Ana Sayfa Bölge, Gündem 17 Ağustos 2020 644 Görüntüleme

Dupnisa mağarasının çehresi değişiyor

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Dupnisa mağarasına giderek yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Dupnisa mağarasının çehresini değiştirecek projeler ile; Mağaraya ilk defa elektrik getiriliyor ve mağaraya giden yolun 16 km’lik bölümünü beton ve asfalt yol yapılıyor. Mağara bölgesinde otopark düzenlemesinin yanısıra mağara giriş takı yapılıyor.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Dupnisa mağarasına giderek yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Dupnisa mağarasının çehresini değiştirecek projeler ile; Mağaraya ilk defa elektrik getiriliyor ve mağaraya giden yolun 16 km’lik bölümünü beton ve asfalt yol yapılıyor. Mağara bölgesinde otopark düzenlemesinin yanısıra mağara giriş takı yapılıyor. Mağara çevresinde bungalov evler ve restoran yaptırılarak çevre düzenlemesi ve aydınlatması yaptırılıyor. Mağaranın içinde eskiyen ve mağaraya zarar veren elektrik hattı yenilenerek Sarpdere köyünden mağaraya kadar olan yolda 5 km’lik Bisiklet yolu yaptırılıyor. Söz konusu projelerin bir kısmı AB hibesi, bir kısmı yap işlet devret modeli ile yaptırılıyor.
DUPNİSA MAĞARASI
Yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuş olan Dupnisa Mağarası mermerler içerisinde gelişen, birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşmuştur. Toplam uzunluğu 2720 metre olan sistemin üst katını, Kuru ve Kız mağaraları oluşturmaktadır. Gelişimini tamamlamış bu mağaralardan 50-60 metre aşağıda Sulu Mağara yer alır. İçinden devamlı akışı olan bir yer altı nehri akan ve deniz yüzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu 1977 metredir. Son noktası ise, girişten 61 metre daha yukarıda yer alır.

Istıranca Dağları’nı derin vadilerle yardığı, vahşi görünüme sahip bir bölgede yer alır. İlçemize bağlı Sarpdere Köyü yakınındaki mağaraların İstanbul’a uzaklığı 230 kilometredir.
Dupnisa mağarası sistemi iki mağaradan oluşur. Üstteki mağara kuru mağara ,allttaki mağara sulu mağara yada dupnisa diye bilinir.Bu iki mağara birbiri ile bağlantılı olup ikisi arasımda 30 mt kot farkı bulunmaktadır.kuru mağara 900 mt sulu mağara 1700 mt olmak üzere toplam uzunluğu 2600 mt olup üstteki mağara sarkıt, dikit,sütun ve damlataş yönüyle sulu mağaraya göre daha zengindir.Sulu mağaranın girişinde karstik olarak oluşmuş bir kemer yer almaktadır.ortalama sıcaklık kuru mağarada 17 derece sulu mağarada ise 10 derecedir. Sulu mağarada ki bu oluşumlar halen devam etmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com