Ana Sayfa Gündem 12 Kasım 2019 635 Görüntüleme

“Kırklareli’nin kalkınma sürecine katkı sağlayabilecek farklı fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık ile Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır arasında, Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in şahitliğinde, Kırklareli’de KOBİ ve girişimcilerin dijital dönüşümünü destekleyerek küresel pazarlara ulaşmalarını hedefleyen “Facebook İstasyon Bölgesel Topluluk Merkezi”nin Kırklareli’de de açılması için protokol imzalandı.

Haber: Umut AL

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Habitat Derneği işbirliğinde ilki İstanbul Maslak’ta açılan Facebook’un Türkiye’deki en büyük yatırımlarından biri olarak görülen “Facebook İstasyon”un, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) tarafından “Facebook İstasyon Bölgesel Topluluk Merkezi”nin Kırklareli’nde de oluşturulması için Protokol İmza Töreni düzenlendi.

08 Kasım 2019 Cuma günü saat 11.00’de Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirilen Protokol İmza Töreni’ne; Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, KTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Hazır, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Girişimcilik Dairesi Uzmanı Handan Köse, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meryem Çamur protokol üyeleri, iş insanları ve öğrenciler katıldı.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, Kırklareli’deki işletmelerin yeni pazarlara açılması, yeni iş fikirlerinin hayata geçirilmesi için çok önemli bir hizmete imza atacaklarını belirterek şunları kaydetti:
“Göreve geldiğimiz günden beri ulusal düzeyde yürütülen kalkınma çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Kırklareli’nin kalkınma sürecine katkı sağlayabilecek farklı fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz.

Bu hedefle; kamu otoriteleri, uluslararası kuruluşlar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile ilişkilerimizi geliştirdik. Bu çalışmalarımızın bir sonucu olarak Kırklareli’nde “Facebook İstasyon Bölgesel Topluluk Merkezi”ni kuracak olmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Teknolojik gelişmelerin sosyal yaşamdan ekonomik hayata, toplumların tüm ilişkilerini yeniden şekillendirdiği bir dönemdeyiz. Değişen ve gelişen bu koşullarda ülke olarak dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olmayı hedefliyoruz. Bunu başarmanın en önemli yolunun insanımıza yatırım yapmak olduğunu düşünüyorum.

Bugün kullandığımız araçlar, bildiğimiz üretim ve satış yöntemleri yakın gelecekte geçerliliğini yitirebilir. Ancak insanımıza yapacağımız yatırım sayesinde koşullar ne olursa olsun ilerleyebiliriz.

Dünyada, yeni teknolojileri ve sosyal medyayı, en çok kullanan ülkeler arasındayız. Ama bu teknolojileri, iş üretmek, işimizi geliştirmek için değil eğlenmek için kullanıyoruz. Günümüzde pek çok şey gibi, ticarette sanal ortama kaymış durumda. İlimizdeki firmalarında buna ayak uydurması gerekiyor.

“Facebook İstasyon Kırklareli, işletmelerimizin yeni pazarlara açılması, yeni iş fikirlerinin hayata geçirilmesi, çocuklarımızın teknolojiyi üreten bireyler hale gelmesini için KOBİ’ler, kadın ve genç girişimciler, çocuklar ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik zengin eğitim içerikleri sunacak.

Ankara, İzmir, Gaziantep, Denizli, Samsun, Antalya, Diyarbakır ve Kayseri gibi büyük illerin yanında Türkiye’deki sadece 9 merkezden biri olacak “Facebook İstasyon Kırklareli Bölgesel Topluluk Merkezi”nin ilimizin gelişiminde önemli bir rol oynayacağını düşüyorum.

Bu merkezin Kırklareli’nde kurulması konusundaki fikir birliklerinden ötürü TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na ve ekibine, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır’a ve Facebook yetkililerine sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Yerel düzeyde en önemli paydaşlarımızdan biri olan ve bu projede de beraber çalışacağımız Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimiz Mahmut Şahin’e, maddi manevi desteklerini hiçbir zaman bizden esirgemeyen Sayın Valimiz Osman Bilgin’e de teşekkür bir borç biliyorum. “Facebook İstasyon Bölgesel Topluluk Merkezi” Kırklareli’mize hayırlı uğurlu olsun.”

* Vali Bilgin; “Sosyal medya her yönüyle hayatımıza girmiş ve hayatımızın içeriğini oluşturuyor”

Sosyal medyanın hayatın içinde olmasının yanında, hayatın önemli bir parçası haline geldiğini belirten Kırklareli Valisi Osman Bilgin; “Hepimiz bir mağazaya gidip alışveriş yapmanın yanında e-Ticaret yoluyla alışveriş yapmanın, kitap okumanın yanında sosyal medya üzerinden eğitim alma gibi farklı yaşam biçimleriyle ilgileniyoruz. Sosyal medya her yönüyle hayatımıza girmiş ve hayatımızın içeriğini oluşturuyor. Bundan kaçmak diye bir şey yok. Bununla birlikte yaşama kültürü edinmek ve bunun içinde Kırklareli olarak, Türkiye olarak konumlandırmalıyız. Bugün dünyada da yarış bu yöndedir. Bunlara bağlı olarak mesleklerin de değiştiğini görüyoruz” dedi.

* Başkan Hazır; “Türkiye’nin dünyada Facebook araçlarını kullanmada 4. sırada”

Hayal kurmadan iş hayatında da sosyal hayatta da başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını ifade eden Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır; “Türkiye’nin dünyada Facebook araçlarını kullanmada 4’ncü. ülke. Hemen hemen herkes Facebook ve onun ürünleri olan Instagram ve WhatsApp’ı kullanıyor. “Bunu nasıl kullanıyoruz diye bir araştırma yaptık. KOBİ’lerin hemen hemen yüzde 83’ü Facebook kullanıyor. Ama kendi işini büyütme konusunda Türkiye en geri ülkelerden biri. Çünkü o siteyi genelde ya arkadaş bulmak ya da sosyal bir çevre edinmek için kullanıyor. Dünya başka bir yere gidiyor. 15 yıl önce sosyal medya uzmanı diye bir meslek yoktu ve geleceğin mesleklerinin ne olduğunu bilmiyorum. Bir 10 yıl önümüzde bugünkü mesleklerin yüzde 65’inin olmayacağını biliyorum” dedi

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Girişimcilik Dairesi Uzmanı Handan Köse’de birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in şahitliğinde; Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık ile Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır tarafından “Facebook İstasyon Bölgesel Topluluk Merkezi”nin protokolü imzalandı.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com