Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Politika, Siyaset 13 Temmuz 2023 529 Görüntüleme

Milletvekili Özkan Asfalt Plent Tesisi hakkında soru önergesi verdi

 CHP Kırklareli Milletvekili Fahri Özkan, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki  tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istemiyle soru önergesi verdi.

 Milletvekili Özkan, Bakan Özhaseki’ye Lüleburgaz’da Asfalt Plent Tesisi nedeniyle çevresel ve toplumsal kaygılar olduğunu söyleyerek tesis hakkında sorular yöneltti.  

Özkan önergede şunları ifade ederek sorularını Bakan Özhaseki’ye yöneltti;

‘’Kırklareli, Lüleburgaz İlçesi’nde, Turgutbey Köyü mevkiinde bulunan ve 2623 parsel numarasıyla kayıtlı olan 38.338,00 m2 alanlı “Tarımsal Niteliği Birinci Öncelikli Korunacak Alan” niteliğindeki taşınmaz üzerinde Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılan “Asfalt Plent Tesisi” hakkında önemli çevresel ve toplumsal kaygılarımız bulunmaktadır.

Bu tesisin bulunduğu alanın, 1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı ve 1/25.000 ölçekli Kırklareli İl Çevre Düzeni Planı’nda tarımsal niteliği birinci öncelikli korunacak alan olarak belirlendiği ve afet iskan sahası olarak planlandığı bilinmektedir.

07.02.2022 tarihinde, Asfalt Plent Tesisi projesi için Bakanlığınıza başvuruda bulunulmuştur. Başvurunun sonucunda, 21.02.2022 tarihinde başlayan ÇED süreci, ilgili kurum tarafından 10.03.2023 tarihinde “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değil” kararıyla sona erdi. Bu bağlamda;

Bu tesisin bulunduğu alanın, 1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı ve 1/25.000 ölçekli Kırklareli İl Çevre Düzeni Planı’nda tarımsal niteliği birinci öncelikli korunacak alan olarak belirlendiği ve afet iskan sahası olarak planlandığı bilinmektedir. Bu durumda, tesisin bu planlamalarla uyumlu olup olmadığı değerlendirilmiş midir?

Ergene Havzasındaki mevcut kirliliğin Asfalt Plent Tesisi’nden kaynaklı kirli hava ve diğer olumsuz etkiler açısından ne gibi risklerle karşı karşıya olduğu değerlendirilmiş midir?

Projenin uygulanması için, vatandaşların proje karşıtı olarak başlattığı hukuki sürecin tamamlanması neden beklenmiyor?

Tesise bağlı toz ve gaz emisyonlarının kent ve çevresine olası olumsuz etkileri konusunda bilimsel bir çalışma yapılmış mıdır?

240 ton/saat kapasiteli olacağı belirtilen Asfalt Plent tesisinin verimliliği, enerji kullanımı ve filtreleme önlemleri gibi faktörler göz önünde bulundurularak alternatif alanlar araştırıldı mı?’’

Haber: Erhan Ertürk

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com