Ana Sayfa Gündem 31 Temmuz 2016 1406 Görüntüleme

“SEÇİLMİŞ CUMHURBAŞKANI’NIN BAŞBAKAN’IN VE HÜKÜMETİN YANINDAYIZ”

Babaeski , parti gözetmeksizin Cumhuriyet ve Demokrasi için tek yürek oldu. Babaeski Belediyesi önünde toplanan Cumhuriyet Halk Partililer ile Hükümet Konağı önünde 15 gündür Demokrasi Nöbeti’nde olan Ak Partililerin bir araya gelerek sergiledikleri tablo tam anlamıyla Demokrasi Şölenine dönüştü.

Yoğun bir katılımın gözlendiği Babaeski Belediyesi tarafından  düzenlenen “Cumhuriyet ve Demokrasiye sahip çıkma” yürüyüşüne yaklaşık 500 kişi katılarak, demokrasi için Babaeski Belediyesi’nin önünden Atatürk Meydanına bayraklar ve sloganlar eşliğinde yürüdü.

Babaeski Belediye Sarayı önünde, ellerinde Türk Bayrakları ile toplanan vatandaşlar, darbe girişimine tepki göstermek için Fatih Caddesi’nden, Belediye Bandosu eşliğinde dev Türk Bayrağını da açarak, Atatürk Meydanına geldi.

Babaeski Belediye Başkanlığınca düzenlenen mitinge; Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Ahmet Bey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, CHP önceki dönem Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Özgür Kaya, CHP Pınarhisar İlçe Başkanı Volkan Ertan, CHP Alpullu Belde Başkanı Sevdiye Kapıçal, Vatan Partisi Babaeski İlçe Başkanı Zeki Metin, Doğru Yol Partisi Babaeski İlçe Başkanı Kaşif Zarif, Oda, Dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları Temsilciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Babaeski Kaymakamı Tarkan Keskin, AK Parti Babaeski İlçe Başkanı Ali Gencal, Babaeski İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, Zortul Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Zortul ve Resmi Kurumların Daire Amirleri ise bu katılımcıları Hükümet Konağı önünde karşılayan isimler oldu.

Birlik ve dostluk mesajlarının verildiği yürüyüşte, Belediye Başkanı Hacı; İlçe Kaymakamı Tarkan  Keskin’e, AK Parti İlçe Başkanı Ali Gencal’a, CHP İlçe Başkanı Erol Mutlu’ya, Vatan Partisi İlçe Başkanı Zeki Metin’e ve Doğru Yol Partisi İlçe Başkanı Zarif’e, birer buket çiçek takdim etti.

Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, burada yaptığı konuşmada  şunları dile getirdi; “Ayni siyasi fikri paylaşmamasına rağmen bugün burada omuz omuza duran sevgili Babaeskililer, sıkıntılı günler geçiriyoruz ama gelecek sizlerin ellerindedir. Bugün bizi burada buluşturan, 15 Temmuz kalkışması fotoğrafının ne kadar tehlikeli olduğunun farkında mıyız? Neler var o fotoğrafta; masum sivillerin üzerine ateş açılması, devletin bütün kurum ve kuruluşlarının hedef alınması, kurtuluş savaşında dahi açık kalan meclisin bombalanması var.

Anayasal düzeni ortadan kaldırmak, demokratik parlamenter sistemi sekteye uğratmak üzere planlanan bu darbe kalkışması bugün bizi bu meydanda birleştirmiştir. Hiçbir siyasi parti ayırımı gözetmeden, doğduğun yeri, mezhebini, rengini, sosyal konumunu sorgulamadan, el ele, omuz omuza burada birlikteyiz. Milletin iradesine sahip çıkmak için, cumhuriyet ve demokrasiye sahip çıkmak için bugün beraberiz, omuz omuzayız.

 

“Siyasetin en umutsuz anında dahi çözüm milletin iradesidir”

Bir grup teröristin gerçekleştirdiği bu olayı şiddetle kınıyor, şehitlerimize tanrıdan rahmet, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz. Soğuk savaşın sona ermesinden bu yana, darbe kalkışmaları Dünya’nın dört bir tarafında, demokrasisi sağlam olmayan ülkeler için çok büyük tehditler oluşturmuştur. Zayıf demokrasilerde darbe riski her zaman vardır. Dünya hızla değişiyor, çağın dışında kalamayız, batı demokrasilerinde tanınan hak ve özgürlükler, bizim ülkemizde de olmalıdır. En önemli görevimiz, demokrasimizi sağlam temeller üzerinde güçlendirmek, buna destek olacak, sivil toplum kuruluşları ile bireyin saygınlığını en üst düzeyde tesis etmektir. Bütün dünya da demokrasinin sorunları var. Daha güçlü, daha sağlıklı bir demokrasi için siyasi, ekonomik ve sosyal yaşamı düzenleyen kurumların güçlendirilmesi ve yurttaş katılımcılığının arttırılması şarttır. Kurumlara olan güveni arttırdığımızda bir daha böyle kötü rüyalar görmeyeceğimiz muhakkaktır. Henüz çok genç olan cumhuriyetimizin ve demokrasimizin gelişmesi ve dış tehditlere karşı güçlenmesi biraz zaman alacaktır. Siyaset de zaman zaman tıkanabilir ama bunun çözümü siyaset alanına tankla, topla dalmak değildir. Siyasetin en umutsuz anında dahi çözüm milletin iradesidir. Olağan üstü zamanlar dahi böyle anda dahi çözüm, demokrasi ve hukuk içinde hareket etmektir. Hukukun dışına taşmak, milleti, bayrağı ve şehitlerimizi üzer. Demokrasinin Kabesi sandıktır. Sandıktan çıkacak olan millet iradesine her kes saygı gösterecektir.

 

“Millet iradesi üzerinde hiçbir güç yoktur”

Millet iradesi üzerinde hiçbir güç yoktur. Silahlı darbe sonucu kurulan bir iktidar tarafından yönetilmekten se siyasi görüşlerini beğenmesek dahi sandıktan çıkan ve milletin iradesini yansıtan, hükümetlerce yönetilmeyi tercih ederiz. Onun biz bugün bu darbeye kalkışanları terörist ve demokrasi düşmanı olarak, görüyoruz ve karşılarındayız. Biz bugün aynı siyasi görüşleri, paylaşmasak ta seçilmiş Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın ve hükümetin yanındayız. Yani demokrasinin yanındayız, Hukukun yanındayız. Değerli Babaeskililer, bugün toplandığımız bu meydan 95 yıl önce, Atatürk’ün, yakın silah arkadaşı, Refet Paşa’nın, Babaeski’yi düşmandan teslim aldığı meydandır. O zaman 95 yıl önce, bu meydanda toplananlar, vatan ve ay yıldızlı bayrak için toplanmışlardı. Şimdi ise milletin iradesine sahip çıkmak için bu meydanda toplandık. Bu meydan da yalnız değiliz. Al bayrağa sarılmış Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te bu meydan da bizimle beraber. Onun omuzlarında ki sadece Albayrak değil, şehit evlatlarını da omuzlarına almış, bizlere sesleniyor;“Benim ilkelerimden ayrılmayın, haklın ve bilimin yolundan muhassır medeniyet yolundan ayrılmayın diyor.”O zaman ona bayraklarımızı sallayarak söz verelim. Atam; senin ilkelerinden ayrılmayacağız, senin bize emanet ettiğin cumhuriyete sonsuza kadar sahip çıkacağız. Sallayın bayraklarınızı Mustafa Kemal Atatürk görsün, sallayın bayraklarınızı mezarlarında şehitler görsün, sallayın bayraklarınızı Refet Bele görsün. Artık bu meydan da bizler, çocuklarımız gülsün eylensin, oynasın, dans etsinler. Bir arada kavga etmeden, kardeşçe yaşayalım. Herkesin bütün yaşayanların mut olacağı, bir memleket yaratmak, bizim elimizde.” 

Daha sonra Cahit Sıtkı Tarancı’nın Memleket İsterim şiirini okuyan Başkan Hacı, konuşmasınıToplumsal belleğimizde, acı izler bırakacak, bu günleri geride bırakarak, Babaeski de birlikte tesis ettiğimiz, siyasal ve sosyal barışın sonsuza dek sürmesi dileği ile hepinize sevgi ve saygılar sunarım” sözleriyle tamamladı.

Başkan Hacı’nın konuşmasının ardından, yürüyüşe katılan kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı. (Hicran SÜNGÜ)

 

 

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com