Ana Sayfa Gündem 8 Mayıs 2020 563 Görüntüleme

DEVLET DESTEKLİ TİCARİ ALACAK SİGORTASI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mevzuat Komisyonu Başkanı ve Babaeski Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Özün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından bugün saat 14:30’da internet üzerinden “Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Bilgilendirme Semineri” düzenleneceğini bildirdi.

Seminer ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Özün, toplantı adresinin https://tobb-org.zoom.us/j/97091714258?pwd=TVByQ3l2NnhhaG1JL1FjUFlOM2Ridz09 linkinden izlenebileceğini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği organizasyonunda Halk Sigorta – Ticari Alacak Sigortası Direktörü Ali Sertaç Canal’ın katılımı ile sigorta acentalarına yönelik gerçekleştirilecek olan seminerde “Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası” sistemi anlatılacak olup, seminer sonunda sigorta acentalarının konu hakkındaki soruları cevaplandırılacağını ifade ederek, seminerin tüm sigorta acentaları için katılım ücretsiz olduğunu belirtti.

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemi nedir?
Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası; KOBİ’lerin alacaklarını garanti altına alan, KOBİ’lerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda, alacaklarının önemli bir kısmını Devlet Destekli Alacak Sigortası Havuzu tarafından karşılayan bir sigorta sistemidir. Bu sistem ile herhangi bir teminata bağlanmamış vadeli satışlarından doğan borcun ödenmeme riski teminat altına alınmaktadır.
KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemi’nden kimler faydalanabilir?
Yıllık toplam cirosu 125 milyon TL’ye kadar olan tüm sektörlerdeki işletmeler kapsam dâhilindedir.
Alacak sigortasının faydaları nelerdir?

KOBİ’yi ticari borçların ödenmeme riskine karşı korur.

Ticari faaliyetlerinizde riskleri en güvenilir şekilde yönetmenizi sağlar.

Vadeli satış sonrasında belirlenen tarihte ödenmeyen alacakların KOBİ’yi sıkıntıya sokmasını ve nakit akışlarını bozmasını önler.

Firmaların ileriye dönük mali planlarında aksamaları ortadan kaldırır.

DEVLET DESTEKLİ ALACAK SİGORTASI HAKKINDA
Bakanlar Kurulu’nun 04/06/2018 tarihli ve 2018/11892 sayılı “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Ticari Alacak Sigortası Sunulmasını İçeren Devlet Destekli Sistemin İşleyişine Dair Kararı” ile oluşturulan bir sigorta sistemidir…
18/11/2005 tarihli ve 25997 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkındaki Yönetmelikte” tanımlanan işletmelerden, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen koşulları sağlayan KOBİ’ler bu sistemden yararlanabilmektedir.
KOBİ’lere yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası sistemi ile Halk Sigorta A.Ş. Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi (ORYM) olarak T.C. Hazine ve maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiştir.
24 Aralık 2018 tarihli ve 30635 sayılı Resmi Gazetede Devlet Destekli Alacak Sigortası ile ilgili usul ve esaslar ile tarife ve talimatname tebliğleri yayınlanmıştır.
Devlet Destekli Alacak Sigortası Sisteminin hedef kitlesini, yıllık net satış hasılatı 25.000.000.-TL’yı aşmayan KOBİ’ler oluşturmaktadır. Sistemin başlangıcında ilgili yönetmelikteki tanımlamalara göre Mikro ve Küçük işletme sınıfına giren işletmeler yararlanabilecektir. Söz konusu işletmelerin sadece yurtiçi satışları kapsam dahilinde olacaktır.
Orta büyüklükteki işletmelerin bu sistemden yararlanabilmesi için çalışmalar devam etmekte olup, ileriki dönemde bu sınıftaki işletmeler de KOBİ’lere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sisteminden yararlanmaya başlayacaktır. Orta büyüklükteki işletmelerin de sisteme girişi ile yıllık net satış hasılatı 125.000.000.-TL.’ye kadarki KOBİ’ler sisteme girebilecektir.
Devlet Destekli Alacak Sigortası ile açık hesap, çek ve senet ile tüzel kişiliklere (şahıs şirketi, adi ortaklık vb. dahil) yapılan vadeli faturalı satışlar teminat altındadır. Peşin, kredi kartlı, bankanın teminatı (teminat mektubu, DBS, vb.) altında olan satışlar ile grup şirketleri ve kamu kurumları yapılan satışlar kapsam dışındadır.
Devlet Destekli Alacak Sigortası ile sigortalılar Risk Yönetimi, Tahsilat ve Tazminat hizmetlerine sahip olurlar.
DEVLET DESTEKLİ ALACAK SİGORTASI FAYDALARI
• KOBİ’ler açısından son derece sıkıntılı olabilecek ödenmeyen faturalara karşı, kendilerini korumalarını sağlar. Böylece finansal yapılarını güçlendirir.
• Risklerini ölçme konusunda uygun bir maliyet ile profesyonel destek alma şansına sahip olurlar.
• KOBİ’ler yeni müşteriler bularak, güvenli bir şekilde satışlarını arttırarak şirketlerini büyütürler.
• Bilançonun aktif kalitesi yükselir. Böylece, KOBİ’lerin bankalar ve finansal kuruluşlar nezdinde kredibilitesi artar.
• Şirket yönetimi alacak sorunlarını bir kenara bırakarak, asıl faaliyet alanına odaklanır.
• KOBİ’ler uygun maliyetlerle tahsilat hizmeti alarak, maliyetlerini azaltır.
• % 5 kar marjı ile çalışan bir firmanın 100.000.-TL’lık alacağını tahsil edemediğini düşünelim. Bu kaybı telafi edebilmek için 2.000.000.-TL’lık yeni bir satış yapması gerekmektedir. Buda yeni bir risk anlamına gelmektedir. Sistem ile KOBİ’lerin hem mevcut riskleri koruma altında olacak hem de yeni satışlarda daha güvenli şekilde hareket edebileceklerdir.
• Daha detaylı bilgi için www.alacaksigortasi.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haber: Umut AL – Ercan ÜLGER

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com