Ana Sayfa Gündem 17 Haziran 2019 1039 Görüntüleme

Türk Kızılay’ı 151. yılını kutladı

Ayrım gözetmeksizin tüm ihtiyaç sahiplerinin yanında olan, savaş ve doğal afetlerin olumsuz etkileri sonucu açılan yaraları saran Türk Kızılay’ı, kuruluşunun 151. yıldönümünü kutluyor.

Haber: Sevde Gül MALİT

Babaeski Kızılay Temsilciliği, Türk Kızılay’nın 151. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada Türk Kızılay Kırklareli Başkanı Volkan Göç’ün yaptığı kutlama mesajına yer verildi.

Kızılay’ın kuruluşu ve faaliyetleri hakkında da bilgiler içeren açıklamada; “11 Haziran 1868 yılında bir gurup idealist doktor “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’nı kurdu. Cemiyet 1877 yılında ‘Osmanlı Hilal-i Ahmet Cemiyeti’ adını aldı. 1923 yılında “Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti adını alan kuruluşun adı 1935 yılında ise Türkiye Kızılay Cemiyeti oldu. Kuruluşa Kızılay adını büyük önder Atatürk verdi. Kızılay, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı’dan miras olarak aldığı pek az kurumdan biriydi.

Bölgesinin en büyük, dünyanın ise sayılı insani yardım kuruluşlarından olan Türk Kızılay, uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun en aktif üyesi olmasının yanısıra Federasyon Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmektedir.” Denildi.

Açıklamada ayrıca, Türk Kızılayı’nın geçmişten günümüze dek yaptığı yardımlara da örnekler verildi.

“YÜZBİNLERİN YARDIMINA KOŞTU

Kızılay, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan Kırbrış Barış Harekatı’na kadar geçen sürede, Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kuruduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan yüz binlerce askerin yardımına koştu.

1.Meşturiyetin ilanından sonra İstanbul’da görülen büyük kolera salgınından bu yana  yurdumuzda meydana gelen doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerinin bakımı, yerleşim ve beslenmelerini Kızılay sağladı.

OPERASYON GÜCÜYLE BÖLGESİNDE LİDER

Kurulduğu ilk günden bu yana bilgi, deneyim ve operasyonel güç bakımından kendini donatan, insani yardım serüveninde baş aktör olarak yer alan Türk Kızılay, bugün 8 Bölge Afet Yönetim ve Lojistik Merkezi, 22 Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi, Acil Haberleşme Sistemleri, tam donanımlı haberleşme araçları ile olası bir afete en geç 2 saat içinde ulaşma kabiliyeti, 500 bin kişiye acil barınma ve beslenme imkanı verebilecek kapasiteye ulaştı.

KAN HİMZETERİNDE ÖNCÜ

1957 yılında kan merkezlerini kurmaya başlayan Türk Kızılay, 2005 yılında Güvenli Kan Temini programını hayata geçirdiği, o günden bugüne kan bağışı oranını yüzde 65,4 oranında arttıran Kızılay, 2018 yılı sonu itibariyle 2 milyon 581 bin 482 ünite kan bağışına ulaştı. Ülke geneline yayılmış 18 Bölge Kan Merkezi bünyesinde toplam 85 hizmet biriminde 3 bin 500 personel ile 300 noktada hizmetlerini sürdüren Kızılay, Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacı olan tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedeflemektedir.

İlik nakli, kök hücre tedavisi bekleyen hastalar için Sağlık Bakanlığımız ve Türk Kızılay arasında 2013 yılının Kasın ayında imzalanan anlaşma ile Kök Hücre Projesi’ni başlandı. Türkök Projesi kapsamında 500 bini aşkın gönüllü kök hücre vericisi kaydı oluşturuldu.”

Açıklamada, ileride yapılması planlanan projelere de yer verildi.

“İnsan plazması hammadde olarak kullanılarak birçok hastalığın tedavisinde kullanılacak plazma ürünleri elde edilmesine ilişkin projenin hazırlık çalışmaları devam ediyor.  Plazma ürünlerinin üretilebilmesine ilişkin çalışmaların hayata geçirilmesi neticesinde yerli üretim gerçekleştirilmesi ve hatta ihraç edilmesi mümkün olacak.

SOSYAL YARDIMLAR

Toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma ve sağlık yardımlar ulaştırmak gibi önemli görevleri üstlenen ve birçok konuda da öncü olan Türk Kızılay; sağlık, sosyal yardım, gençlik ve eğitim alanlarında da hizmetler sunuyor.

YARDIMLAR DÜNYAYA UZANIYOR

Kızılay, yardım elini ülke sınırlarının dışına da uzatıyor. Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslara kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor. 151 yıllık tarihinde 153 farlı ülkede ihtiyaç anında Türk Kızılay vardı. Uluslararası arenada gerçekleştirilen bu yardım çalışmaları Türkiye’nin tanıtılmasına da kuşkusuz büyük katkı sağladı.

Bugün Suriye’de, Irak’ta, Endonezya’da, Yemen’de, Gazze’de ve daha birçok ülkede başarılı insani yardım operasyonu yürüten Türk Kızılay, ülke sınırları içinde ise her yıl milyonlarca insana yardım eli uzatmayı sürdürüyor.

Ülke genelindeki şubeleri, temsilcilikleri, yüz binlerce üyesi ve gönüllüsü ile Türk Kızılay, tüm bu çalışmaları yardımsever halkımızdan aldığı güç ile gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com