Ana Sayfa Gündem 29 Haziran 2016 1058 Görüntüleme

“Yerel basın bölgeler için gerçekten çok önemlidir”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz iftar için geldiği Babaeski Devlet Hastanesi’nde iftar programı sonrasında basın mensupları ile bir araya geldi.

HABER MERKEZİ

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz Babaeski Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından geleneksel hale getirilen iftar programına katılmak için geldiği Babaeski’de yerel basın çalışanları ile bir araya gelerek yerel basının sorunları hakkında açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Minsolmaz yerel basın çalışanlarına yaptığı “yerel basının sorunları” hakkındaki açıklamasında şunlara yer verdi

“Öncelikle yapmış olduğunuz kutsal meslekten dolayı sizleri kutluyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Yapmış olduğunuz meslek gerçekten çok çaba ve özveri isteyen bir meslek. Hele hele yerel basın bölgeler için gerçekten çok önemlidir. Yerelde yaşayan insanlarımızın gözü kulağı, eli ayağınızsınız. Bizler yöremizde olup bitenleri sadece yerel basından öğrenme imkânımız var.

Sizlerin de ne kadar zor şartlar altında görev yaptığınızı çok iyi biliyorum. Birçok sosyal haklardan yoksun çalışıyorsunuz.

Yerel basın, bir bölgenin ya da yörenin tanıtımı açısından en önemli iletişim aracıdır. Yerel mecralar yerel kamuoyunun bilinçlenmesinde önemli bir potansiyele sahiptir.
“Yerel basının önemi ulusal basından daha çok önemlidir”

Çünkü bir yörenin tanıtımı ya da sorunları ilk olarak yerel medyada gündem olur, önem kazanır ve daha sonra ulusal basına konu olur. Yerel medya bir yörenin sorunlarını ve sorumluluklarını yerine getiren önemli bir faktördür.
Yerel basın sayesinde halk doğru bilgilenirse, kendisini yönetenler hakkında kararlarını da doğru ve sağlıklı olarak verir.
Yerel yönetimlerde, yöneticilerin yerel medya ile iyi ilişkiler içerisinde olmaları onlar açısından son derece önemlidir.

Yerel medya ile iyi ilişkiler içerinde olan ve hiçbir ayrımcılık yapmadan yörenin tanıtımına katkı sağlayan ve aynı zamanda yörenin sorunlarını ve sorumluluklarını yerine getiren yerel basın çalışanlarını, eşit şartlar çerçevesinde kucaklayan ve sahip çıkan yöneticiler her zaman kazançlı çıkmışlardır.
Belli bir kesimi kullanmaya çalışıp, diğer kesimi dışlayan yöneticiler ise her zaman kaybetmiş ve halk nezdinde itibar kaybı yaşamışlardır. Yakın zamanda ve her yerde bunun örnekleri ile sık sık karşılaşmaktayız.
Yerel basın, yayın yaptığı bölgenin ya da yörenin sorunlarını gündeme getirerek yöneticilere aktarılmasına ve o bölgeye ait yerel kültürün zenginleşmesinde ve korunmasında yardımcı olur. Yerel yönetimlerin toplumla ilişkiler kurmasında aracılık görevi üstlenir. O bölgede yaşayanlara bölgelerindeki olayları aktarır ve onların yaşadıkları bölgeyle bütünleşmelerini sağlar.
Yerel medya, bir toplumsallaşma aracıdır ve o bölgedeki sosyal ilişkilerin giderilmesinde aracılık yapar. Yerel problemlerin, ülkenin merkez yönetimine ulaşmasında önemli bir işleve sahiptir. Aynı zamanda yerel siyasetin sağlıklı olarak yapılmasına olanak sağlar. Toplumda yaşadıkları köye kasaba veya kente sahip çıkma bilincini aşılar ve insanlar arasında ortak yaşama kültürünün oluşmasını sağlayarak, bireylerin yaşadıkları topluma ve yaşama alanına karşı yabancılaşmalarına engel olur.
Babaeski’de görev yapan yöneticilerin, yerel medya ile iyi ilişkiler içerinde olmaları ve ayrımcılık yapmadan her basın mensubunu kucaklaması ve sahip çıkması, hem ilçemizin gelişmesi ve tanıtımı açısından hem de yöneticilerimizin daha olumlu ve aktif proje ve çalışmaları açısından büyük önem arz etmektedir.

Yerel medyanın önemine değindiğim bu söyleşide son olarak Ramazan ayının son günlerini yaşadığımız bu günlerde ilçemizin birlik ve beraberliği için önemli adımların atılması temennisiyle, tüm hemşerilerimizin mübarek Ramazan bayramını en içten dileklerimle kutlar, herkese sevgi ve saygılarımı sunarım…

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Gençlik Parkı yenilendi

Gençlik Parkı yenilendi

Babaeski Gündem Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.