Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2016 1811 Görüntüleme

“HAYAL DEDİLER GERÇEK OLUYOR”

6 köy, Ergene ve Uzunköprü Çeltikçileri, 100 Yılın Projeleri T.C. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu resmen açıklamıştı ve Büyükmandıra Barajı yapılıyor.

2014 yılında Ak Parti’den Büyükmandıra Belediye Başkan Adayı ve B.Mandıra Tarım Sulama Koop. Başkanı Vedat Alparslan’ın  5 Haziran’da Kırklareli Valiliği önünde Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’ndan sözünü aldığı  Büyükmandıra Barajı Projesi için çalışmalar başladı.

Proje tamamlandığında B.Mandıra Barajıyla 18 milyon metreküp su depolama sağlanacak ve 26 bin dekar arazi sulanacak.

Eser Proje adına Jeoloji Mühendisi Mehmet Başaran projenin şantiye şefi.  Yapılan çalışma hakkında bilgi veren Jeoloji Mühendisi Mehmet Başaran şunları aktardı; “Burada yaptığımız sondaj çalışmasıyla önceden belirlenebilecek noksanları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz ki önlemlerimizi alabilelim. Yaklaşık 2 hafta önce çalışmalar başladı. 10 Eylül’de bitirmeyi planlıyoruz. Ama bu bizim planımız. Çalışmalar esnasında yaşanabilecek makul sıkıntıları da hesaba katmak durumundayız. Çok sağ olsun Vedat Bey her türlü sıkıntımızda bize yardımcı oluyor. Ve problemleri bir şekilde çözüyoruz.  Ben bu projenin sonuna kadar çalışmalarda yer alacağım.

Burada bulunduğumuz noktada 34 metreye kadar indik. Yaptığımız çalışmada zeminden toprak numunesi alıyoruz. Bu aldığımız numunelerle toprağın taşıma deneylerini yapıyoruz. Burada örneklerini aldığımız tek eksenli basınç için 10 cm’den büyük olan örnekleri deneye tabi tutuyoruz. Tek eksenli basınç deneyleri yapılıyor ama  zemin biraz zayıf olduğu için yapımı biraz zor gözüküyor. Buradan taşıma güçlerini hesaplıyoruz. Bu hesaplama yapılarak zemine ne kadar bir yük binecek, ne kadar taşıma gücü var bunlar hesaplanacak. Ya da enjeksiyon gerekli mi buna karar verilecek. Enjeksiyondan kasıt;  eğer zemin zayıf düşerse çimento şerbetiyle zemin sağlamlaştırılıyor. Projenin devam edebilmesi için artı bir uygulama yapılıyor. Yani bu proje için olumsuz bir şart görülürse bu olumlu hale dönüştürülecek. Zeminde yaşanacak olası  problemler  sadece değerlendirmeler sonucu maliyet problemi çıkarabilir. Ama biliyoruz ki burada önemli olan maliyetten ziyade Ergene ve insan sağlığı. Çünkü bu proje sulama açısında da çok önemli. Toplamda 4 noktada bu çalışmayı yapıyoruz. 2 tanesi tamamlandı. 2 yerde çalışmalar hala devam ediyor. Kepçeyle de gövde üzerinde bulunan noktalardan 1-2 metre derinliklerde örnekler alacaklar. Yani zemin analizleri yapılacak. Burada da zeminin özellikleri nelerdir? Nereye kadar kazabiliriz? Bunların çalışmaları yapılacak. Şuan da 7 kişilik bir şantiye grubumuz var. Yaklaşık 1 yada 1. 5 ay kadar sürebilecek bir çalışmamız var. “

“Ergene de temizlenecek”

Projenin mimarı Vedat Alparslan ise projenin hayata geçmesi için atılan ilk adımdan oldukça memnun. Alparslan da çalışmalarla ilgili olarak, “ Beldemiz 18 milyon metreküp, 26 bin dekar kapalı şebeke, 6 köyü kaplayan bir kapalı şebeke sulama sahası kazacak. Çakmak barajıyla Büyükmandıra Barajının sulama sahası birleştiriliyor. İşte Devletimizin gücünün büyük olduğunu ve istenildiği zaman bu imkanlarından yararlanabileceğimizin büyük bir örneği. Önemli olan bu gücü bölgemize getirebilmek. Bu işler  akşama kadar boş oturmakla olmaz. Peşinden koşmak ve konuyla ilgili kişilerle konuşmak lazım. Ben bu çalışma için 2013 yılında bir dilekçe verdim. Bekledim ama bu arada görüşmelerime hep devam ettim. Bakanımız nerdeyse ben de hep arkasından gittim. İstedim. Bölge halkımız adına sorunlarımızı dile getirdim. Dediğim gibi ülkemizin gücüne çok inanıyorum ve bu güçten faydalanmak istedim. Bu bölge bizim Trakya bizim sahip çıkıp koşturmak lazım. Bu proje çok hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah Beldemize en kısa zamanda bir baraj kazandırmaya çalışıyoruz. Tabi ki; bu yatırımlar kendiliğinden gelmemiştir. Bu yatırımlar 2009 ve 2013 yıllarında B.Mandıra Sulama Koop. olarak Devletimize DSİ ( Devlet Su İşleri)’ye baş vurduğum dilekçelerimin meyveleridir. Tabii ki bu şu demek değil. Devlet bu bölgeye kendiliğinden bir şey yapmıyor. Sadece ben istediğim için yapıyorlar. Devletimiz zaten Trakya Bölgesine her zaman önem vermiştir ve çok da güzel yatırımlar yapmıştır. Biz sadece projelerimizi sunduk. Onlar da bizi geri çevirmediler. Bu baraj suyu Ergene Nehrine de akacağı için mevcut kirli Ergene temizlenmiş olacak.

Barajın su alanı; Büyükmandıra Sazan Çatakları denilen havzadır. Komşu köylerimiz olan Sinanlı, Düğüncülü, Katranca, Karakavak, Hedeyli, Akarca Köyleri ve B.Mandıra’nın bir kısmı dahil 26.000 dekar tarım arazileri kapalı şebeke sistemi ile sulanacaktır. Ergene Havzasında bulunan Beldemizin hayvanlarının otlatıldığı 2 bin dekar Büyükmandıra Merası da sulama alanına alınacaktır.

2009 Yılında DSİ’ye verdiğim bir projemiz de “ÇIKRIKÇI BARAJI” yine Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla yapım ihalesine gelmiştir. 30 Milyon metreküp su kapasitesi ve 26 bin dekar; iki barajın toplam su kapasitesi 48 milyon metreküp tarım arazisi kapalı şebeke sistemli barajdan dönen sular Ergene Nehrine oradan da Pehlivanköy ve Uzunköprü Bölgesinde çeltikçilik yapan çiftçilerimize de ulaşarak su takviyesi ile üretime katkı sağlanacaktır.

 “Hayal diyenlere selam olsun”

Hep bana hayal dediler, boş iş dediler, bu Hükümet Trakya’ya yatırım yapmaz dediler. Ama yılmadım, çalıştım işimi takip-ettim ve sonunda da başarıyorum. İnan ki ne Valiler, ne Bürokratlar ile karşılaştım? Bu projelerin hayal olduğunu yüzüme söyleyenleri gördüm ve yaşadım. Çünkü bu yatırımlar gelirse düzenleri bozulacaktı. Şimdi hayal diyenlere selam olsun.

Kırklareli’mize Devletimiz şu anda öyle bir Vali göndermiştir ki; Helal olsun böyle Valiye. Sayın Esengül Civelek Valimizi bir kez daha yürekten kutluyorum. Ne istediysek Devletimizin imkanları doğrultusunda her konuda bizlere destek, cesaret ve güç vermiştir.

 “Devletimizin gücünü yörem için kullandım”

Birçok insanımızın nasıl bir kafa yapısına sahip olduğumu bilmektedir. Ancak asla kimseyi görüşü nedeniyle ayrımcılık yapmadığımı, insanlarımıza becerimi, gücümü ve Devletimizin gücünü kullanarak yardımcı olduğumu bilmektedir. Örneğin, 40 kişiye Lüleburgaz Bahçıvan Gıda’da iş imkanı sağladım, işte Devletimizin gücü. Devletimiz Sanayicilerimize son yıllarda sunduğu İş-Kur teşvikler kapsamından faydalandırmıştır. Devletimizin gücünü bende yöre halkım için iyi kullandım. Bahçıvan Gıda sahibi İSO’nun Başkanı Sayın Erdal Bahçıvan Bey’e ve Fabrikasındaki tüm Yönetim Kadrolarına yörem adına bu iş imkanını tanıdıkları için de teşekkür ederim.

Önce ki dönem Tekirdağ Ak Parti Milletvekilimiz Sayın Özlem Yemişçi’ye, Dsi Edirne eski Şube Müdürüm şu anda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinde Daire Başkanlık görevinde bulunan Sayın; Bahattin Yılmaz’a, Dsi Edirne Bölge Müdürü iken bu projeleri destekleyen şu anda; DSİ Genel Müdür Yrd. Sayın Yakup Başoğluna, Dsi Genel Müdürlüğünde Daire Başkanımız Sayın Tuncer Dinçerkök’e, tüm DSİ çalışanlarına, Orman ve Su İşleri Bakanımızın şu andaki Müsteşarımız eski Dsi Gen. Müdürüm Sayın Akif Özkaldı’ya, geldiği ilk günden itibaren  özellikle de okullarımızda ki iyileştirmeler konusunda ve diğer başarılı çalışmalarıyla göz dolduran ve desteğini esirgemeyen Sayın Babaeski Kaymakamım Tarkan Keskin’e, Sayın Kırklareli Valimiz Esengül Civelek’e, Orman ve Su İşleri Bakanım Sayın; Veysel Eroğlu’na ve tabiî ki bu Ak Kadroları yaratan Dünya Liderim Sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan’a, bu projelerin hayata geçmesi için yapılan tüm destekler için Devletimin tüm birimlerine şükranlarımı arz ederim”

Son olarak Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen Vedat Alparslan; “Ülkemizi o eski zor günlere taşımak isteyenlere yöremizdeki bu güzel yatırımları yerel basın aracılığıyla anlatmaya çalışmaktayım. Sayın Cumhurbaşkanım; sizleri yöremizde ki bu projelerin merkezi olan Büyükmandıra Beldemizde ağırlamaktan şeref duyarız” diye konuştu. (Hicran SÜNGÜ)

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com