Ana Sayfa Gündem 25 Aralık 2016 1260 Görüntüleme

VELİ AĞBABA ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMALARIYLA BABAESKİ’DEN HÜKÜMETE YÜKLENDİ

-“9 şehidin kanını 20 milyon dolara sattılar”
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın Babaeski’de ki temaslarında, çok çarpıcı açıklamalar gerçekleştirdiği bir diğer noktası da CHP Babaeski İlçe binası oldu.
CHP Kırklareli Milletvekilleri Türabi Kayan ve Vecdi Gündoğdu, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı ve İlçe Başkanı Erol Mutlu’nun da kendisine eşlik ettiği ziyarette Ağbaba 20 Aralık Salı günü partililerle bir araya geldi.
Parti binasında gerçekleşen toplantıda ilk olarak konuşan Vecdi Gündoğdu, “ülkenin gündemi malum. Gün geçmiyor ki hem gündemi değiştirerek, hem de acımıza bir kat daha acı ilave ederek yeni bir olay, yeni bir terör saldırısı yaşanmasın” diyerek şunları dile getirdi; “Ülkemizi bu hale getirenler utansın. Cumhuriyetle yönetilen bir devleti son 14 yılda çadır devleti haline dönüştürmeye çalışıyorlar. Bir Orta doğu ülkesi haline getirmeye çalışıyorlar. Ama onlar da bitecek. Bunu hep birlikte bitireceğiz.
“MHP tabanı genel başkanları gibi düşünmüyor”
Hem İstanbul’da hem de Kayseri’de son yaşananlarda şehit olan polis ve askerinize Allah’tan rahmet diliyoruz, hala yaralılarımız var onlara da acil şifalar diliyoruz. Türkiye’de bu kadar terör bu kadar sıkıntı var iken hala başta Cumhurbaşkanı olmak üzere başkanlık sistemi meselesini oturttular böyle de devam ediyor. Yani deveye sormuşlar boynun neden eğri diye nerem doğru demiş. Biz de sosyal, kültürel, etnik, terör ekonomik anlamında bir sürü dert sorun varken hiç yokmuş gibi başkanlık sisteminde yürüyoruz. Ama bunu el birliğiyle yok etmeyi tekrardan başaracağız.
Bugün Anayasa ile ilgili komisyona geldi. Tartışılmaya başlanacak. Komisyondan sonra da görüşmeler Ocak ayında meclis gündeminde yapılacak. Ondan sonra da 330’u bulmaya çalışacaklar ki ama her kritik dönemde vermiş olduğu desteği Devlet Bahçeli tekrara vermeye devam edecek. Muhtemelen gene verecektir ve 330’u bulduklarında halkın önüne sunulacak. Ama ben halktan bu işin geri döneceğine eminim. Geçmişte ki gibi değiller çünkü. Bir belediye başkanlığı seçimi, milletvekili seçimi ya da parti kongreleri gibi değil. Bu daha farklı. Burada geleceğimiz söz konusu artık. Rejimin değişikliği ile ilgili bir sistem olduğu için halkımızın hangi siyasi görüşe taraf olursa olsun ben bu işin halktan geri döneceğine inanıyorum.
Tabii sadece inanmak yetmiyor. Bunun için çalışmak gerekiyor. Çünkü öyle geniş yetkilerle gelen tek adamlık devri başlar ki siz bile şaşırırsınız. Çünkü yargıyı yürütmeyi yasamayı eline almış, tamamen her türlü atamayı kendi himayesinde tutan ve en ufak kararlarda dahi ondan habersiz bir şey yapılamayacak tek adamlık hatta diktatörlükten de öte bir duruma getirir. Devlet Bahçeli’nin desteğiyle tabii. Burada MHP tabanını ayırıyoruz. Çünkü onlar genel başkanları gibi düşünmüyorlar. MHP tabanı hayır verecektir.”
“Bu ülkede siyasetin s’sini bilmeyenleri başbakan yaptılar, cumhurbaşkanı yaptılar”
Ardından konuşan CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan ise şunları dile getirdi; “Özellikle söylemek istiyorum ki bugün Türkiye, sınırları kevgir gibi olmuş bir ülke. Ve içerisinde yabancı ülkelerin istihbaratlarının yeterince cirit attığı bir ülke durumuna gelmiştir arkadaşlar. Akşamki vahim olay bunu zaten apaçık göstermiştir. Türkiye Dünya’nın en saygın ülkelerinden birisi iken bugün bu hale geliyor. Türkiye’nin üzerinde oynanan oyun çok büyük bir oyundur. Bizim gibi ülkelerde dünya ülkeleri siyasetten hiç anlamayan ama hırsı haddini geçen aklıyla buna bir türlü buna zincir vurmayan insanları bulurlar çıkarırlar. Ve bunları ilk önce suça bularlar. Ki daha sonra istediklerini yapmadıkları zaman getirip önüne dayadıklarında aklını oynatacak kadar suça bularlar. Şimdi aynı oyun başkan olmak isteyen şahsa oynanıyor. Bu ülkede siyasetin s’sini bilmeyenleri başbakan yaptılar, cumhurbaşkanı yaptılar. O da yetmedi şimdi bütün dizginleri elinde toplayıp her şeye egemen olmak isteyen bir adamı baştan beri destekliyorlar. Burada Pınarhisar Cezaevinde Recep Tayyip Erdoğan yatarken kendisini ziyaret eden en büyük şahıs ABD’nin Dış İşleri Bakanıydı arkadaşlar. ABD’nin Dış İşleri Bakanı gittiği ülkede en muteber geçinen insandır ve eften püften birisi için gelip ziyarette bulunmaz. Ama kullanacağı veya ekonomik olarak nemalanacağı birisiyse gider el pençe divan dahi durur. Daha sonra bunu ceza evinden çıkardıktan sonra biliyorsunuz bunu Amerika’ya davet ettiler. Orada çeşitli kişilerle görüştü. Ne başbakandı, ne parti başkanıydı be de başka bir şeydi. Hapisten yeni çıkmış biriydi. Buna parti kurdurdular. 1 sene sonra da bu partiyi iktidar yaptılar. İktidara geldiğinden beri de nelere bulaştırıldığını da söylemeye gerek yok. “
Son olarak konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise konuşmasında parti içi birlik ve beraberlik mesajları vererek hükümete yüklendi. Ağbaba konuşmasında şunlara yer verdi; “Burası bizim ve partimiz için özel ve anlamlı bir yer. Sadece CHP için değil, laik demokratik cumhuriyetin değerlerime inanan, Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerine inanan, onun kazanımlarına inanan herkes için özel bir yer. Trakya, Kırklareli bizim için her yerden daha önemlidir. Çünkü siz her türlü baskı ve zaman zaman da dışlanmaya rağmen her zaman bu değerleri savundunuz. Bu partili milletvekilleri ve partili yöneticiler bunların kıymetini bilmeli.
Türkiye eski dönemlerde kötü yönetildiği dönemlerde ekonomik krize girdiği dönemlerde hatta terörün kol gezdiği dönemlerde Dünya’da Avrupa’da da Türkiye bir Ortadoğu ülkesi gibi gözükmezdi. Bir Suriye’ye, Suudi Arabistan’a, Irak’a, İran’a ya da her hangi bir Arap ülkesine benzetilmezdi. Erbakan döneminde de, Çiller döneminde de Mesut yılmaz döneminde de Ecevit, Özal dönemlerinde herkes Türkiye’yi yüzü batıya dönük olarak görürdü. Yön olarak değil tabii ki de. Batı dediğimiz şey çağdaş uygarlık ve kadın erkek eşitliğinin olduğu yerdir. Hukukun üstünlüğünün olduğu yer. Türkiye hep Batıda gözükürdü. İlk kez birkaç yıldan beri özellikle 2011 seçimlerinden sonra Türkiye’nin uygulamış olduğu Ortadoğu politikası ile birlikte bizim 2011’de Türkiye’nin Suriye Politikasının yanlışını sıkça söylememize rağmen; Türkiye kendisini bir Ortadoğu ülkesi konumuna soktu. Artık Türkiye Ortadoğu’da sorun çözen değil, sorunun kaynağı haline geldi. İsrail’le kötü oldu. Ardından Mavi Marmara rezilliğini yaşadı. CHP ya da başka bir hükümet yapmış olsaydı taş taş üstünde kalmazdı. 9 şehidin kanını 20 milyon dolara sattılar. Bunu Babaeskili bir parti üyesi bile deseydi sadece Babaeski’de değil Türkiye’de gezdirmezlerdi bizi.
Suriye’nin bu hale gelmesinde de bizim çok katkımız var. Şimdi Işıd diyorlar, Daeş diyorlar ya orada bir katil sürüsü çoğalmışsa bizim katkımız çok. Ambulansla bizim ülkemize getirilen teröristler var. Antep’te, Adıyaman’da Mardin’de hücre evleri var. Bayram namazları kılıyorlar İstanbul’un göbeğinde size yakın yerlerde. 1 mart’ta biz hayır dedik Türkiye Irak bataklığına girmekten kurtuldu arkadaşlar. Orada tam bir buçuk milyon Iraklı öldürüldü. Tam 150 bin kadına tecavüz edildi. Hem AKP’nin yanlışlarını hem de kendi doğrularımızı söylemeye çalışıyorum.
Artık nerden terörün geleceğini bilemiyoruz. Işid mi geliyor, Pkk mı geliyor, Fetö mü geliyor bilemiyoruz. Bakın 2011 de Işid ya da Daeş diye bir şey yoktu. Ama El-Kaide El-Nusra vardı. Daha düne kadar Tayyip Erdoğan’ın terörist değil dediği örgüt El -Nusra. Rus Büyükelçisini vuran polisin ait olduğu örgüt iddia ediliyor. Şimdi Türkiye bu izlediğimiz politikalar neticesinde hani hala Ortadoğu’nun kralı olarak söyleniyor ya; arkadaşlar Ortadoğu’da Türkiye’ye bir tek iyi diyen ülke yok. Sürüklendiğimiz felaketi adım adım görüyorsunuz. Dış siyaset olarak Türkiye’nin iyi olduğu bir tek komşusu yok.
O kadar büyük hatalar yaptılar ki. Bakın Rusya uçağını vurdular ne dediler; Davutoğlu emri ben verdim dedi. Tayyip Erdoğan ben verdim dedi. Meydan okudular. Şimdi Rusya2ya domates satmak için yalvarıyoruz.
Biraz da iç siyasete gelelim arkadaşlar. 2010 eylül referandumunu hatırlayan var mı? Karşımızda bir güç, etkin bir medya, etkili bir sivil toplum kuruluşları falan demokrasi gelecek, Türkiye özgürleşecek diye bize sundu. O dönem bizi bile etkilemeye çalıştı. Yüzde 58 oy aldı. Evet cephesinde kimler vardı? HDP’nin bir kısmı, Tüsiad, Türk-iş var sendikalar var. Kusura bakmayın KESK’in bir kısmı bile var. Bir de o zaman radyo da televizyonda basında Amerika’da etkili bir isim olan Fethullah var. O demedi mi ölülerinizi mezardan kaldırın oy kullanın diye. Peki hayır cephesinde kimler var? CHP var. O zamanlarda başında daha yeni genel başkan olmuş Kemal Kılıçdaroğlu var. Biz de hayırı anlatmaya çalıştık. Bizim televizyon ekranlarımız yok. NTV’miz yok, CNN’imiz yok. Hatırlayın Samanyolu var, Kanal 7 var, TGRT var TRT var. Biz de o zaman Halk TV’de yok. Yani var da yok. Biz o zaman dedik ki o zaman evet oyu çıkarsa ve referandum kabul edilirse Türkiye’de ki yargı Bir grubun bir cemaatin eline teslim edilir, Türkiye’de demokrasi diye bir şey kalmaz. Çıktı mı çıktı. O meclise atılan bomba, Boğaz köprüsünde sıkılan kurşun var ya o ne zaman namluya sürüldü biliyor musunuz? 12 Eylül 2010 akşamı sürüldü. Tayyip dedi ya okyanus ötesindeki Hoca Efendiye muhabbetlerimi sunuyorum. İşte o gün mermiyi sürdüler. O günden sonra HSYK’nın yapısı değişti. Burada yanı başınızda Silivri’de mahkemeler kuruldu. O Silivri’ye Atanan mahkeme başkanları Genel Kurmay başkanı olacakları, hava kuvvetleri komutanı olacakları ceza evine attı. Hava Kuvvetleri Komutanı olması gereken Bilgin Balanlı ceza evine konuldu. Yerine Akın Öztürk geldi. Bugün darbeyi yapan adam geldi. O komuta kademesinin tamamı ceza evine atıldı bunlar darbeci diye. Bir çoğumuz da inandık. Ben de dahil. Ergenekon balyoz bunlar camiyi bombalayacak dediler. Alevi diye Ermeni diye suikast düzenlemiyorlar mıydı? Bunların her birinin yalan olduğu ortaya çıktı. Bunu biz söyledik ama biz ortaya çıkaramadık arkadaşlar. 17-25 Aralık ortaya çıkınca bunun kumpas olduğuna inandılar. Bu yanlışları CHP yapsaydı yerimizden kalkamazdık. Niye bunlar bu kadar hata yaptı da bunlar neden hala ayakta? Babaeski’de bir tane AKP’li Tayyip yanlış yapıyor. Der mi? Demez. Davutoğlu Başbakan oldu. Büyük alim dediler hoca dediler. Şimdi bir kalemde görevden aldılar, Davutoğlu’na ayıp ettiler dediler mi?
Ben burada CHP ilçe başkanının davranışlarını beğenmesem gıcık olsam hepiniz itiraz edersiniz. Adam başbakanı değiştiriyor kimseden çıt çıkmıyor. Yarın başkasını da görevden alsa kimseden yine ses çıkmaz. Bu adamlar neden bu kadar başarılı bir düşünün. Dolayısıyla demek ki birbirimize sahip çıkacağız, güveneceğiz. Hoşumuza gitmeyen bir durum olursa da kurultayda değiştireceğiz.
10 yıl boyunca bize Baykal’ı kötülediler. Şimdi Baykal’a sarılmaya çalışıyorlar. Demek k i bunlar partiyi sevmiyor. Bakın her şeye rağmen 12 Eylül’ü gördük. Bu başkanlık sisteminin Türkiye’ye acı ve göz yaşı getireceğini de herkes görüyor. AKP’li Milletvekilleri korkmasak biz de hayır vereceğiz diyorlar. Eğer biz yanlış yapmazsak bizim işimiz daha kolay. Birliğimizi bütünlüğümüzü bozmazsak bunu geçirmeyiz.
Bizim kurucu irademiz egemenliği saraydan aldı halka verdi. Şimdi bu yıkıcı irade egemenliği halktan alıp saraya veriyor. Buna izin veremeyiz.” (Hicran SÜNGÜ)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com