Ana Sayfa Gündem 8 Mart 2017 1256 Görüntüleme

“Kadınlarımız ekonomik ve sosyal yaşamın ayrılmaz parçalarıdır”

Haber:Hicran SÜNGÜ

Atatürkçü Düşünce Derneği Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle gazetemize açıklamalarda bulundu.

Binnur Güdücüler açıklamasında şunlara yer verdi; “Kadınların, toplumsal ve siyasal yaşama etkin katılımı, gelişmişliğin ve çağdaşlığın önemli göstergesidir. Uzun yıllar boyunca kadınların, kamusal yaşama erkeklerle eşit biçimde katılmasının çeşitli nedenlerle engellenmesi, dünyamızı kadınların üretici ve yaratıcı gücünden yoksun bırakmıştır.

Demokrasi ve insan haklarının gelişmesiyle, ırk, dil din, cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin insanların eşit haklara sahip oldukları düşüncesi devlet ve toplum yaşamında yerleşmiş, kadınlar da üretime, yönetime ve yaşamın tüm alanlarına katılmaya başlamıştır. Kadınlara eşit haklar veren toplumlarda, gelişme ve çağdaşlaşma hız kazanmıştır.

Türkiye’yi çağdaş ülkeler düzeyine çıkarmak isteyen Yüce Atatürk, kadın-erkek ayrımcılığına son verecek yasal düzenlemeleri yaşama geçirmiş, bu yolda büyük devrimler gerçekleştirmiştir.

1926 yılında Medenî Yasa’nın kabulü ve 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi, Türk kadınına dönemin koşullarına göre ilerici niteliğiyle birçok gelişmiş ülkede görülmeyen kazanımlar sağlamıştır.

Bu kazanımlar sonucu, Türk kadını kabuğunu kırarak, yaşamın her alanında önemli roller üstlenmiş, ülkemizin kalkınmasına ve demokrasinin güçlenmesine önemli katkılarda bulunmuştur.

Tüm bu gelişmelere karşın günümüzde, kadın-erkek eşitliğinin tam anlamıyla sağlanabilmiş olduğunu söylemek olanaklı değildir. Hak ve özgürlüklerini kullanamayan birçok kadınımız, aile içi şiddete, ayrımcılığa ve başta dinsel kökenli olmak üzere çeşitli baskılara uğramakta, ekonomik ve toplumsal kaygılar nedeniyle suskun kalmaktadır.

Kadın-erkek eşitliğinin gerçek anlamda olanaklı kılınmasında kuşkusuz eğitimin rolü büyüktür. Bununla birlikte, kadını erkeğin arkasında gören sosyo-kültürel düşünce yapısının kırılması da çok büyük önem taşımaktadır.

Toplumu oluşturan bireylerin bu konuda bilinçlendirilmesiyle, kadınlar sahip oldukları hak ve özgürlükleri özümseyecek, bağnaz düşüncelerin ve dogmaların etkisinden kurtularak, kendilerini doğru anlatma olanağını bulacaklardır.

Bugün Türk toplumu, kadını ve erkeğiyle, Cumhuriyet’in getirdiği çağdaş toplum düzeninde, geleceğe güvenle bakabilmekte, barış içinde aydınlık yarınlara hazırlanmaktadır.

Kadınlarımız, ekonomik ve sosyal yaşamın ayrılmaz parçaları, üretimin etkin ögeleridir. Ülkemizde, her alanda başarılı çalışmalar yapan kadınlarımızın sayısının artması, övünç kaynağımızdır.

Cinsiyet ayrımının olmadığı bir dünyada, insanların eşit, kardeşçe ve barış içinde yaşayabilmeleri umuduyla, tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor

8 Martların, insanca tüm haklarını kullanan, kadının değerinin ve kendisine özgü, övgüye değer niteliklerinin anımsandığı günler olmasını diliyorum.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com