Ana Sayfa Gündem 10 Nisan 2023 173 Görüntüleme

Köpük için basın açıklaması

Haber Merkezi

Kırklareli’nde bir iş hanında iki aylık bir köpeğin(Köpük) işkence edilerek öldürülmesi ile ilgili 7 Nisan Cuma günü basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklaması şu şekilde; ‘’Bugün, Kırklareli Coştur İşhanı’nda, iki aylık köpeğe dakikalarca işkence ederek öldüren şahsın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması ve kamu hizmeti olarak hayvan barınağında çalışması şeklindeki kamuoyu vicdanını yaralayan kararla ilgili olarak bir basın açıklaması yapmak üzere hak savunucuları ve avukatlar olarak toplanmış bulunuyoruz.

Bu cezasızlık kültürü, şiddetin her türlüsünü olumlayarak hem kamuoyu vicdanını yaralamakta hem de toplum güvenliğini tehdit etmektedir. Bizler biliyoruz ki, çevre katliamlarında, kadın

cinayetlerinde ve hayvanlara şiddet olaylarında failleri cesaretlendiren bu cezasızlık halidir. Önümüze gelen her olayda failler trajikomik bahaneler öne sürmekte, kendilerini aklamak için

hayvanları suçlamaya çalışmakta, yaptıklarının cezasız kalacağı düşüncesiyle bazen pişmanlık dahi göstermemektedirler. Artık kürekle başına vurularak öldürülen, kulübesinde yakılan, Köpük gibi dakikalarca işkence edilerek öldürülen hayvanların görüntülerini izlemeye,haberlerini almaya metanetimiz kalmadı.

Köpük’e işkence edip öldüren şahsın, tüm Türkiye’de dalga dalga yayılan hayvan katliamlarını gerçekleştiren, nefret dilini yayan ve öldürme çığırtkanlığı yapan herkesin yargı önünde hesap

vermesini istiyoruz. Canice hislerle iki aylık bir yavruyu hayattan koparan bu kişinin tutuklu yargılanmasını istiyoruz. Mahkemenin anlaşılamaz bir şekilde Köpük’ü öldüren bu kişi ile ilgili olarak verdiği hayvan barınağından çalışması yönündeki karardan, başka hayvanlara da aynı işkenceyi yaparak öldürmesi ihtimaline binaen ivedilikle dönülmesini istiyoruz. Katil ile mağdurun aynı yere konduğu bir ceza sistemi düşünebiliyor musunuz?

Adaletin dağıtıldığı yer olan mahkemelerin bu tür vakıalarda verecekleri kararlarda daha dikkatli olmaya davet ediyoruz, zira hayvanların da yaşayan ve hissedebilen birer canlı olduklarının anlaşılmasını istiyoruz. Hak savunucuları, Avukatlar, gönüllüler olarak adliyelerde hayvan hakları mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi, insanlar için ve insanlar tarafından oluşturulmuş mahkemelerde hiçbir söz hakkı olamayacak olan Köpük ve diğer canlılar adına sesimiz yettiğince ses vereceğimizi,

hayvanların bu adaletsizliğe ve vicdansızlığa mahkûm edilmesine izin vermeyeceğimizi kamuoyuna saygı ile bildiririz’’

Basın açıklamasında imzası bulunan kurumlar şöyle; Kırklareli Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Animal Save Türkiye, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Doğa Dostu Topluluğu, Bağımsız Hayvan Topluluğu, Bartın Yaşamak Hakkım Platformu, Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği, Bi Pati Ver Düzce Hayvanları Koruma Derneği, Bostancı Patileri, Burak Özgüner Hayvan Hakları Çalışma Merkezi, Deneye Hayır Derneği, Doğa Dostu ve Hayvanları Koruma Derneği, Doğanın Çocukları, Dokuz Eylül Üniversitesinde Deneye Hayır Platformu, Dört Ayaklı Şehir Platformu, Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği, Hayat Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği, Haydos Ortaca Hayvan Dostları Derneği, HayHakAvukat Platformu, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, Hayvanlara Adalet Derneği (HAD), Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER), Kartepe Hayvan Dostları Platformu (KARTEPEHAYDOST),Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER),Sokaktaki Patili Canları Yaşatma Derneği (PADER), Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı, Türkiye Vegan Derneği (TVD),Umutlu Patiler Derneği, Veganizm Özgürlüktür Platformu, Yaşamdan Yana Derneği, Yunuslara Özgürlük Platformu.

Fotoğraf: Kırklareli Barosu

20230407-042518874_3(Copy) 20230407-042518874_4(Copy)

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Konser ileri tarihe ertelendi

Konser ileri tarihe ertelendi

Tema Tasarım | Osgaka.com