Ana Sayfa Gündem 20 Mart 2017 1504 Görüntüleme

İMKB LİSESİNİN ŞEHİTLER İÇİN HAZIRLADIĞI PROGRAM GÖZYAŞLARIYLA İZLENDİ

Haber: Hicran SÜNGÜ

Cumhuriyet İlkokulu çok amaçlı salonunda Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programına büyük ilgi gördü.

Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  öğrencileri tarafından Cumhuriyet İlkokulu çok amaçlı salonunda düzenlenen 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programına başta İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, 1.Zırhlı Tugay Komutan Vekili Tank Albay Coşkun Önal, Belediye Başkan vekili Faik Namdar, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, Kırklareli Üniversitesi Babaeski Meslek Yüksek Okul Müdürü Ertuğ Can, Adalet ve Kalkınma Partisi Başkan yardımcısı ve Parti Sekreteri Ümit Turgut, Cumhuriyet Halk Partisi Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat, Şube Müdürleri Muzaffer Karaman, Ali Osman Cura, Ahmet Uzun, İlçe Sağlık Müdür vekili ve Toplum Sağlığı Sorumlu tabibi Doktor Hakan Azatçam, Merkez Mahalle Muhtarları, Okul Müdürleri Öğrenciler ve Öğrenci velileri katıldı.

Cumhuriyet İlkokulunda düzenlenen anma programı ilk olarak “Çocuk Gözüyle 15 Temmuz” resim sergisinin açılışı ile başladı.

Kurdele kesiminde bir açıklama yapan İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin şunlara yer verdi; “Bizim tarihimizde en önemli mihenk taşlarından biri olan Çanakkale Zaferinin yıldönümü münasebetiyle biz bütün şehitlerimizi anıyoruz. Yarın sınav olması münasebetiyle bugün bu okul törenini gerçekleştiriyoruz ve arkadaşlar öğrencilerimizin yaptığı resimlerden bir sergi hazırlamışlar öncelikle onun açılışını yapacağız. İnşallah bu millet bir daha 18 Mart’ları yaşamaz diye hep dua ediyoruz ama hep Türk milletinin önüne bir engel koymaya çalışıyorlar. Bizde bunlarla mücadele diyoruz.  15 Temmuz’da bunlardan bir tanesiydi. Ama vatanımızın ve milletimizin gelişmesini kimse engelleyemeyecek ve inşallah bizde güçlenerek bir kar topu gibi büyüyeceğiz.”

Cumhuriyet İlkokulu çok amaçlı salonunda düzenlenen Anma Programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Anma Programında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bülent Tokat yaptı.

Tokat yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; “Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir, Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir. Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir; Kahramanlık; yürümek ve bir daha dönmemektir. Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından Koşar adım gitmeli onların arkasından. Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından İleriye atılmak ve sonra dönmemektir. Yırtıcılar az yaşar… Uzun sürmez doğanlık… Her ışığın ardında gizlidir bir karanlık. Adsız sansız olsa da, en büyük kahramanlık; Göz kırpmadan saldırıp bir daha dönmemektir. Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir, Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir. Bunun için ölüme bir atılış gerekir. Atıldıktan sonra bir daha dönmemektir.. Hüseyin Nihal Atsız

 

Biz bugün burada bir daha dönmemek üzere gidenleri, tarihin yazdığı en gerçek en şerefli kahramanları yad etmek üzere, Çanakkale savaşını, zaferimizi ve bu vesileyle tüm şehitlerimizi hatırlamak üzere huzurunuzdayız.

Çanakkale’de 102 yıl önce, çok değil 102 yıl önce, 100 binlerce vatan evladı, bu vatanın bedelini ödemek üzere  çağrılmıştı. Ve bu gün Çanakkale cephesine gidenleri anlatırken amacımız bu savaşın zaferiyle  mutlu olmak değildir. Çünkü bu savaşa sadece bir savaş demek de doğru olmaz. Eğer amaç vatan savunmasıysa, eğer amaç hürriyet davasıysa, bir ölüm kalım mücadelesiyse, buna sadece savaş diyemezsiniz ve bunu genç nesillere anlatmak boynumuzun borcudur. Vatan dediğimiz bu toprak, Anadolu, vatan olana kadar ve vatan kalsın diye diyeti çok ağır ödenmiş bir topraktır.

Bugün bize deseler ki, Çanakkale’yi üç kelimeyle anlatır mısınız;. Cevabımız “geldiler, gördüler ve döndüler. “olurdu. Evet, geldiler, 1915 yılı, 1.Dünya savaşı… Osmanlı devleti dünyanın en büyük devletleriyle mücadele ediyor. İngiltere, Fransa, Rusya Avustralya , İtalya ve de beraberinde getirdikleri binlerce sömürge askeri, Osmanlının kalbine giden boğaz yoluna pençelerini sarkıttı.

Çünkü; Amaçları İstanbul’du. Başkent İstanbul alınırsa Osmanlı tarihe karışacak ve Türk milleti bu topraklardan atılacaktı. Evet, geldiler, ve bir kez daha Türk Milletinin yoklukta bile vatanı için nasıl savaştığını ve savaşta bile asaletini nasıl koruduğunu, düşmana nasıl insanlık dersleri verdiğini gördüler. Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değildi, Onlar 1071’den beri geliyorlardı. Bin yıldır bu milleti bu topraklardan atmak için geliyorlardı. Yine geldiler.Bu sefer top yekün geldiler. Gemileriyle, toplarıyla tüfekleriyle, bütün güçleriyle geldiler.

Çanakkale’yi, Çanakkale yapan gelenler değildi. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, gelenleri karşılayan asil ruhtu. O öyle bir ruhtu ki, çelik ve barut; inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düştü. O öyle bir ruhtu ki , ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhuydu. Davaları büyüktü, dava vatan davasıydı…

Şimdi soruyorum sizlere gençler, Vatan ne demektir? Şu anda üzerine bastığınız kara toprak mı, yada sınıflarınız da sınırları haritalara çizilmiş, her gün gördüğünüz coğrafya parçası mı? Hayır! Vatan yalnızca bu değildir. Coğrafya parçası başka bir şeydir. Ama toprak kanla yoğrulmuşsa, canla ödenmişse bedeli, artık adı vatandır. İşte ceddimiz, o coğrafya parçasını böyle vatan yaptı.

Bu topraklarda, Ben özgürüm diyorsak, bu bayrağın altında dilimizi, güzelTürkçemizi  konuşuyorsak, inancımızı yaşıyorsak, ciğerlerimize bu nefesi çekiyorsak doya doya, unutmayın gençler! birileri nefesini kaybettiği içindir. Onların taşıdığı o asil ruh, biliyorum ki gençler, bizim damarlarımızda. O ruhun varlığını sizlerde görüyorum. Kutlu tarihimiz rehberiniz olsun. Nereden geldiğimizi ve nerelere ulaşacağımızı Çanakkale ve benzeri tüm kahramanlıklarımızda görünüz ve adımlarınızı milli ruhla atınız.

Çanakkale öyle bir yer ki, yokluk varlığı yenmiştir, maneviyat maddiyatı yenmiştir., özgürlük sömürgeyi yenmiştir. Esaretin zinciri kırılmış ve dünyanın diğer mazlum milletlerine ışık olmuştur Çanakkale… Ve o savaşı veren askerlerimiz, o yüz binler, canlarını hiç düşünmeden bu toprağa verenler için yüce Allah diyor ki “Onlara ölü demeyiniz, onlar diridirler” ve ben de diyorum ki, şu an buradalar, yanımızdalar ve bizi izliyorlar.

Malazgirt Şehitleri, “burada” , Çanakkale Şehitleri, “burada”, Sakarya Şehitleri, “burada”,Kıbrıs Şehitleri, “ burada “ ,Güneydoğu Şehitleri, “Burada”, 15 Temmuz Şehitleri burada, Mustafa Kemal Atatürk, “ Burada ”

Mekanları cennet olsun, hepsine selam olsun, ruhları şad olsun.  Saygılarımla…”

Yapılan konuşmanın ardından İMKB mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan şiirlerin okunması Skeçler ve Kırklareli İl düzeyinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, 1. Zırhlı Tugay Komutan vekili Tank Albay Coşkun Önal ve Belediye Başkan Vekili Faik Namdar tarafından verildi.

Cumhuriyet İlkokulu çok amaçlı salonunda düzenlenen anma programı  son olarak Ömer Halis Demir’in şehit oluşunu anlatan skecin göz yaşları içerisinde izlenmesinin ardından sona erdi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com