Ana Sayfa Gündem 17 Temmuz 2019 1184 Görüntüleme

KİMSE BU MİLLETE DİZ ÇÖKTÜREMEZ

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Gününde Babaeski  hüzne ve coşkuya ev sahipliği yaptı. 15 Temmuz 2016 ‘da yaşanan hain darbe girişiminin 3. yıldönümünde tüm Türkiye tek yürek yine sokaklardaydı. Babaeski’de de düzenlenen etkinliklerle şehit ve gazilerimiz hüzünle yad edilirken, aynı zamanda Milli Birlik ve Demokrasi Bayramı da coşkuyla kutlandı.

Haber: Ercan ÜLGER – Umut AL

Saat 21:00 ‘de Gündüz Onat Festival Alanında başlayan 15 Temmuz etkinlikleri, kortej halinde Hükümet Konağına yürünerek devam etti.

Yürüyüşün ardından Atatürk Heykelinde toplanan katılımcılar burada Saygı Duruşunun ardından hep birlikte İstiklal Marşı’nı söylediler. Sonrasında programa katılan katılımcılar 15 Temmuz konulu sinevizyon gösterisini izlediler.

Sinevizyon gösterisinin ardından Babaeski Kaymakamı Hakan Özarslan günün anlam ve önemini belirten konuşmada şunları söyledi; “Milletimiz tarih boyunca içinde bulunduğu imkansızlıklara ve yokluklara rağmen, şanlı bayrağımızı vatanımızın dört bir yanında gururla dalgalandırmak, minarelerden okunan ezanı yurt semalarında daim kılmak adına, birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik ruhuyla hareket etmiştir. Bunun neticesinde şanlı tarihimiz destansı zaferlerle doludur. Bu destansı zaferler arasında yer alan ve milletimizin adeta küllerinden yenide doğarak verdiği mücadele ile kazanılan Kurtuluş Savaşı Zaferi sonrasında milli iradeyi esas alarak kurulan cumhuriyetimiz her geçen gün büyümesini sürdürmüş ve artık günümüzde ekonomik ve siyasi olarak dünyanın sayılı güçleri arsında yer almıştır. Devletimizin şahlanışının önünü kesmek ve milletimizin binlerce yıldır yaşattığı birlik beraberlik ve kardeşlik ruhuna nifak tohumları ekmek için hain emeller besleyen şer odakları; dün olduğu gibi bugün de türlü saldırı ve ihanetlere başvurmaktadırlar. Devletimizin gelişimini hazmedemeyen bu düşmanlar emellerine ulaşmak için şerefli ordumuza kahraman polis teşkilatımıza ve kamu kurumlarımıza sızdırdıkları hainler eliyle 15 Temmuz gecesi tarihimizde eşi ve benzeri görülmemiş bir saldırıya kalkışmışlardır. İşte 15 Temmuz 2016 günü asker kılığı içerisinde kahraman ordumuz içinde yuvalanmış Fetullahçı terör örgütüne mensup bir gurup üniformalı hain tarafından mevcut hükümetimizi yıkmak, anayasal düzenimizi değiştirmek ve devlet yönetimini ele geçirmek maksadıyla cumhuriyet tarihimizin en hain darbe girişimi gerçekleştirilmiştir. 15 Temmuz gecesi hainlere karşı devletinin yanında olan tüm vatandaşlarımız ordumuzun içerisinde giydiği üniformayı gerçekten hak eden kahraman askerlerimiz ve polislerimiz tanklara uçaklara ve silahlara karşı yek vücut olmuş ve akıllara milli şairimiz büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’un şu dizileri gelmiştir: “Asımın nesli diyorum ya, nesilmiş gerçek. İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek”

Şanlı tarihi boyunca namus bildiği değerlerini canı pahasına hiçbir zaman çiğnetmeyen aziz milletimiz o karanlık gecede de bu değerlerini çiğnetmemiştir. Aziz milletimiz, yediden yetmişe,  kadınından erkeğine, siyasi düşüncesi, etnik yapısı, inancı ne olursa olsun Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine meydanlara koşarak cumhuriyetimize, demokrasimize, birlik ve beraberliğimize var gücüyle sahip çıkmıştır.

Bu kutlu mücadelede canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ile kahraman gazilerimizin bizlere bıraktıkları en büyük miras ise, milletimizin zor zamanlarında kenetlenerek bağımsızlığımızın ve milli birliğimizin teminatı olacağını tüm dünyaya bir kez daha göstermiş olmalarıdır. Bizler de bu mirasa en iyi şekilde sahip çıkabilmek için birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeli, içeriden ve dışarıdan istiklalimize kastedenlere fırsat vermemeliyiz. Bu güne kadar kardeşliğini, vatanını, bayrağını, cumhuriyetini, demokrasisini milli ve manevi değerlerini hedef alan saldırılara canı pahasına karşı koyan milletimiz, bundan sonra da gerçekleşebilecek saldırılar aynı kararlılıkla karşı koyacağı güç ve inancında olduğunu 15 Temmuz gecesi tüm dünyaya en güçlü şekilde göstermiştir. Bugün bizler bu cennet vatanda hür ve bağımsız olarak yaşıyorsak bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Hiç şüphesiz şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Şehitlerimizin ve gazilerimizin gösterdikleri kahramanlıkları azizi milletimiz hain darbe girişimi karşısında gösterdiği onurlu duruşu, hainlerin yenilgiye uğratılarak kazanılan demokrasi zaferini milletimizin demokrasiye olan inancını ve bağlılığını gelecek nesillerimize aktarmak da en büyük sorumluluğumuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle; vatanın milletin bekası için şanlı bayrağımızın sonsuza kadar semalarımızda dalgalanması için iman dolu göğüslerini tanklara toplara silahlara siper edip şehit düşen vatan evlatlarına bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. 15 Temmuz gecesi kahramanca mücadele ederken, hainlere karşı direniş gösterirken gazilik onuruna erişen kahraman gazilerimize şükran ve minnetlerimi sunuyorum.15 Temmuz demokrasi ve milli birlik gününüzü tebrik ediyor hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Kaymakam Özarslan’ın konuşmasının ardından Gazi Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunlarından Ali Polat, Kur’an-ı Kerim Tilaveti okudu.

Programda, Alpullu Belediye Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Şehitleri için katılımcılara pilav ikramı gerçekleştirilerek, Babaeski Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, ilkokullar arasında düzenlenen Taekwondo ve Satranç müsabakalarında derece alan öğrencilere, Babaeski Kaymakamı Hakan Özarslan, Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Öner ve Babaeski Ticaret Borsası Genel Sekreteri İsmail Dimetoka tarafından ödülleri takdim edildi.

Ödül töreni sonrasında Fatih İlkokulu öğrencilerinden Elif Naz Aydoğan ‘Bu Vatan Kimin’ adlı şiiri okudu. Sonrasında mahalli sanatçılardan Bülent Çetinkol’dan solo türküler dinlenilmesinin ardından Babaeski Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, ortaokullar arasında düzenlenen taekwondo, satranç, masa tenisi, resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Babaeski Garnizon Komutan Vekili Tank Albay Alp Özdemir tarafından ödülleri verildi.

Babaeski Belediye Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla lokma ikramı yapılırken, Babaeski İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden Aslı Nur Kaya, ’15 Temmuz Şehitleri’ adlı şiiri okudu.

Büyükmandıra Belediye Başkanlığı ve Karahalil Belediye Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla vatandaşlara helva ve limonata ikramı yapıldı. İkramın ardından Babaeski Müzisyenler Derneği Mehter Takımı, 15 Temmuz Şehitleri Özel Gösterisini sundular.

Babaeski Müzisyenler Derneği Mehter Takımı’nın gösterisinin ardından Babaeski Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, liseler arasında düzenlenen Taekwondo, Satranç, Yetenek Taraması müsabakalarında derece alan öğrencilere Babaeski Belediye Başkan Vekili Baturalp Güre tarafından ödülleri verildi.

Ödül töreni sonrasında Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmenevi tarafından programa katılanlara 15 Temmuz Şehitleri için çorba ikramı yapıldı ve Yeniköy Köyü İmam Hatibi Enez Karaçivi tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

Babaeski Yeni Camii Müezzini Seyfullah Hergül tarafından tüm şehitlerimiz için sela verildi ve Babaeski İlçe Müftüsü Mehmet Şimşekoğlu tarafından şehitlerimiz için dualar okunduktan sonra 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen program sona erdi.

Programa, Babaeski Kaymakamı Hakan Özarslan, Babaeski Garnizon Komutan Vekili Tank Albay Alp Özdemir, Babaeski Belediye Başkan Vekili Baturalp Güre, AK Parti Babaeski İlçe Başkanı Fatih Yağcı, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, Alpullu Belediye Başkanı Erhan Ceylan, Büyükmandıra Belediye Başkanı Ersan Çölgeçen, Babaeski İlçe Emniyet Müdürü Celaleddin Oğlakçı, kamu/kurum ve daire amirleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Babaeski üretmeye devam ediyor

Babaeski üretmeye devam ediyor

Tema Tasarım | Osgaka.com