Ana Sayfa Gündem 31 Mayıs 2017 1586 Görüntüleme

KEPLER YENİ HAYATA ATILDI

-Bin 500 kişilik mezuniyet töreninde yepyeni bir hayatın ilk adımları atıldı.

Haber:Hicran SÜNGÜ

Bu yıl ilk kez Babaeski kapalı Spor Salonunda toplu olarak gerçekleştirilen ve Babaeski’deki tüm liselerin katıldığı mezuniyet töreninde duygu dolu anlar yaşandı.

Kapalı Spor salonunda bu yıl ilki gerçekleştirilen orta öğretim kurumlarını kapsayan  2016-2017 mezuniyet töreninde duygulu  anlar yaşandı.

Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2016-2017 dönemi toplu mezuniyet törenine  başta İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin olmak üzere, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı,İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat,  İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, Babaeski Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şafak Memi, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Erhan Öztürk, Okul Müdürleri ve Öğrenci velileri olmak üzere yaklaşık bin 500 kişi katıldı.

Öğrencilerin salondaki yerlerini almaları ile başladı. Ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile devem eden mezuniyet töreninde Mezuniyet Konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat yaptı.

Tokat “Gençler, yurdun bütün umut ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır” diyerek yaptığı konuşmasında şunlara yer verdi;

“Bugün, Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ailesi olarak, dört sene önce büyük umutlarla okullarımıza gelen 387 öğrencimizi mezun etmenin onurunu, gururunu ve hüznünü birlikte yaşıyoruz.

Sevgili Öğrenciler,
Sizlere ne mutlu ki,  köklü geçmişi ve güçlü akademik kadrosuyla Milli Eğitim camiamızın en saygın okullarından ,  saygıdeğer öğretmenlerimizin güvenli ellerinde başarıyla ve sağlıkla, ortaöğretim hayatınızı noktalıyorsunuz. Aynı başarıyı yüksek öğretim hayatınızda da sürdürmenizi diliyorum. Okullarımızın adını en yükseklere taşıyacağımıza inanıyorum.

Gazi Mustafa Kemal  ATATÜRK, “Gençler, yurdun bütün umut ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır.” diyerek size olan güvenini belirtmiştir.
Sizler de, O’nun yolundan, aklın ve bilimin ışığıyla, “Çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkma” idealinden asla sapmayın. Çağdaş dünyaya Türk’ün gücünü bilimde, sanatta ve teknolojide en üst düzeyde göstereceksiniz. Sizlere yürekten inanıyoruz  ve güveniyoruz.

Sizler Babaeski ‘mizin yıldızlarısınız. Gelecekte Türkiye’nin ve Dünya’nın yıldızları siz olacaksınız! Ve “Türkiye için dünya ile yarışacaksınız!”.

Hayatta başarılı olmak için, hedefinizi yüksek tutun. Bunu gerçekleştirmek için de çok çalışın.

Unutmayın ki, “Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak gerekir.”
Sizleri;  kendi öz değerleriyle barışık, milli ve manevi değerlerine bağlı ,  ailesini, yurdunu, bayrağını, milletini seven bireyler olarak yetiştirdik.

Gençler ümidimiz sizsiniz. Sizler çok değil 4 veya 5 yıl sonra almış olduğunuz üniversite eğitiminizden sonra görevlerinizin başında olacaksınız. Şu an gözlerinizin içine baktığımda geleceğin öğretmenlerini , hukukçularını, sağlıkçılarını, mühendislerini , iktisatçılarını,teknisyenlerini ,mimarlarını görüyorum. Sizler nerede ve hangi görevde olursanız olun kıymetli yavrularım birinci önceliğiniz bu güzel vatan ve aziz millet için , adalet duygusundan ayrılmadan azimle çalışmak olsun..

Çalışın ki bize can pahasıyla bırakılmış bu yurtta ebedi bizim bayrağımızı dalgalandırma onurunu yaşayın ve yaşatın. Muassır medeniyetlerle yarışan gençler olacağınıza inancım tamdır. Vatansız kalmaktansa ölmeyi yeğleyen gençler yetiştirdiğimizi 15 Temmuz gecesi tüm dünyaya bir defa daha haykırdık.

Değerli yavrularım Vatansız kalan insanların hallerini hepiniz görüyorsunuz. İşte bu yüzden bu ülkenin birliği dirliği devamlılığı için ŞER ODAKLARININ SESLERİNE DEĞİL DAMARLARINIZDA AKAN ASİL KANIN SESİNE ATALARIMIZIN SESLERİNE KULAK VERİNİZ.

UNUTMAYINIZ  Kİ94 YIL ÖNCE GÖZÜNÜ KIRPMADAN ŞEHADETE YÜRÜMÜŞ ECDADLARIMIZIN CANLARIYLA KURULMUŞ OLAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ SİZLERİN OMUZLARINDA NİCE 94 YILLARA TAŞINACAKTIR.VATAN SEVGİSİ , MİLLET SEVGİSİ BAYRAK SEVGİSİ HER ZAMAN BİRİNCİ ÖNCELİĞİNİZ OLSUN.

Sevgili Öğrenciler,
Eğitimde başarının anahtarı, SEVGİ’dir.  Bizler de sizi, sevgiyle ve bilgiyle donattık. Tüm öğretmenlerim adına diyorum ki;

Sizler, gönül bahçemize, Sizler, alnımıza dikip, katmer, katmer açmasını beklediğimiz GÜLLERSİNİZ!

Sizler İNANÇ gibi yüce, ve halk lehçemizle  SEVGİ kadar gerçek, Türkü yakıp söylediğimiz ,  bildiğimiz

DİLLERSİNİZ!    HALLERSİNİZ! Sizler Geleceğimizsiniz.

Sizler ülkümüz kadar taze, Kanımızın asilliğince sevdiğimiz
İDEALLERSİNİZ!

Sizlere , birkaç mısra  okumak      istiyorum:

 

Atadan nasihat,sözlerim sana,

Mihenk al,özüne yazdır be oğul…

Sabırla,hizmet et sen bu vatana,

Yoluna ölsen de azdır be oğul…

 

Herkes ettiğini mutlaka bulur,

Ana,baba hakkı deyince bir dur!

Ola ki,yanında yaşlanmış olur,

Onların yokuşu düzdür be oğul

 

Dürüst ol,sapmaha,yalan dolana

Tenezzül buyurma,sakın talana,

Bir adım Fazla git, sana gelene,

Metanet,kavgadan uzdur be oğul…

 

Namertten isteme olsan da muhtaç,

Merde minnet etme kalsan bile aç,

Yetimi yoksulu kolla,kucak aç,

Onları başında gezdir be oğul…

 

Helal lokma kazan,harama dikil,

Sanatın bilezik,tecrüben okul,

Şiarın dürüstlük,sermayen akıl,

Senedin verilen sözdür be oğul…

 

Siz gençlerin yetişmesinde emeği geçen tüm idareci ve öğretmenlerimize,anne ve babalara,Okul-Aile Birliğimizin değerli temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum

Törenimize katılarak bizleri onurlandıran tüm konuklarımıza, bugünün hazırlanmasında emeği geçenlere ve velilerimize teşekkür ediyor,   Sevgi ve saygılarımızı arz ediyorum.

SEVGİLİ EVLATLARIM!

Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  ailesi olarak sizleri sevgiyle,hasretle uğurlarken hepinize, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Yolunuz, Bahtınız,Ufkunuz,Gönlünüz açık olsun. Saygılarımla”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat’ın yaptığı konuşmanın ardından okul müdürleri tarafından mezun olan öğrencilere sembolik diplomaları verildi.

Sembolik diploma törenin ardından okullarında okul birinci olan öğrencilere ödülleri verildi. Okullarında okul birincisi olan öğrenciler ise;

1-Simge Vardar Babaeski Atatürk Anadolu Lisesi

2-Eyüp Akbaş Babaeski Gazi Anadolu İmam Hatip Lisesi

3-İbrahim Ayberk Acat, Oğuzhan Karaca Babaeski Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

4-Meryem Kara Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

5-Nur Bahar Aydoğan Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

6-Atalay Gültekin Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi

Okullarında okul birincisi olan öğrencilerin ödülleri İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat ve İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu tarafından verildi.

Ödül törenin ardından Okul birincileri adına konuşmayı Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi birincisi Atalay Gültekin yaptı.

Gültekin; “Hatırlıyor musun o günü diye başlasam onca anı diziliverecek hafızalara” diyerek yaptığı konuşmada şunlara yer verdi;   “Bazı şeyler vardır hayatımızda. Yaşamın bir parçasıdır ama biz onların farkına bile varamayız. Ta ki elimizden uçup gideceğini, kaybedeceğimizi anlayana kadar. Okul da öyleymiş, ama biraz geç anladık. Geçen sene bizlere devredilen bu meşale,şimdi bizden küçüklere devrediliyor.

Gitmek!Ne acımasız bir kelimedir,ünlemleri takarcasına peşine,vurgun yemişçesine hayattan.Bizler ayrılık adına el sallarken, geride kalan bir büyük aile.Her sabah gün doğarken kalkmak, kışın soğukta titremek, yazın güneşte terlemek, birbiri ardına gelen yazılılara hazırlanmak ne de zor geliyordu. Bir bitse de kurtulsak derdik. İşte bitiyor. Ama biten yalnız okul değil içimizden de bir şeyler bitiyor. Sanki alıştığımız ve her an yaşadığımız bir şeyler bitiyor.

Geç kaldığımızda önünde ecel terleri döktüğümüz, birbirimizin resmini çizdiğimiz tahta , yazılılarda ki o kaçamak fısıltılar Omuz omuza gülüp ağladığımız can gibi, tek yürek, tek bilek olduğumuz arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz… Artık gitme vakti .

Evet, mezun oluyoruz. Lise hayatı denen o 4 yıllık güzel zamanın bitişine şahitlik ediyoruz. Ağzımdan 4 yıl diye çıkıveren ama aslında kolay kolay dile getiremeyeceğini adım gibi bildiğim bir şeyi anlamaya çalışıyoruz. Söylenebilecek çok fazla şey olduğunu sanmıyorum. Hani anlatılmaz, yaşanır derler ya işte aynen öyle.

Ne demeliyim, neyden bahsetmeliyim bilmiyorum. Çok güzeldi desem az, çok yorucuydu desem hafif, nasıl başlamıştık ya desem eski, nasıl biter bir anda desem duygusal olacak… Hatırlıyor musunuz o günü diye başlasam onca anı diziliverecek hafızalara.

Söylemesi zor gibi görünüyor ama birkaç kere tekrarlayınca öğreniyor insan, o kadarda zor değil. Gitmek, gidebilmek… Uzaktan sevmekte, sevilmekte, gerektiği yerde ağlamasını bilmekte hepsi öğretildi bize burada. Bizler, şuradaki lise gençliği, hep sevdik… Kızdırdık da, üzdük de belki ama hiç kötü düşünmedik

Bu gönül yolculuğunda bizleri destekleyen idarecilerimize ,elimizden tutan  öğretmenlerimize  binlerce teşekkürler.  Bir sonun başındayız, tamda bütün bir ömür unutamayacağımız başlangıçların öncesindeki sonda. Hayatımızın belki de en tozpembe 4 yılının sonunda. Sonunda ve başında her zaman hep yanımda olan hakları ödenmeyecek annemizin, babamızın, ailemizin, emekleri anlatılmayacak öğretmenlerimizin ve idaremizin karşısında büyük bir heyecan, gurur ve minnetle doluyuz.Teşekkür ediyoruz herşey için.”

Yapılan konuşmanın ardından okul birincisi Atalay Gülteki’in komutu ile bütün kepler havaya atılarak, öğrenciler arkadaşları ve aileleri ile kucaklaşıp günün anısına bol bol resim çektirdiler.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com