Ana Sayfa Bölge, Ekonomi, Gündem 13 Mart 2023 725 Görüntüleme

TOKİ KURALARI ÇEKİLDİ

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olan İlk Evim İlk İşyerim Projesi ile TOKİ Başkanlığı’nın 250 bin  Sosyal Konut Kampanyası kapsamında, Kırklareli’nde yapılacak toplam bin 189 konuta başvuru yapan vatandaşlar arasında “Konut Hak Sahibi Belirleme Kurası” çekilişi gerçekleştirildi.

 

Kırklareli Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen çekilişte, Merkez, Pınarhisar, Demirköy, Evrensekiz, Büyükmandıra, Ahmetbey, Alpullu, Kavaklı ve Üsküp’te toplam bin 189 konutun, noter huzurunda vatandaşların yoğun katılımıyla yapıldı.

 

İlk Evim İlk İşyerim Projesi ile  TOKİ Başkanlığı’nın 250 bin  Sosyal Konut Kampanyası kapsamında, Kırklareli’nde yapılacak toplam bin 189 konutun hak sahipleri kura çekilişi 12Mart 2023 Pazar Günü gerçekleştirildi.

 

Kırklareli Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen ve TOKİ Youtube kanalı üzerinden de canlı yayınlanan çekiliş programında konuşan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz şunları söyledi:

“Toplu konut idaresinin ne kadar ehemmiyetli olduğunu ve burada sağlıklı konutlarda, sağlam zeminlerde yapılan sağlam konutların insan hayatı açısından ne kadar değerli olduğunu; hepimizi derinden üzen Kahramanmaraş’ta yaşanan Pazarcık ve Elbistan merkezli ve arka arkata 7,7 ve 7,6 şiddetinde dünya tarihinde gözükmeyen, 9 saat ara ile 2 büyük depremin olduğu ve 46 bine yakın vatandaşımızın yaşamını yitirdiği asrın felaketi diye nitelediğimiz depremde anlamış bulunduk. Elbette ki depremler dünyanın her yerinde oluyor. Depremler doğal afetler ama yapılan binaların kalitesi ile birlikte insanımızın hayatta kalmasını sağlamak da bizlerin görevi. Devlet olarak, hükümet olarak, Bakanlık olarak, Belediyeler olarak, mühendisler mimarlar olarak ve bunların imalatını yapan müteahhitler olarak.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız bu sınavdan başarı ile çıktı. İnşallah yapılacak olan yeni konutlarda hem ilimiz için hem ülkemizde yapılacak temeli atılan ve 250 bin konut hayırlı olsun. Tabii ki hüzünlü ve üzüntülüyüz, bu kadar vatandaşımızın canı gitti. Öncelikle ben deprem felaketinde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyorum. Yaralı olan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum.

Cumhurbaşkanımız deprem bölgesindeydi. Bakanlarımızın tamamı (ve hala çoğu orada) ilk günden itibaren deprem bölgesindeydi. Biz milletvekilleri, Sayın Valimiz hala orada ve çok sayıda kamu idarecimiz, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının yetkilileri ve belediye başkanlarımız, millet-devlet kenetlenmesiyle oradaki acıları hızla sarmaya çalışıyoruz. Şu an itibariyle 21 tane konutun deprem bölgesinde direk inşaatına başlandı.

Bu 20 yıllık süreç içerisinde 3 milyon 300 bin tane konutun kentsel dönüşümü bütün engellemelere rağmen yapılabilmiş olması bu ülke açısından çok önemlidir. Ben deprem komisyonunun sözcüsü olarak Elazığ, Sivrice, İzmir depremi bu süreçler sonrasında tüm deprem bölgelerini gezme fırsatım oldu. Devletimiz gerçekten deprem nerede olursa olsun; hem oradaki arama-kurtarma ve sonrasındaki barınma, geçici barınma ve nihayetindeki kalıcı barınma süreçlerini çok ciddi bir şekilde yürütmekte. Elazığ’da yıkılan bina sayısı belli, 25 bin konutun orada vatandaşlarımıza teslimi gerçekleşti. Tabiî ki ilimizin ülkemiz açısından, deprem bölgesi ve deprem kuşaklarına uzaklığı açısından çok avantajlı illerden birisi. Ama biz 81 ilden oluşan 85 milyonluk bir coğrafyayız. Bir yerimiz kanasa, bütün ülkenin canı yanıyor. Bir yerinde bir acı olsa ülkemizin tamamında bu acıyı hissediyoruz. Ben bu süreçte de o bölgeye gelerek yardımların hiç birini esirgemeden maddi manevi desteklerini sunan tüm hemşerilerime de teşekkür ediyorum. Tabiî ki durmamamız gerekiyor. Yapı stoğumuzu hızla güçlendirerek yenilememiz gerekiyor.

İki temel konumuz var. Yapmış olduğumuz yapıları kesinlikle sağlam zeminler üzerine ve çok sağlam şekilde inşa etmemiz gerekiyor. Var olan yapı stoğumuzu da çok hızlı bir şekilde dönüştürmemiz ve kentsel dönüşüm projeleri ile en kısa zamanda yapı stoğumuzun tamamını risksiz hale getirmemi gerekiyor. Bu anlamda Toplu Konut İdaresi’nin deprem yaşanan 11 ilde yaklaşık 139 bin tane daireden oluşan projelerinden hiçbir tanesinde bir hasar olmaması Toplu Konut İdaresi’nin hem vermiş olduğu mühendislik hizmetleri, hem imalat, hem proje hem de yer seçiminde ne kadar doğru bir uygulama içerinde olduğunu göstermiştir. Bizler TBMM mensupları olarak hükümetimiz başta cumhurbaşkanımız olmak üzere bu anlamda çok önemli çalışmalar yapıldığını sizlere ifade etmek isterim.

İlimizde 1189 tane meskenin bugün çekilişi yapılacak. Bugün ülke olarak, il olarak tabiî ki şundan dolayı gururluyuz. Belde seviyesine kadar Toplu Konut uygulaması yapabiliyoruz. Üsküp’te bir etap yapmıştık, teslimini yaptık ve vatandaşlarımız ziyadesi ile memnunlar. Çünkü toplu konut inşaatları sadece konutu yapmakla kalmıyor o bölgede yapılan konut projesinin yanında sosyal donatıları da, oyun alanlarını, sosyal ibadet tesislerini, beraberinde çarşılarını tamamını hayata geçiriyor.

Yine Kavaklı’da bir uygulamamız olmuştu, Kırklareli girişinde üniversitenin yakınında  Kavaklı beldemizde bile 2. Etabı yapabiliyoruz.

NİYE HER YERDE YAPILMIYOR?

Belki aklınıza geliyor, ‘neden her yerde yapılmıyor?’ diye. Burada ben, emek veren belediye başkanlarıma teşekkür ediyorum. Tabiiki bu işin başında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı vardır ama arazisini hazır eden, yer seçimlerini doğru yapan, imar planlarını tamamlayan bu konuda girişimlerini takip eden bu hususta çaba ve gayret içinde olan kendi beldesinin ve ilçesinin en kısa sürede toplu konut uygulamalarından faydalanması için dertlenen belediye başkanları bu konuda mesafe katedebiliyor. Bu konuda imar planlarında yer ayırmayan arsa ve arazi temini yapmayan, projelerde gerekli işlemleri yapmayıp, bu süreçler hızlı yürütülmediği halde en nihayetinde bazı yerler bunun dışında kalıyor. Bu anlamda hiçbir siyasi parti ayrımı gözetmeksizin bu işlerin başladığı sürecin tamamında  belediyelerimizle koordineli bir şekilde toplu konuta uygun arsaların olduğu imar planlarının cevaz verdiği ve Toplu Konut İdare Başkanlığımızca projelendirilen her yerde hem toplu konut uygulaması başlıyor hem de siz kıymetli vatandaşlarımıza sunuluyor.

Cumhurbaşkanımızın başlattığı 250 bin ilk evim ilk işyerim projesi bu kapsamda dev bir kampanya. Cumhuriyet tarihimizde bu kadar dev bir kampanya öngörülmedi, yapılmadı. Biz mühendisler bir hanede ortalama 4 kişinin yaşayacağı hesabıyla planlama yaparız. Yani bir milyon insanın yaşayacağı konut alanlarını yapıyoruz. Sadece konuttan ibaret değil, işyerleri de var, sosyal donatı alanları da var. Tabiki bunlar 2 yıl içerisinde tamamlanacak, bugün hak sahipliği belirlenen kıymetli hemşehrilerim 2 yıl içerisinde çok sağlıklı çok güzel konutlarına sahip olacaklar. Bunlar durmayacak. İlk Uygulamayı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum, Emlak Konut başkanıyken Lüleburgaz’da yaptık. İlçemize 852 tane konut yaptık. Ben o dönem Lüleburgaz ilçesi imar müdürüydüm ve vatandaşımızın oraya gidilir mi, orada oturulur mu dediği günleri hatırlıyorum. Ama şimdi Lüleburgaz’ın en kıymetli, en güzeli en tercih edilen en güvenli yerleri. Yine Kırklareli’nde Cumhuriyet Mahallemizde yaptık. Şimdi yine Pınarhisasr ilçemizde en çok sayıda konutu yapıyoruz. Ama Toplu Konut İdare Başkanlığı’nın başta Başkanı olmak üzere tüm mühendis ve mimarlara teşekkür ediyorum. Arsa nerede olursa olsun yapmak gibi bir dertleri yok. Önce zemini sağlam olduğu yeri tespit etmek gibi mükellefiyetlerini sonuna kadar yerine getiren bir idare.”

 

“ÇIKMAYANLAR ÜZÜLMESİN HAMLELERİMİZ DEVAM EDECEK”

Minsolmaz konuşmasının devamında, kurada ismi çıkmayan vatandaşların üzülmemesi gerektiğini ve toplu konut hamlelerinin devam edeceğini belirterek, “Kura çekilişimiz hayırlı olsun. Çıkanları şimdiden tebrik ediyorum. Çıkmayanlar üzülmesin. Bu hamle devam edecektir. Bunlar için Kırklareli’nde yeterince arazi var. Bunların hepsinin çalışmalarını yapıyoruz. Lüleburgaz ilçemiz başta olmak üzere en büyük çalışmaları da orada yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

Minsolmaz’ın ardından Kırklareli Vali Vekili Yusuf Güler bir konuşma yaptı. Güler konuşmasında; depremden etkilenen illere geçmiş olsun dileklerini iletirken şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük sosyal konut projesi. İlimizde 1189 vatandaşımız bu haktan faydalanacak ve 2 yıl süreç içerisinde Kırklareli’mizin sosyal hayatına kent hayatına çok pozitif katkılar sağlayacak. Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum. Başka Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere TOKİ Başkanımıza, yer seçiminde bize destek sağlayan Belediye Başkanlarımız olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bundan sonraki projelerde çok hızlı bir şekilde kurada şanslı olmayan vatandaşlarımız için de yeni projeler yeni açılımları da çok hızlı bir şekilde uygulama şansına sahip olacağız.” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Kırklareli Merkez 158 konut hak sahibi kura çekimi ile çekiliş programı başladı.

KIRKLARELİ MERKEZ 158 KONUT

Kırklareli Merkez 158 konut için 4 bin 378 başvuru yapıldı. Kırklareli Merkez için şehit ailelerinden 6 başvuru yapıldı ve kontenjan gereği 6 aile de hak sahibi oldu. Engelli kategorisinde 198 başvuru 8 hak sahibi, Emekli kategorisinde 503 başvuru 32 hak sahibi, genç kategorisinde1829 başvuru 32 hak sahibi ve diğer kategorisinde 1840 başvuru ve 80 hak sahibi kura ile belirlendi.

PINARHİSAR 256 KONUT

Pınarhisar 256 konut projesi için 627 başvuru yapıldı. Proje için şehit ailelerinden başvuru olmazken, Engelli kategorisinde 17 başvuru 13 hak sahibi, Emekli kategorisinde 83 başvuru 52 hak sahibi, genç kategorisinde 262 başvuru 52 hak sahibi ve diğer kategorisinde 265 başvuru ve 139 hak sahibi kura ile belirlendi.

ÜSKÜP 254 KONUT

Üsküp 154 konut projesi için 255 başvuru yapıldı. Proje için şehit ailelerinden başvuru olmazken, Engelli kategorisinde 11 başvuru 8 hak sahibi, Emekli kategorisinde 35 başvuru 31 hak sahibi, genç kategorisinde 91 başvuru 31 hak sahibi ve diğer kategorisinde 118 başvuru ve 84 hak sahibi kura ile belirlendi.

DEMİRKÖY 114 KONUT

Demirköy 114 konut projesi için 304 başvuru yapıldı. Proje için şehit ailelerinden 1 başvuru yapıldı ve kontenjan gereği hak sahibi oldu, Engelli kategorisinde 13 başvuru 6 hak sahibi, Emekli kategorisinde 44 başvuru 23 hak sahibi, genç kategorisinde 109 başvuru 23 hak sahibi ve diğer kategorisinde 137 başvuru ve 61 hak sahibi kura ile belirlendi.

 

BABAESKİ BÜYÜKMANDIRA 111 KONUT

Babaeski Büyükmandıra 111 konut projesi için şehit ailelerinden başvuru olmazken, Engelli kategorisinde 9 başvuru 6 hak sahibi, Emekli kategorisinde 35 başvuru 23 hak sahibi, genç kategorisinde 69 başvuru 23 hak sahibi ve diğer kategorisinde 84 başvuru ve 59 hak sahibi kura ile belirlendi.

LÜLEBURGAZ EVRENSEKİZ 100 KONUT

Lüleburgaz Evrensekiz 100 konut projesi için şehit ailelerinden 1başvuru yapıldı ve kontenjan gereği hak sahibi oldu, Engelli kategorisinde 9 başvuru 5 hak sahibi, Emekli kategorisinde 37 başvuru 20 hak sahibi, genç kategorisinde 112 başvuru 20 hak sahibi ve diğer kategorisinde 115 başvuru ve 54 hak sahibi kura ile belirlendi.

ALPULLU’DA 2. ETAP YAKINDA

Alpullu Belediye Başkanı Erhan Ceylan Alpullu 91 konut projesi hak sahibi kura çekimine geçildiğinde bir konuşma yaptı. Ceylan konuşmasında; “Kurada ismi çıkmayan vatandaşlarımız lütfen üzülmesinler Alpullu’da çok yakında 2. Etap Alpullu konutlarına başlayacağız. İnşallah hayırlısı olur. Çıkan vatandaşlarımız umarım huzurlu sağlıklı mutlu bir şekilde yuvalarında yaşarlar.” Dedi. Ceylan konuşmasının ardından engelli kategorisinde hak sahibi olan 5 kişiyi çektiği kura ile belirledi.

 

BABAESKİ ALPULLU 91 KONUT

Babaeski Alpullu 91 konut projesi için 384 başvuru yapıldı. Proje için şehit ailelerinden 1 başvuru yapıldı ve kontenjan gereği hak sahibi oldu, Engelli kategorisinde 13 başvuru 5 hak sahibi, Emekli kategorisinde 62 başvuru 19 hak sahibi, genç kategorisinde 126 başvuru 19 hak sahibi ve diğer kategorisinde 182 başvuru ve 47 hak sahibi kura ile belirlendi.

LÜLEBURGAZ AHMETBEY 70 KONUT

Lüleburgaz Ahmetbey 70 konut projesi için 1347 başvuru yapıldı. Proje için şehit ailelerinden 2 başvuru yapıldı ve kontenjan gereği hak sahibi oldu, Engelli kategorisinde 69 başvuru 4 hak sahibi, Emekli kategorisinde 158 başvuru 14 hak sahibi, genç kategorisinde 485 başvuru 14 hak sahibi ve diğer kategorisinde 633 başvuru ve 36 hak sahibi kura ile belirlendi.

KAVAKLI 55 KONUT

Kavaklı 55konut projesi için 275 başvuru yapıldı. Proje için şehit ailelerinden başvuru olmazken, Engelli kategorisinde 18 başvuru 3 hak sahibi, Emekli kategorisinde 45 başvuru 11 hak sahibi, genç kategorisinde 99 başvuru 11 hak sahibi ve diğer kategorisinde 113 başvuru ve 30 hak sahibi kura ile belirlendi.

 

“BİZİM SEVDAMIZ BÜYÜKMANDIRAMIZ”

Büyükmandıra Belediye Başkanı Ersan Çölgeçen  kura çekimlerinin ardından yaptığı açıklamada; “Beldemiz TOKİ kuraları tamamlandı hak sahiplerine hayırlı olsun. İnşallah ikinci etabımızdan diğer kalan vatandaşlarımızda hak sahipliğine ulaşır…Bizim sevdamız büyükmandıramız…” dedi.

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com