Ana Sayfa Gündem 3 Temmuz 2017 1282 Görüntüleme

“Gümrük vergisi oranının düşürülmesi de piyasaya olumsuz olarak yansımıştır”

Haber:Hicran SÜNGÜ

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, 2017 Buğday alım fiyatları ile ilgili olarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ekrem Şaylan yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında şunlara yer verdi; “Trakya Bölgesinde 2017 Yılı Hububat hasatı başlamıştır. 2017 hasat sezonunda Buğday rekoltesi 2,5 milyon ton olarak tahmin edilmektedir. Özel sektörün bu üretim miktarının sadece 750 bin tonunu satın alabilecek kapasitesi vardır. Geriye 1,75 milyon ton buğday üretimi için pazar gerekmektedir. Bu büyüklükte bir üretimi satın alabilecek Toprak Mahsulleri Ofisi’nden başka bir güç yoktur.

Toprak Mahsulleri Ofisi 2017 yılında da taahhütname karşılığı emanet usulü alımlara başlamıştır. Fakat henüz müdahale alım fiyatını açıklamamıştır. Müdahale fiyatı açıklanmadığı için piyasaya arz edilen ürün miktarı arttıkça buğdayın satış fiyatı düşmektedir. Şöyle ki 28.06.2017 Çarşamba günü buğday fiyatları kalitesine göre 0,81 – 0,97 lira arasında değişirken 30.06.2017 Cuma günü 0,76 – 0,88 lira aralığına gerilemiştir. Bu fiyatlar 0,91 lira olan geçen yılın Toprak Mahsulleri Ofisi müdahale fiyatının altında kalmıştır. Bu durumdan özellikle acil satış yapmak zorunda olan küçük üreticilerimiz büyük zararlar görmektedir.

Bunun yanında buğday ithalatında uygulanmakta olan gümrük fonu buğdayda % 130’dan % 40 oranına düşürülmüştür.  Üreticilerimizin koruma kalkanı olan gümrük vergisi oranının düşürülmesi de piyasaya olumsuz olarak yansımıştır.

Piyasaya olan ürün arzı arttıkça buğday fiyatlarının daha da aşağıya düşeceği endişesi yaşamaktayız. Bu yüzden Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2017 yılındaki üretim maliyetlerindeki artışları dikkate alarak acil bir şekilde müdahale fiyatlarını açıklaması gerekmektedir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com