Ana Sayfa Gündem 29 Ağustos 2020 554 Görüntüleme

“Üretici sıkıştırılmıştır”

CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer, öneki gün Kırklareli Özgürlük Parkı’nda bir basın açıklaması yaptı. Çiftçinin, hayvancılıkla geçinen vatandaşların sorunlarını dile getiren Güncer; “Gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızla artarken çiftçilerimiz yeterince desteklenememiş; hatta tarım ürünü ithalatı kolaylaştırılarak üretici, ürün fiyatı arasında sıkıştırılmıştır” dedi.

Kanun Gereği Ödenmesi Gereken 175 Milyar TL’lik desteğin ödenmediğini ifade eden CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer, Kırklareli Özgürlük Parkı’nda yaptığı basın açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi:”
Kanun Gereği Ödenmesi Gereken 175 Milyar TL’lik destek ödenmedi
CHP Kırklareli İl Başkanı Güncer yaptığı basın açıklamasında “Son 14 yılda, devletin çiftçimize Tarım Kanunu ödenmesi gereken 175 Milyar TL’lik destek ödenmemiştir. Bu, devletin her bir çiftçisine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir. Diğer taraftan, özellikle birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür”
200’e Yakın Peynir Çeşidimiz Varken Venezula’dan Peynir Neden?
Venezula’dan ithal edilmek istenen peynirin vergisiz ithal edilmesine de değinen CHP Kırklareli İl Başkanı Güncer şunları söyledi: “Peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz yerine; inek sütü üretiminde onuncu, koyun sütü üretiminde ikinci, keçi sütü üretiminde sekizinci, manda sütü üretiminde dokuzuncu sırada olan ülkemiz yerine Venuzela tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını bir kez daha göstermiş oldular”
Geçen Yıl Olduğu Gibi Bu Yıl Da Ayçiçeği İthalatında Birinci Olacağız!
“Hükümetin Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısı aralanmıştır. CHP ‘Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetini anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir’ derken hükümet Venezula’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önünü açmıştır” diyen Güncer, “Öyle görünmektedir ki ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ayçiçeği ithalatında birinci olacaktır” dedi.
Süt Üreticisine Verilen Destek Kepçeyle Alındı Damlayla Geri Veriliyor
“Süt üreticisinin yerel seçimlerden önce 25 kuruşa çıkarılan süt destekleri, seçimlerden sonra 10 kuruşa indirilmiştir” diyen Güncer “Girdi fiyatları sürekli artarken, artırılması gereken destek, süt üreticisinin cebinden kepçeyle alınmış, sonra damlalıkla ancak bir kısmı geri verilebilmiştir” ifadelerini kullanarak süt üreticisinin de sorunlarına değindi.
Milletimiz Kendisinden Kopanlara Gereken Cevabı Verecektir
CHP Kırklareli İl Başkanı Alaadin Güncer basın açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir. Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlementer demokrasiye, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışla tüm sorunların üstesinde geleceğiz. Milletimiz, kendisinden kopanlara, sesini duymayanlara halini görmeyenlere ilk fırsatta cevabını verecektir” dedi.
Yapılan basın açıklamasına partililer ve vatandaşlar da sosyal mesafe kuralına uygun olarak katılım sağladı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com