Ana Sayfa Gündem 22 Mart 2021 863 Görüntüleme

Kılıçdaroğlu “Tekirdağ’da Çalıştaya katıldı”

HABER: CEYHUN ÇOLAK

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Mart 2021 Cuma günü Tekirdağ’da düzenlenen Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Değerli misafirlerimiz, Balkanlardan gelen saygıdeğer Belediye Başkanlarımız, ev sahipliği yapan kıymetli Belediye Başkanlarımız, sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, Balkan Masamızın kıymetli sorumluları hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Bugün sizlerle bir arada olmaktan son derece memnunum. Bu yıl istiklal marşımızın 100. yılını kutluyoruz. Bu vesileyle istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ata, dede yurdu İpek’in kıymetli Belediye Başkanını da aramızda görmekten son derece mutluyuz.
Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gagauz Yeri, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan, Yunanistan’dan buraya gelerek veya pandemi dolayısıyla toplantımıza çevrimiçi katılım sağlayan tüm Belediye Başkanlarımıza en içten dileklerimizi sunuyoruz ve hepsine hoş geldin diyoruz.
Balkanlar ve Rumeli Türkiye için uzak diyarlar değil. Bunu sadece coğrafi yakınlığı kastederek söylemiyorum. Balkanlar ve Rumeli’yle güçlü tarihsel ve gönül bağlarımız var. Bugün ülkemiz nüfusunun 30 milyonu Balkan kökenli ve yine Balkanlarda 10 milyonu aşkın soydaş ve akraba topluluğumuz yaşıyor. Balkan kökenli yurttaşlarımızın ülkemizde kurduğu sivil toplum kuruluşlarıyla göç edilen bölgelerdeki sivil toplum kuruluşları arasında güçlü ilişkilerimiz var. Elbette bundan son derece memnunuz.
Sevgili dostlarım, bir çalışmanın başarısı o çalışmanın çıktıları üzerinden yeni çalışma ve işbirliği imkanları üretmekle mümkündür. Balkan masasında görev yapan, sorumluluk alan arkadaşlarımızın gayretlerini görüyoruz. Son 3 ayda Ankara’da, Samsun Atakum’da, İzmir Bornova’da gerçekleştirdikleri çalışmaların dördüncüsünü bugün Trakya’da yapıyorlar. Burada yapılan çalıştay Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerini kapsıyor. Tüm Trakya’yı kapsayan bu çalıştaya yerel yönetimlerimizin de destek verdiğini biliyoruz. Bugün burada Balkanlardaki yerel yönetimlerle başta kültür, gençlik ve ekonomi olmak üzere pek çok farklı alanda yapılabilecek işbirlikleri ele alınacak. Yerel yönetimlerimiz karşılıklı olarak birikim ve deneyimlerini paylaşacak. Buradan güzel kararlar çıkacağına eminim. Kısa süre sonrada bu kararların uygulanabilirliğini hep birlikte göreceğiz.
Sayın Başkanlar, her türlü taassuptan uzak ahbap çavuş ilişkileri dışında halkın seçtiği yerel yöneticilerimizle beraber bu çalıştayın yapılması son derece önemlidir ve değerlidir. Sen, ben diyerek değil, demokratik değerlerle hepimiz temelinde çalışacağız. Bunu yapabilecek çalışma azmimiz ve kaynağımız var. Bu çalıştaydan kaynakları israf etmeyerek, insana dokunan, kültürel ve sosyal ilişkilerimizi kuvvetlendirecek projelerin üretilmesini ve yaşama geçirilmesini bekliyorum. Bunu yaparken sadece çalışmalarımızın sürekliliğine ve sürdürülebilirliğine dikkat edeceğiz. Balkanlara yönelik çalışmalarımızın iç politikaya alet edilmeden milli vasfın muhafazası önemlidir. Burada da Belediye Başkanlarımıza büyük görevler düşüyor. En büyük dileğim her bir belediyemizin Balkan coğrafyasından kardeş belediyeleri olsun. En büyük dileğim bu. Her bir belediyemizin Balkan coğrafyasından bir kardeş belediyesi olsun. Bunu özellikle önemsiyorum. Bu konuda Balkan Masasına da büyük görevler düşüyor. Bunun eşgüdümünü sağlamakta bizim görevimiz. Mutlaka Balkanlara ulaşmalıyız. Bunları yaparken Balkanlardan gelen en büyük Türk olan Mustafa Kemal Atatürk’ün soydaşlarımızla ilgili söylediği şu sözler bizim için önemli bir ilkedir. Şöyle der Gazi Mustafa Kemal Atatürk. “Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimiz içinde bütünleşmeliyiz. Tarih bağı kurmamız lazım, folklor bağı kurmamız lazım. Bunları kim yapacak? Elbette biz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği bu vizyon ve anlayış bizim yol göstericimizdir.
Ben bu düşüncelerle sözlerimi tamamlıyor, çalıştayın hayırlı olmasını umuyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Gelen bütün konuklara yürekten teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca gittiğiniz bölgelere, kendi illerinize, mekanlarınıza, beldelerinize gittiğinizde de bizim selamlarımızı, saygılarımızı halklarınıza ilettiğiniz takdirde son derece mutlu olacağız. Bütün soydaşlarımıza selamlarımızı, sevgilerimizi ve saygılarımızı Tekirdağ’dan gönderiyoruz. Sağ olun, var olun diyoruz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com