Ana Sayfa Gündem 12 Temmuz 2023 274 Görüntüleme

Milletvekili Gündoğdu Kırklareli’nin sorunları için araştırma önergesi verdi

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Kırklareli’nin birçok sorunu hakkında araştırma yapılması için önerge verdi.

Gündoğdu gerekçede şunlardan bahsetti; ‘’ Birçok değişik uygarlıklara da ev sahipliği yapan Kırklareli’miz, Yıldız Dağları ve Ergene Ovası bölümleri üzerinde yer alan eşsiz doğal zenginliklere sahip bir sınır ilimizdir.

 İlimiz sınırlarında bulunan dünyada örneği çok azalan Subasar Ormanları ve bu ormanların içerisinde bulunan Erikli, Saka ve Mert Gölleri âdeta eşsiz bir cennet köşesidir.

  Kırklareli ilimizde arazi varlığımızın yüzde 39’u tarım arazisi, yüzde 40’ı orman, yüzde 5’i mera, geriye kalan yüzde 16’sı ise tarım dışı arazidir.

 Kırklareli İlimiz ülkemizin ayçiçeği üretiminin yüzde 10,2’sini, buğday üretiminin de yüzde 2,3’ünü, çeltik üretiminin yüzde 2,5’ini karşılamaktadır.

Kırklareli üreticisi, çiftçisi, esnafı, sanayicisi emeği, yoğun çalışma hırs ve azmiyle canla başla üretmeye devam etmektedir. Fakat tüm çabalarına rağmen Kırklareli üreticisi emeğinin karşılığını alamamaktadır.

Kırklareli doğal, kültürel ve tarihî zenginlikleriyle de turizm cenneti olması gereken yerlerden birisidir. Fakat, AKP tarafından desteklerden yoksun bırakılmış, yeterli yatırım ve tanıtım yapılamamıştır.

Bulgaristan’la sınır iş birliği anlaşmasının hâlâ yapılamamış olması, Dereköy Sınır Kapısı’nın tır geçişlerine kapalı olması şehir ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir.

Kırklareli ilçeleri arasındaki ekonomik uçurumlar ve gelir dağılımındaki dengesizlikler nedeniyle özellikle Pehlivanköy, Kofçaz ve Demirköy ilçelerimizde dışarıya göçler hızlı bir şekilde devam etmektedir.

 Kırklareli halkı yarattığı artı değeri, ödediği verginin karşılığını yeteri kadar ve adil bir şekilde alamamaktadır.

Bu doğrultuda;

Kırklareli İlimizin ekonomik ve sosyal sorunlarının araştırılarak sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ihtiyaç bulunmaktadır.

 Saygılarımızla’’ (Haber Merkezi)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com