Ana Sayfa Gündem 12 Şubat 2021 1829 Görüntüleme

DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ;” 2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik”

DSİ Son 18 Yılda Kırklareli’de 3 Baraj 4 Gölet Yaptı

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kırklareli’ye yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

 

HABER: CEYHUN ÇOLAK

 

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

 

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

 

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. ’dedi.

 

Trakya’nın Mümbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Kırklareli ilinde inşa edilen 10 sulama tesisi ile 200 Bin 370 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Kırklareli topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 84 milyon 182 bin 800 TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

33 Bin 010 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Kırklareli’miz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 5 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 5 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 33 Bin 010 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 14 Milyon 664 bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Kırklareli zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’ dedi.

Kırklareli’mize 3 Baraj ve 4 Gölet Kazandırdık.

Trakya’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Kırklareli’mizde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 97 adet Tesis ile 705 Milyon 581 Bin 408 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Kırklareli’de son 18 yılda 3 baraj ve 4 gölet inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 3 Baraj ve 2 Gölet ile 18 Bin 790 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.

Diğer taraftan Kırklarelili vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Kırklareli’nin su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 3 Baraj ve 2 Göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Kırklareli’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Kırklareli İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 74 adet taşkın koruma tesisi ile 63 yerleşim yeri ve 46 Bin 100 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 1 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir.

Ergene Nehrine Sahip Çıktık

Trakya için hayati öneme sahip Ergene Nehri’nin hayata döndürülmesi için Ergene Havzası’nda son teknolojiye sahip 4 adet ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi inşa ettik ve hepsini hizmete aldık.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com