Ana Sayfa Gündem 26 Kasım 2019 729 Görüntüleme

Geleceğimize ışık tutanlar: ‘Öğretmenlerimiz’

Haber: Umut AL

Babaeski’de, 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen törenle kutlandı.

Babaeski’de Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasında program, Babaeski Cumhuriyet İlkokulu Çok Amaçlı Salonunda devam etti.

Cumhuriyet İlkokulu Çok Amaçlı Salondaki program, 24 Kasım Öğretmenler Günü konulu resim sergisinin açılışı ile gerçekleşti.

Resim sergisinin açılışı; Babaeski Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu, 1’inci Zırhlı Tugay Komutan Vekili Tank Albay Uğur İçöz, Babaeski Belediye Başkan Vekili Şevket Birinci ve Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat tarafından yapıldı. Protokol üyeleri tarafından resim sergisi gezildi.

Cumhuriyet İlkokulu Çok Amaçlı Salondaki programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat yaptı.

Tokat, konuşmasında şunları söyledi;

“Anlat öğretmenim anlat bana öğretmenim. Bildiğin tüm güzellikleri.

Okumayı öğret öğretmenim.

Anlamak için okumayı.

Dünyamı anlatmak için yazmayı öğret.

Sevmeyi öğret öğretmenim

Her güzel şeyin sevmekle başladığını.

Öğretmenim bana

Dürüstlüğü mertliği

Yaşamayı

Gülümsemeyi öğret.

Anlat öğretmenim

Bana yılmadan çalışmayı

Yıkılmadan yürümeyi öğret.

Öğret öğretmenim.

Bana dostluğu öğret.

Arkadaşlığı

Kardeşliği öğret.

Öğret öğretmenim.

Düşeni kaldırmayı

Yetimi korumayı

Haksızlığa karşı çıkmayı öğret.

Tanıt öğretmenim

Gir dünyama beni bana öğret.

İnsanı tanımayı öğret.

Öğret öğretmenim.

Kültürümü öğret.

Mevlana’yı Yunus’u öğret.

Sinan’ı öğret.

Atatürk’ü öğret öğretmenim .

Çanakkale’yi, Dumlupınar’ı, Sakarya’yı, İzmir’e girişini anlat öğretmenim.

Bayrakları anlat allı yeşilli.

Bir de bizimkinin al rengini anlat.

Ayını yıldızını.

Anlat öğretmenim.

Bir de öğretmenim, yanımdaki mutsuzken gülmenin ve mutluluğun anlamsız olduğunu öğret.

Ben öğretmenim,

Yurdumun bütün çiçeklerinin kokusunda ben varım.

Dinlediğiniz müzikte

Efelerin zeybeğinde

Anadolu’nun halayında

Karadeniz’in horonunda ben varım.

Kanadı kırık bir kuşun yarasında

Dağların doruklarında

Umutta ve barışta

Güven ve sevgide ben varım.

Ben boydan boya Anadolu’yum.

Bugün 24 Kasım. Ata’mıza Başöğretmenlik unvanı verildiği bugünde başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ‘ü ve Ebediyete İntikal Eden Tüm Öğretmenlerinizin Manevi Huzurunda Saygılarımı sunarak sözlerime başlamak istiyorum.  .

Yeryüzünün bütün uluslarının en başta gelen ortak dileği, “daha mutlu, daha aydınlık bir geleceğe kavuşmak” değil midir? Atatürk, bu evrensel özlemi, Onuncu Yıl Nutkunda şöyle dile getirmiştir: “Türklüğün unutulmuş büyük medenî vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafıyla atinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.” Ulusların bu büyük amaca ulaşabilmek için bulabildikleri tek yol da eğitim – öğretimdir. Devlet, eğitim ve öğretim görevini öğretmenlerine vermiştir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğe hazırlamak görevini üstlenen, bunun için her türlü özveriyi gösteren bütün öğretmenlerimize en içten, en sıcak teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir ülkenin kalkınması, ancak çok iyi yetiştirilmiş insan gücü ile gerçekleşir; buna, “beyin gücü” diyoruz. Yeryüzünde yüzlerce meslek var: Her meslekle çağ açmış insanlar görev almış. Şöyle bir düşünelim: Bütün bu yetişmiş insanları kim yetiştiriyor? Bütün mesleklerin temeli olan tek meslek hangisidir? Zihinlerimizi fazla zorlamaya hiç gerek yoktur; çünkü bütün mesleklerin temeli kesinlikle öğretmenliktir; bütün yetişmiş insanları yetiştirenler de ancak ve ancak öğretmenlerdir. İnsanları yetiştirdiğin, onlara değerli meslek armağan ettiğin, ülkenin geleceğini güvenilir ellere teslim ettiğin için teşekkürler öğretmenim!
Bizi var olduğumuz günden beri yetiştiren ve geleceğe hazırlayan iki insanı asla unutamayız: Birincisi evimizde annemiz, babamızdır; ikincisi de okulumuzda öğretmenlerimizdir. Birinciler bizlere sütünü, sevgisini, emeğini, umudunu verir; ikinciler ise sevgisini, ilgisini, bilgisini, deney birikimini verir. Biz eksiklerimizi onlarla tamamlarız; gün geçtikçe kişiliğimizi bulur; geleceğin büyük insanlarından biri olma yolunda güvenli adımlarla zaman merdivenini tırmanırız. Bize gülüşün kadar sıcacık sevgini; bitmeyen ve hiçbir zaman da bitmeyecek olan ilgini verdiğin için teşekkürler öğretmenim!
Bütün öğretmenler isterler ki, geleceğin mimarı çocuklar çok iyi yetişsin. Bir binanın temeli sağlam atılırsa, o bina yüzyıllara meydan okur. Çocuklar ise, ulusun sonsuzluğa ulaşmasında temel yapıtaşlarıdır. Çocuklar öyle yetişmelidirler ki, ülkesini, ulusunu hep yaşatsın, hep yüceltsin. Bunu başarabilen öğretmenlerdir ve öğretmenler birer gerçek mimardırlar. Onlara “insan ve insanlık mimarı” demek çok doğru olur. Öğretmenler taşın, tuğlanın, harcın yerine bilgiyi, beceriyi, yeteneği, çocuğun özündeki cevheri koyar; binasını bunlarla yapar. En büyük, en gerçek bir mimar olduğun için sana teşekkürler öğretmenim!
Cehalet batağının yılmaz savaşçıları da yine bizleriz. Görmüyor muyuz? Yurdun en uç köşelerine ilk giden, ilk ışığı, ilk aydınlığı götüren; amansız cehalete karşı ilk kurtuluş bayrağını açan, o bayrağı yurdun her köşesinde onurla dalgalandıran öğretmenler değil midir? Bugün eğer gerçek bilgi aydınlığında yaşıyorsak, çağın uygarlığını yakalamaya çalışıyorsak, bu onuru ancak öğretmenlerimize borçluyuz. Çok kıymetli çocuklarını ve sevgili yurdumuzu çağın aydınlığıyla aydınlatma savaşı verdiğin için teşekkürler sevgili öğretmenim!
Kara tahtanın başına ilk önce Atatürk geçtiği için Atatürk’e baş öğretmen denmiştir. Atatürk, öğretmenlere bu kadar çok güvendiği için,  çocukları öğretmenlerin sevecen ellerine teslim etmiştir. Bizlere , “Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!” buyruğunu vermiştir. Biz, gerçek anlamda öğretmenlerimizin sonsuzluğa ulaşan birer eseriyiz. Öğrencilerimizin çok çalışkan olmasını, çağdaş bilgilerle çok iyi yetişmesini, uygarlık bayrağını onurla dalgalandırmasını bekleyen öğretmenlerimize ancak ve ancak sevgi, saygı ve gönül borcumuz var.
Bizi insan içinde insan gibi yetiştirdiğin için binlerce, yüzbinlerce teşekkürler sana öğretmenim!

Değerli öğretmenlerim, ne mutlu bizlere ki toplumu eğiten insanların arasına katıldık ve ne mutlu bizlere ki sizler gibi birikimli öğretmenlerle geleceğimizi inşa ediyoruz. Bizler öğretmenlik coşkusunu yüreğimizde taşıyoruz. Sözlerimi Uzun yıllar Bu ölümsüz mesleği büyük bir özveriyle icra etmiş emekliye ayrılan öğretmenlerimize evlatlarından bir sesleniş olan şu mısralarla bitirmek istiyorum:

‘Dağıtır kopkoyu karanlıkları, Ellerin yüreklerimizde bahar.

Sevgili öğretmenim, İnan sen bir ışıksın. Yanarsın gece gündüz.

Aydınlatırsın bizi. Diyorsun ki: Gidiyorum… Bir yanımda emeklerim

Bir yanımda, Uçsuz bucaksız hayallerim. Sizlerde yaşayacak onlar şimdi

Bir damla gözyaşına kıyamadığım, İçimin derdi saçımın akı çocuklar…

Yavrularım… Evlatlarım, Kınalı kuzularım gidiyorum…’

Başta başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aramızdan ayrılan tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, hayatta olan tüm öğretmenlerimize yaşamları boyunca başarı sağlık ve mutluluk diliyor, saygılarımı sunuyorum.”

Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat’ın konuşmasının ardından program sinevizyon gösterimiyle devam etti.
Programda, emekli olan öğretmenlere protokol üyeleri tarafından hizmet şeref belgeleri verildi ve emekli öğretmenler adına Mehmet Bayraktar konuşma yaptı.

Programda, adaylığı kalkan öğretmenlerin yemin töreni ve aday öğretmeler adına Beyza Kılıç bir konuşma gerçekleştirdi.

Babaeski Cumhuriyet İlkokulu Çok Amaçlı Salonunda, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen programda, liseler arası kompozisyon, ortaokullar arası şiir ve ilkokullar arası resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verilirken, program oratoryo gösterimi ile sona erdi.

24 Kasım Öğretmenler Günü programına, Babaeski Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu, Babaeski 1. Zırhlı Tugay Komutan Vekili Tank Albay Uğur İçöz, Babaeski Belediye Başkan Vekili Şevket Demirci, Babaeski Cumhuriyet Savcısı Halil Demirel, kurum ve daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, mahalle muhtarları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com