Ana Sayfa Gündem 14 Şubat 2017 1809 Görüntüleme

“SONUNA KADAR EVET DİYORUZ”

Haber: Hicran SÜNGÜ

Ak Parti’nin 12 Şubat Pazar günü Kırklareli Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirdiği Şubat Ayı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı gövde gösterisine dönüştü. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın katılımlarıyla gerçekleşen toplantıya binlerce AK Partili katıldı.

Babaeski İlçe Teşkilatından da yaklaşık 500 partilinin katıldığı İl Danışma Meclisi Toplantısının  ardından konuştuğumuz AK Parti Babaeski İlçe Başkanı Ali Gencal, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. “Öncelikle Gerçekleştirdiğimiz Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantımıza muazzam bir katılım sağlayan, birlik ve beraberliğimizin coşkusunu, heyecanını, muhabbetini
salona yansıtan yönetim kuruluma, kadın kollarıma, gençlik kollarıma, delegelerime, belde başkanlarıma, belde yönetimime, mahalle başkanlarıma ve sandık başkanlarıma en kalbi duygularımla teşekkür ederim. Onlarla beraber çalışmanın bereketini hep birlikte yaşadık ve yaşamaya da devam edeceğiz.” Diyen Ali Gencal, değişen Anayasayla Recep Tayyip Erdoğan’ın tek adam olmak istiyor iddialarına da yanıt verdi.

“Halkımız değişen tüm maddeleri tek tek okumalarını istiyoruz. Kulaktan dolma karalamalara itibar etmemeleri gerekiyor” diyen Gencal, konuşmasına şöyle devam etti; “ Değişen maddeler tek tek okunduğunda tüm gücün millete verildiği, Cumhurbaşkanının tek adam olmadığı gün gibi ortada. O maddelerden bir tanesiyle açıklamak gerekirse 2709 sayılı Kanunun 105 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şu şekilde değiştirilmiştir.

“E. Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu MADDE 105- Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilir. Meclis, önergeyi en geç bir ay içinde görüşür ve üye tamsayısının beşte üçünün gizli oyuyla soruşturma açılmasına karar verebilir. Soruşturma açılmasına karar verilmesi halinde, Meclisteki siyasi partilerin, güçleri oranında komisyona verebilecekleri üye sayısının üç katı olarak gösterecekleri adaylar arasından her siyasi parti için ayrı ayrı ad çekme suretiyle kurulacak on beş kişilik bir komisyon tarafından soruşturma yapılır. Komisyon, soruşturma sonucunu belirten raporunu iki ay içinde Meclis Başkanlığına sunar. Soruşturmanın bu sürede bitirilememesi halinde, komisyona bir aylık yeni ve kesin bir süre verilir. Rapor Başkanlığa verildiği tarihten itibaren on gün içinde dağıtılır, dağıtımından itibaren on gün içinde Genel Kurulda görüşülür. Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının üçte ikisinin gizli oyuyla Yüce Divana sevk kararı alabilir. Yüce Divan yargılaması üç ay içinde tamamlanır, bu sürede tamamlanamazsa bir defaya mahsus olmak üzere üç aylık ek süre verilir, yargılama bu sürede kesin olarak tamamlanır. Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen Cumhurbaşkanı, seçim kararı alamaz. Yüce Divanda seçilmeye engel bir suçtan mahkûm edilen Cumhurbaşkanının görevi sona erer. Cumhurbaşkanının görevde bulunduğu sürede işlediği iddia edilen suçlar için görevi bittikten sonra da bu madde hükmü uygulanır.” Sadece bu madde bile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tek adam olmak gibi bir derdinin olmadığını gösteriyor.

Ayrıca Türkiye’yi bölmeye çalışıyorlar diyenler için de söylemek isterim ki; Cumhurbaşkanı yüzde 50’nin üzerinde bir oy ile halk tarafından seçileceği için siyasette birliktelik artacak. Dolayısıyla Türkiye’de de birlik sağlanmış olacak. Tüm bunlardan dolayı sonuna kadar evet, evet, evet diyoruz.”

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com