Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 6 Ağustos 2020 1258 Görüntüleme

Elektronik Sanayi Sicil Belgesi’ne geçiş nasıl olacak?

Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası; sanayi sicil bilgi sistemine giriş ile ilgili üyelerine yönelik bilgilendirme yaptı.

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği sanayi işletmelerin kayıtlarının tutulduğu Sanayi Sicil Bilgi Sisteminde yapılan güncelleme neticesinde artık elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) uygulamasına geçildiği hatırlatılarak yapılan açıklamada, sisteme kayıtlı sanayiciler, İl Müdürlüklerine elden müracaata gerek kalmaksızın sanayi siciline ilişkin ilk kayıt, belgelendirme, vize, değişiklik, vb. tüm işlemlerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek yapılabileceğini duyuruldu.
Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada; sanayi sicil bilgi sistemine yönelik bilgilendirme yapıldı.
Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği sanayi işletmelerimizin kayıtlarının tutulduğu Sanayi Sicil Bilgi Sisteminde yapılan güncelleme neticesinde artık elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda sisteme kayıtlı sanayicilerimiz İl Müdürlüklerimize elden müracaata gerek kalmaksızın sanayi siciline ilişkin ilk kayıt, belgelendirme, vize, değişiklik, vb. tüm işlemlerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek yapabileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için sistem içerisinde ana sayfada yer alan “Yardım Dökümanları”nı inceleyiniz.
E-Devlet Kullanıcısı ile Giriş
Sanayi sicil uygulamasında E-Devlet sistemine geçilmiş olup E-Devlet alanından giriş yapılarak varsa mevcut firmalarınızı “Belge No İle İşletme Getir” menüsünü kullanarak “Kayıtlı İşletmelerim” bölümüne düşürmeniz gerekmektedir.
Covid-19 Salgını Nedeniyle 2019 yılı Yıllık İşletme Cetveli Süre Uzatımına İlişkin
6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği her yıl Nisan ayı sonuna kadar girilmesi(doldurulması) gereken Yıllık İşletme Cetvelini Covid-19 salgın riski nedeniyle veremeyen sanayicilerimizin yine 6948 sayılı Kanun çerçevesinde Bakanlığımıza başvurusu halinde 4 aya kadar uzatılması bakanlığımız yetkisindedir. Bu kapsamda Mücbir sebep bildirme ve işletme cetveli veri girişi erteleme taleplerini sisteme girerek buradaki kılavuzda yer alan adımları izleyerek girilebilirsiniz.
Sanayi Sicil Belgesi Vize Sürelerine İlişkin
Sanayicilerimizin mağdur olmaması amacıyla Bakanlığımızın teklifi üzerine EPDK tarafından alınan 09/04/2020 tarih ve 9294 sayılı Karar çerçevesinde; elektrik tarifelerinde sanayi aboneliğinden yararlanan sanayicilerimiz için aranan vize edilmiş Sanayi Sicil Belgelerinin ibrazı için verilmiş ya da verilecek olan 30 günlük süre, Sanayi Sicil Belgesi vize süreleri 1 Mart 2020 tarihi itibarıyla dolan veya 30 Haziran 2020 tarihine kadar dolacak olan sanayi işletmeleri için 90 gün olarak uygulanacaktır. “

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com