Ana Sayfa Gündem 12 Haziran 2019 1026 Görüntüleme

Hasat ücretleri açıklandı

İstişari hasat komisyonu, 10 Haziran 2019 tarihinde Babaeski Ziraat Odası Başkanlığı’nda toplandı. Toplantıda, 13 maddeyi karara bağlayan komisyon, 2019 yılı hasat döneminin bolluk ve bereket getirmesini temenni etti.

Haber: Sevde Gül MALİT

İstişari hasat komisyonu, 10 Haziran 2019 tarihinde Babaeski Ziraat Odası Başkanlığı’nda toplandı.  Babaeski Ziraat Odası Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya; Lüleburgaz, Kofçaz ve Pınarhisar ilçeleri İstişari Hasat Komisyonları da katıldı.

2019 yılında biçerdöverle ürün hasadının düzenli bir şekilde yürütülmesi ve en az ürün kaybı ile tekniğine uygun olarak hasat edilmesini sağlamak, balya makinesi ve biçerdöver ücretlerini kararlaştırmak amacı ile toplanan İstişari hasat komisyonu, toplam 13 maddeyi karara bağladı.

Komisyonların ortak aldığı kararlara göre; Kırklareli’nde bu yıl biçerdöverlerle ürün hasadında dane kayıp oranının üst sınırı maksimum yüzde 1,5 olarak belirlendi.

G sınıfı Sürücü Belgesi veya Biçerdöver Operatör belgesi bulunmayanların, biçerdöver operatörü olarak çalışamayacağı ve biçerdöver sahipleri tarafından çalıştırılamayacağı kararının verildiği toplantıda ayrıca, hububat mahsulünün; arazinin taşlık ve engebeli olması durumunda en fazla  15 cm, düz ve tesviyeli olması durumunda en fazla 10 cm yükseklikten bçim yapılmasına karar verildi.

Toplantıda alınan bir diğer önemli karar ise; anız yangınlarının yayılmasını önlemek amacıyla hasat sonrasında ekli alanların çevresi sahipleri tarafından en az 5 sıra pulluk ile sürülecek. Böylece olası anız yangınlarının yayılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bu bağlamda; biçerdöver ve balya makinelerinde en az 2 adet 6 kg’lık yangın söndürme tüpü, en az 15 metrekarelik tutuşmaya dayanıklı malzemeden branda ile yangını haber vermek için ses ve ışıklı ikaz cihazlarının bulundurulması zorunluluğu getirildi.

Babaeski Ziraat odası başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, ürün çeşidine göre 2019 yılı biçerdöverle arazi biçim fiyatlarının yanı sıra, balya ücretleri de karara bağlandı. Alınan karar gereği; tarla sahibi ile biçerdöverci arasındaki anlaşmaya bağlı olmakla beraber 2019 yılında uygulanacak istişari mahiyetteki biçerdöverlerle bir dekar arazi biçim fiyatı KDV sahil, hububatta 30,00 TL, ayçiçeği ve aspirde 30.00 TL, kanolada tabla aparatlı biçim 33,00 TL, mısırda 43,00TL, çeltikte ise 80,00TL olacak. Ayrıca, çiftçinin talebi üzerine hasat edilen ürünün hasat kalıntılarının parçalanarak toprağa bırakılması durumunda biçim ücretine dekar başına 2,00 TL ilave edilecek.

İstişari Hasat Komisyonunca belirlenen bu fiyatlandırmanın, referans fiyatlandırma olup, 1 ay içerisinde ödenmesi durumunda geçerli olacağı açıklandı.

Balya ücretlerinin de karara bağlandığı toplantıda, 1 adet 25 kg.’lik balya için KDV dahil 3,00 TL ücret biçildi.

Toplantıda alınan diğer kararlar ise şöyle:

“-Hasat olgunluğuna gelmeyen rutubetli ve ıslak ürünler hasat edilmeyecektir. (Hasat sabah saat 09.00 – akşam 22.00 arasında yapılacaktır)

-Tarlada yatık mahsul ve dövülmeyen başak bırakılmayacak, Yatık ürünler Başak kaldırıcısız hasat edilmeyecektir.

– Operatörler tarafından kar amacıyla biçerdöverlerin ilerleme ve dolap dönme hızları gereğinden fazla arttırılmayacaktır.

– Operatörler hasat edecekleri her tarla için duruma göre yeniden ayar yapacaklardır.

– Hasatta tarla sahipleri mutlaka tarlasının başında bulunacak ve biçerdöverin dane döküp dökmediğini kontrol edeceklerdir.

– Ürün sahipleri hasatta fazla dane kaybına neden olan operatörleri Ziraat Odası Başkanlıkları, Belediye Başkanlığı ve Muhtarlık kanalıyla en yakın Tarım Teşkilatına bildireceklerdir.

– Üreticiler, muhtarlar, belediye başkanları köy/kasaba adına biçerdöver sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme yapacaklardır. Biçim ücretleri ve balyalama ücretlerinin İşi yapan ve iş yaptıran arasında yapılacak Hukuki geçerliliği olan sözleşmeye bağlı olmakla birlikte sözleşme yapılmadığı durumlarda Babaeski, Lüleburgaz, Kofçaz, Pınarhisar, Demirköy İlçelerinde İstişari Hasat Komisyonunca belirlenen fiyatlar geçerli olacaktır.

– Tescil İşlemleri yapılmamış biçerdöverlerin tescil işlemlerini bağlı bulundukları Ziraat Odalarında yaptıracaklardır.

10 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen İstişari Hasat Komisyonunda, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mustafa Şener Birgün, Kofçaz Ziraat Odası Başkanı İsmail Hakkı Bodur, Pınarhisar Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kenar, Demirköy Ziraat Odası Başkanı Emirhan Ünsur yer aldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com