerle ilgili olarak çok güzel geri dönüşümler alıyoruz. Alt Yapı Çalışmalarının tamamlandığı ilçemizde üst yapıyı güzelleştirme çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor.”

“ASANSÖRLER YENİLENECEK”

Gazetemize de taşıdığımız bir diğer konu olan Belediye Binası içerisinde ki yapılmayı bekleyen asansörler hakkında da açıklama yapan Abdullah Hacı, “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2017 tarihinden yürürlüğe girmesiyle belediyeler bu imar yönetmeliğini kullanacak. Yönetmelikte, bu tarihten sonra yapılacak tüm binalarda asansörün en az 10 kişilik olması şart koşuldu.
Asansör, yönetmelik gereği ölçülerinin 120 santimetre ile 180 santimetre ölçülerinde olacak. Bir bedensel engellinin tekerlekli sandalye ile asansör içinde manevra yapabilmesi için ölçüler genişletildi. Yönetmelik asansör tasarımlarına da yansıyacak. Binada birden fazla asansör olması durumunda sadece bir asansör bu boyutta olacak. Yani bizim belediye binamızın içerisinde ki asansör de bu yönetmelik gereği yenilenecek ve vatandaşlarımızın bu konuda ki mağduriyeti de giderilmiş olacak” ifadelerini aktardı.

“HAYVAN BARINAĞI YAPILACAK”

Son zamanlarda yol yapım çalışmalarının da önüne geçen ve hem hayvan severlerin hem de diğer vatandaşların büyük tepkisine yol açan sokak köpekleri ile ilgili olarak da gazetemize açıklama yapan Belediye Başkanı Abdullah Hacı, biz bu konuyla ilgili bir şey yapmıyormuşuz gibi aksettiriliyor diyerek, elinde ki yazışmalarla birlikte şunları dile getirdi; “Biz ilk olarak 10 Haziran 2016 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kırklareli Bölge Müdürlüğüne, yerleşim yeri dışında, vatandaşlarımızın rahatsız olmayacağı ama sokak hayvanlarının rahatça yaşamlarını idame ettirebileceği, her türlü yardımın da kolaylıkla erişebileceği geçici hayvan barınağı için başvurumuzu yaptık. Daha sonra ise buradan gelen talimatlar doğrultusunda Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne de gerekli yazıları gönderdik ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden onayımızı aldık. şu anda İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden gelecek onay yazısını bekliyoruz. Bu gerçekleştiği koşulda 5199 sayılı hayvan hakları kanuna uygun olarak, alttan ısıtmalı ve sürekli Belediyemiz bünyesinde çalışacak bir veteriner gözetiminde geçici hayvan barınağımızı yaptırarak, tüm sokak köpeklerine gerekli tüm işlemler yapılacaktır. Bu işlemin de çok uzun süreceğini düşünmüyoruz. Babaeski’de ki sokak köpeklerinin sıcacık ve rahat yuvalarına kavuşmalarına çok az bir zaman kaldı.”

“ŞEHİR İÇİ TEK YÖN OLACAK”

Son olarak park yeri ve Babaeski’de ki ani trafik sıkışmalarından yakınan vatandaşlarımızı mutlu edecek bir çalışma yaptıklarını dile getiren Başkan Abdullah Hacı, bunu da şu şöyle aktarıyor; “İlçemizde araç sayısında artış gözlenmekte. Bu araçların gelişigüzel cadde ve sokaklara park etmesi, yaya ve araç trafiğinin düzenini bozuyor. Caddelerimizin ve yollarımızın daha düzenli işlemesi açısından; şehir içi araç trafiğinin akışını tek yönlü olarak düzenliyoruz.

Bu nedenle Cumhuriyet Bulvarı, Gazi Mustafa Kurhan Sokak, Tuzsuz Mehmet Efendi Sokağın Eğri Sokak ile kesiştiği yere kadar; yine Gazi Mustafa Kurhan Sokağı takiben Akarca Sokak üzerinden Büyük Ayazma Sokağı, Atatürk Caddesinde kesiştiği noktadan sola dönüp Atatürk Caddesini takiben Eğri Sokak ile kesiştiği noktadan sağa dönerek Kırklareli Caddesinde ve Atatürk Caddesinden gelip Atatürk Meydanında son bulacak. Buradan gelen araçlar, Atatürk Caddesinden sağa dönüp Yakup Naci Sokağını takip ederek Eğri Sokak üzerinden, yine Atatürk Meydanından gelen araçlar Atatürk Caddesinin Eğri Sokak ile kesiştiği noktadan sağa dönüp Eğri Sokak üzerinden devam edebilecek. Ya da Dereli Tahir Efendi Sokak başlangıcından sola dönülerek bu sokağı takiben Tuzsuz Mehmet Efendi Sokağından ilerleyebilecekler.

Başka bir alternatif ise; Dereli Tahir Efendi Sokak üzerinden devam edilip Büyük Ayazma sokak ile kesiştiği noktadan sola dönmektir.  Eğri Sokak üzerinden devam eden araçlar aynı caddenin cumhuriyet Caddesi ile kesiştiği noktadan devam edebilir. 660 Nolu sokak ile aynı caddeden gelen araçlarda Gazi Mustafa Kurhan Sokak ile kesiştiği noktadan sola dönülerek de devam edilebilir. Bu suretle de yayalaştırma ve tek yönlü şehir içi araç trafiğini İlçemizde uygulamaya sokmayı amaçlıyoruz. Böylelikle hem yayaların hem de araçların daha düzenli ve rahat olacağına inanıyoruz.”

“YENİ ÇALIŞMALAR YOLDA”

Sözlerine Babaeskililere teşekkür ederek son veren Abdullah Hacı; “Babaeski’mizde çok büyük işlere kalkıştık ve şükürler olsun ki sona yaklaşmak üzereyiz. Elbette çalışmalarımız yol yapım çalışmalarının bitmesiyle son bulmayacak. Biz Babaeski Belediyesi olarak bizlere iletilen her türlü yapıcı eleştiriyi dikkate alıyoruz. İnşallah daha sonra ki projelerimiz arasında Babaeski’mizin çok büyük bir eksiği olan Kültür Merkezi ve Babaeskililere yakışır güzel bir otobüs terminali var. Bir bisiklet yolu projemiz var. Daha sırasıyla hayata geçirmeyi planladığımız pek çok projemiz var. Biz Babaeski Belediyesi olarak yaptığımız işin tam olmasından, güzel olmasından emin olmak istiyoruz. Bu nedenle de bazen işin süresi uzayabiliyor. Hani bir söz vardır “beklenen gün gelecekse çekilen çile kutsaldır” diye. İşte tam da bu anlamda bekleyen, çilesini çeken sabreden tüm Babaeskili hemşerilerime sizin aracılığınızla teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Hep birlikte güzel ilçemizde çok güzel günler göreceğiz diyorum” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com