Ana Sayfa Bölge, Ekonomi, Gündem 31 Ocak 2022 1613 Görüntüleme

YAKINDAN İZLENİYOR

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırklareli’nde kurulan demonstrasyonlarla ilgili bir açıklamaya yaparak, Yerli ve Milli Tohum demonstrasyonlarının yakından izlendiğini ifade etti.

 

Kırklareli’nde kurulan; Arpa, Buğday, Macar Fiği ve Yulaf demonstrasyonlarının 1. Dönem kontrollerinin tamamlandığını ve olumsuz bir durumun gözlenmediğini belirten Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, demonstrasyonların kurulduğu köylerde çiftçilere yönelik bilgilendirme çalışmalarının da devam ettiğini ifade etti

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy konu ile ilgili yaptığı açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

“Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın” sloganıyla yola çıkılarak gerek Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) arasında 12.12.2019 tarihinde imzalanan protokol kapsamında ve gerekse bağlı Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerimiz iş birliğinde yerli ve milli çeşitlerin çiftçi şartlarında demonstrasyon kurulumu çalışmaları yürütülmektedir.

Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerimizde geliştirilen YERLİ ve MİLLİ tohumlarımız ülkemiz tarımı için önemli bir paya sahiptir.

Bu kapsamda planlama yapılarak çeşit sahibi Koordinatör Enstitümüz olan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Buğday ve Yulaf, Ankara Tarla Bitkileri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden ise Macar Fiğ tohum talebinde bulunulmuş ve çeşitler tedarik edilerek demonstrasyonlar kurulmuştur.

Kurulan demonstrasyonlarımızdan:

YULAF çeşit demonstrasyonlarımız;

1- Aday-Kahraman -Küçükyayla-Kırklar: Merkez ilçe Üsküp Beldesi

2- Aday-Halkalı- Kahraman ve Küçükyayla çeşitlerinden: Kofçaz ilçe Ahmetler köyünde,

3- Halkalı- Kahraman-Kırklar ve Küçükyayla çeşitlerinden Lüleburgaz ilçe Alacaoğlu köyünde ve

4- Aday-Kahraman-Kırklar-Küçükyayla çeşitlerinden Pehlivanköy ilçe Doğanca köyünde kurulmuştur.

ARPA çeşit demonstrasyonlarımız;

1-Ocak-Hasat- Pınar ve Yaprak çeşitlerinden: Pehlivanköy ilçe Doğanca köyünde ve aynı çeşitler

2-Vize ilçe Hasbuğa köyünde kurulmuştur.

BUĞDAY çeşit demonstrasyonumuz:

1-Abide-Damla-Saban-Yüksel çeşitlerinden Vize ilçe Hasbuğa köyünde kurulmuş ve

MACAR FİĞ çeşit demonstrasyonumuz ise;

1-Tarım Beyazı ve Kansur çeşitlerinden Pınarhisar ilçe Kurudere köyünde kurulmuştur.

Demonstrasyonlarımızın I. dönem kontrollerinde olumsuz bir durum gözlemlenmemiş olup demonstrasyonlarımızın kurulu olduğu köylerde çiftçilerimize yönelik bilgilendirme çalışmaları yürütülmektedir.

Yöre çiftçilerimizin de yakından takip ettiği demonstrasyonlarımızın kontrolleri tarla sahipleri ve teknik elemanlarımızca da sık aralıklarla dolaşılmaya ve kontrol edilmeye devam edecektir.

Değerli üreticilerimiz; ürününüz bol, kazancınız bereketli olsun…”

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com