Ana Sayfa Gündem 21 Temmuz 2017 1466 Görüntüleme

PRİM BORÇLUSU BAĞ-KUR’LULAR SAĞLIK HİZMETİ ALABİLMELİ!

Haber:Hicran SÜNGÜ

Babaeski Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Türkay Topal, bir süredir farklı platformlarda dile getirilen ‘Prim borcu bulunan Bağ-Kurlu esnaf sanatkarların kalıcı olarak sağlık hizmetlerinden yararlandırılması’ konusunda gazetemize açıklamalarda bulundu.

Bu  açıklamaları dikkatle ve memnuniyetle takip ettiklerini dile getiren Türkay Topal,; “ Gerçekten de Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak bizlerin uzun süredir dile getirdiği bu sorunun acil çözümü, sosyal adalet duygusunun zedelenmesini de önleyecektir” şeklinde konuştu.
Ülkemizde toplumun çoğunluğunun geliri sınırlıdır ve borç yükü altındaki insanlar iç ve dış ekonomik gelişmelerin de etkisiyle harcamalarını sınırlandırmışlardır diyen Topal sözlerine şu şekilde devam etti;
“Tüketimin kısılması ise, doğrudan halka mal ve hizmet sunan esnaf sanatkarlarımızın iş potansiyelini düşürmektedir. Bu durum da, zaten uzun yıllardır süren hipermarketlerin haksız rekabeti nedeniyle sıkıntı yaşayan üyelerimizi tükenme noktasına getirmiş, maddi ve manevi anlamda oldukça yıpratmıştır.
Esnaf sanatkarlarımız her olumsuzluğa rağmen yine de devlete karşı yükümlülüklerini yerine getirmeye çaba göstermekte, buna rağmen istemese de zaman zaman SGK primleri gibi bazı görevlerini aksatabilmektedirler.
Ne var ki, esnaf sanatkarlarımızın iyi niyetli tavrına rağmen elde olmadan aksattığı sosyal güvenlik prim borçları, kendisinin ve ailesinin mağdur durumda kalmasına neden olmaktadır. Çünkü, Sosyal Güvenlik Kurumu’na 60 günden fazla prim borcu bulunan üyelerimiz ve yakınları, sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar.

SAĞLIK TEMEL HAKTIR

Biz bu durumun haksızlık yarattığını, borçlu esnaf sanatkarın da sağlık hizmetlerinden yararlanması gerektiğini dile getirdik.

1-Çünkü esnaf sanatkarlar zaten sağlık kaleminin de dahil olduğu prim borçlarını faiziyle birlikte ödemekle yükümlü tutulmaktadırlar. Bu nedenle doğal olarak herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sağlık hizmeti almayı hak etmektedirler.
2-Primleri devlet tarafından ödenen Yeşil Kart sahipleri ile, yaşadıkları savaştan çekip kurtardığımız, bağrımıza bastığımız, Suriyeli kardeşlerimiz bile ücretsiz sağlık hizmeti alabilirken; üreten, istihdam yaratan ama ekonomik şartlar nedeniyle tıkanan üyelerimiz ve aileleri sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılmamalıdırlar.
Hükümetimiz, bu talebi haklı görmüş, önce 1 Ekim 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile, prim borcu olan esnaf sanatkarların kısa süreli sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerini sağlamıştır.
Ancak kesimin haklılığı uygulamada da görülünce, ilk olarak üç aylığına yürürlüğe giren uygulamanın süresi iki kere daha uzatılmıştır. Bu uygulamanın sürekli uzatılması, bu konuda olan ihtiyacı da ortaya çıkarmıştır.

KALICI OLMALI

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları  2017 başından itibaren sona eren uygulamanın, zaman sınırlaması olmaksızın, kalıcı olarak yeniden hayata geçirilmesini savunmaktadır. Gelinen noktada hükümetin bu talebi dikkate alması ve parlamentoya getirmek için çalışmalara başlaması da ülke genelinde esnaf sanatkar teşkilatlarını memnun eden bir gelişme olmuştur.
Ülke genelinde yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren bu gelişmeyi olumlu buluyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Bugüne kadar esnaf sanatkarların taleplerine hassasiyetle ve iyi niyetle yaklaşan hükümetimize öncelikle teşekkür ediyor, söz konusu uygulamanın hiçbir sınırlamaya tabii olmadan en kısa sürede tekrar yürürlüğe girmesi için yapılan çalışmaları destekliyoruz.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com