Ana Sayfa Gündem 4 Ocak 2020 595 Görüntüleme

AÇIK KAPI: ‘Milletin Kapısı’

Kırklareli Valisi Osman Bilgin Açık Kapı’da incelemelerde bulundu.

Haber: Umut AL

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Kırklareli Valiliği Açık Kapı Birimini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Vali Bilgin, Açık Kapı Birim Koordinatörü Reyhan Arslan’dan yapılan işlemler ve çalışmalar hakkında bilgiler alarak, vatandaşlarla sohbet etti.

Vali Bilgin yaptığı açıklamada Açık Kapı Birimlerinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda 2018 yılında, vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulduğunu ifade ederek; “Açık Kapı Projesi (Milletin Kapısı) Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda 2018 yılında ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de hayata geçirildi. Nüfus yoğunluğu bakımından Valilik olarak İçişleri Bakanlığımıza talep etmemiz üzerine Bakanlığımız tarafından uygun görülen Lüleburgaz ilçemizde de Açık Kapı Birimimiz 2019 yılında faaliyete geçirildi.

İlimiz genelinde Açık Kapı Birimimize şuana kadar 816 vatandaşımız başvuruda bulunmuş, bu başvurularla ilgili olarak hepsine dönüş yapılarak işleme alınmıştır” dedi.

Vali Bilgin yaptığı açıklamada ayrıca Türkiye’de Kırklareli Valiliği Açık Kapı Birimi olarak “Şehit Yakınları ve Gazilerimize Kapımız Açık” projesi yaptıklarını, bu proje ile şehit yakınlarını ve gazileri tek tek aranarak istek ve taleplerini sorduklarını, bu uygulamayla birlikte devletimizin her zaman yanlarında olduğunu hissetmelerini sağlamak olduğunu ifade ederek, şehit yakınlarının ve gazilerin olumlu dönüşlerinin olduğunu görmekten de mutlu olduklarını belirtti.

Vali Bilgin, vatandaşların kurumlarla alakalı olarak yapılarını bilemediklerinden dolayı işlemler açısından zorluk yaşadıklarını ancak bu zorlukları Açık Kapı Birimlerinin bilgilendirme ve yönlendirmeleriyle  aştıklarını ifade ederek;

“Vatandaşlarımız kamu kurumlarının işleyiş yapılarını çok fazla bilmeyebilir. Bu doğrultuda vatandaşımız istek, öneri ve şikayetini en kısa yoldan Açık Kapı Birimimize başvurarak yapıyor. Açık Kapı personelimizde vatandaşımızı en etkin, en hızlı şekilde yönlendirerek, başvurusunu alarak ya da bizzat vatandaşla birlikte kuruma giderek çözüme kavuşturuyor” dedi.

Vali Bilgin ayrıca Valilik olarak yapılan “Hizmet Memnuniyeti Projesi” ile, Açık Kapı Birim personeli tarafından kurumlarda işlemi olan vatandaşların aranarak ya da kurumlarda işlem yapmaya gelen vatandaşlarla birebir görüşülerek memnuniyet analizi de oluşturduklarını, bu analiz sonucu kurumlarda eksik olan işleyişin anında giderildiğini belirtti.

Devletle vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim ve güveni arttırmak, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulan ve “Açık Kapı Milletin Kapısı” felsefesiyle çalışan Açık Kapıdan bütün vatandaşların ve yabancı kimlik numarasına sahip göçmenlerin yararlanabildiğini ifade eden Vali Bilgin daha sonra Kırklareli Valiliği’ne işlem yaptırmak üzere gelen vatandaşlarla sohbet ederek memnuniyet analizinde bulundu.

AÇIK KAPI PROJESİ NEDİR?

Açık Kapı projesi, vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulmuştur.

Açık Kapı projesi ile vatandaşın valiliklere olan taleplerinin elektronik ortamda kayıt, takip ve sonuçlandırılma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Uygulama sayesinde vatandaşlar, 17 başlık ve 322 konudan seçtikleri taleplerini doğrudan valilik bünyesinde oluşturulan Açık Kapı Masalarına iletebilmektedir. Talepler, geliştirilen internet uygulaması ve Açık Kapı Mobil uygulaması ile yapılabilmektedir. Uyuşturucu ile etkin mücadele amacıyla EGM, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan toplanan veriler belirlenen vaka durumlarına göre proje üzerinden raporlanmaktadır.

81 il valiliğinde ve Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde toplamda 48 merkez ilçe kaymakamlığında, tasarlanmış olan çalışma konseptine uygun olarak Açık Kapı Birimleri oluşturulmuştur. Valiliklerde 5, kaymakamlıklarda 3 personel görevlendirilmiştir. Açık Kapı Birimlerine yüz yüze, web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Başvurular elektronik sisteme kaydedilmekte ve ilgili birimlere yönlendirilmekte, vatandaşa “Müracaatınızdan dolayı Valilik olarak teşekkür ederiz.” bildirimi ile anında mesajla dönüş yapılmaktadır. 7 iş günü içerisinde talep sonuçlandırılmaktadır. Vatandaş sürecin her aşamasını, başvuru numarasıyla internet üzerinden ve mobil telefonuyla takip edebilmektedir.
Projenin Amacı;

Bakanlıkça 180 günlük eylem planı kapsamında devletle vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim ve güveni arttırmak,

Başvuruların sonuçlandırma sürelerini hızlandırmak suretiyle hizmetlerde vatandaş memnuniyetini arttırmak,

Vatandaş talep ve beklentilerinin toplanmasını ve oluşturulacak politikalara esas olmak üzere anlamlandırılmasını sağlamak,

Kronikleşmiş sorunlara çözümler üretebilmek amacıyla öncelikle 2018 yılı Haziran ayına kadar 81 il valiliğinde, daha sonra da belli nüfusun üzerindeki ilçelerde Açık Kapı Projesi hayata geçirildi.

Devam Eden Çalışmalar;

  •  Açık Kapı Mobil uygulama yazılımı geliştirilmesi tamamlanmış olup uygulama devreye alınmıştır.
    •  Açık Kapı başvurularının e-Devlet Kapısı üzerinden alınması 2018 yılı sonuna kadar tamamlanmıştır.
    •  Açık Kapı başvurularında konusu uyuşturucuyla mücadele kapsamında olanların ilgili kolluk kuvvetlerine iletilmesi konusunda çalışmalar devam etmekte olup en kısa sürede devreye alınacaktır.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com