Ana Sayfa Gündem 20 Kasım 2019 863 Görüntüleme

KLÜ’de güncelleme çalışması tamamlandı

Haber: Ercan ÜLGER

Kırklareli Üniversitesi’nde ulusal ve uluslararası yükseköğretim eğitim standartlarına dayalı bölüm-program yeterlikleri güncelleme çalışması tamamlandı.

Kırklareli Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; “Üniversitemizin tüm ön lisans ve lisans birimlerinden mezun olacak öğrenci profilini belirleyen program yeterliklerinin yeniden geliştirilmesine 2018-19 öğretim yılı Ocak- Mayıs döneminde başlandı. Bu dönemde Üniversitemizdeki tüm birimler, program yeterliliklerini; geniş bir iç-dış paydaş katılımı, alanın bilimsel bilgi birikimi, alandaki mesleki ve teknolojik uygulamalar ve eğitim bilim ilke ve standartlarına dayalı geliştirilmesi çalışmalarını yürüterek tamamladı. Süreç sonunda 8 lisans birimindeki 28 bölüm ve 7 ön lisans birimindeki 59 bölüm-program; iç ve dış paydaş gereksinimleri, ulusal (TYYÇ 5 ve 6. Düzey) ve uluslararası yükseköğretim standartları, akreditasyon ajansları standartlarına bağlı olarak mezun bir öğrencinin sahip olacağı yeterlikleri güncelledi.

Bölüm-programlarda yürütülen bu güncelleme çalışmalarına bağlı ortaya konulan program yeterlilikleri, Eğitim-Öğretim Geliştirme Koordinatörlüğü tarafından bölümler bazında: Haziran ve Temmuz 2019 döneminde, ulusal yükseköğretim yeterlikleri ve eğitimbilim kapsamı olarak iki boyutta değerlendirildi. Ulusal yükseköğretim yeterlikleri boyutunda TYYÇ (5 ve 6. Düzey)’nin; alan bilgi birikimi, araştırma metodolojisi ve becerileri, mesleki yeterlikler, temel beceriler, sosyal-iletişim becerileri, yasal-hukuksal normlar, mesleki etik, takım çalışması, bilgi-bilişim-iletişim teknolojileri, yabancı dil vb. kapsamı değerlendirildi. Buna bağlı eğitim-bilim boyutunda ise ortaya konulan her bir yeterliliğin, yükseköğretim 5 ve 6. düzeyi için belirlenen yeterliklerin içerdiği bilgi yapısı, bu bilgisi yapısının öğrenilebilir, öğretilebilir ve ölçülebilir nitelikleri ayrı ayrı değerlendirilerek her bölüm-program için ayrı ayrı düzeltme önerileri oluşturularak raporlandı. Raporlanan bu düzeltme gereksinimleri, ilgili birimlerle işbirliği içinde düzeltmeleri yapılarak program yeterlilikleri güncelleme süreçleri tamamlandı.

Son aşamada üniversitemizin 8 lisans birimindeki 28 bölüm ve 7 ön lisans birimindeki 59 bölüm-programın, güncellenen program yeterlikleri 11 Kasım 2019 tarihinde, üniversitemiz Eğitim Öğretim Komisyonu kararıyla Senato onayına sunuldu. 13 Kasım 2019 tarihli Senato kararı ile ulusal ve uluslararası yükseköğretim eğitim kalite güvencesi standartlarına uygun güncellenen üniversitemiz lisans ve ön lisans birimlerindeki program yeterlikleri onaylanarak yürürlüğe girdi.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Miniklerden itfaiye ziyareti

Miniklerden itfaiye ziyareti

Tema Tasarım | Osgaka.com