Ana Sayfa Gündem 14 Temmuz 2023 338 Görüntüleme

BURHAN ÖCAL”KADİR’İN UÇURTMASININ PEŞİNDEN HEP BATIYA GİTTİM!”

“Kadir Gökçe” biografi kitabı için ilk açıklamalar çocukluk arkadaşı Burhan Öcal ‘ dan geldi;

BURHAN ÖCAL”KADİR’İN UÇURTMASININ PEŞİNDEN HEP BATIYA GİTTİM!”

•             KADİR GÖKÇE EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (KAGEV) tarafından Kırklareli Eski Belediye Başkanı (merhum) Kadir Gökçe ile ilgili olarak anılar ve biografi den oluşan kitap yazımını yapan Zortul Medya Grubu bünyesinde gazetecilik ve köşe yazarlığı yapan Şenol Goncagül ‘ ü arayan (Kırklarelili dünyaca ünlü perküsyon sanatçısı ve sinema oyuncusu Burhan Öcal, “Kadir ile 6 yaşına kadar Karakaş Mahallesi ‘ n de, aynı ortamda yaşadık. Karakaş Mahallesi çok saygın bir mahalle idi. Her daldan ve camiadan önemli ve ünlü isimler, hep bu mahalleden çıkarlardı. Annesi de, benim süt annem idi.

•             Kadir’in babası Halit Amca; çok kültürlü ve saygın bir insandı. Harika uçurtmalar yapardı. Bir gün, Kadir için harika bir uçurtma yaptı. Hatta, uçurmaya pillerle desteklenen ışıklar bile koymuştu. Kuyruğunda da, yanına yaklaşan başka uçurtmaları parçalamak üzere jiletler vardı. Rüzgar çıktı ve Kadir’in uçurtması, benim uçurtmamı, tam orta yerinde ikiye böldü, batıya doğru uçup, gitti. Ben de, o zamandan beridir hala hep batıya doğru gidiyorum! Benim kaderimde de, Halit Amca ‘ nın yaptığı Kadir’in uçurtmasının peşinden gitmek varmış meğer!” dedi.

Haber Merkezi

Kırklareli ‘ nin merhum belediye başkanlarından Kadir Gökçe adına kurulan KAGEV adlı vakıf tarafından önceki günlerde yapılan bir açıklama ile “KAGEV ‘ in kültür yayınlarından olmak üzere, merhum Kadir Gökçe ‘ nin hayat hikayesi nin bulunduğu biografi ve belgesel tarzında anıların yer alacağı bir çalışma içerisinde olunduğu ifade edilmişti.

KİTABIN YAZARI ŞENOL GONCAGÜL

37 yıldan beridir gazetecilik camiasında yer alan ve halen de; Zortul Medya Grubu bünyesinde (dijital olarak yayın yapan) Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi Yazı İşleri Müdürü olarak, haber ve köşe yazarlığı yapmakta olan Şenol Goncagül; hem 90’lı yıllara ait gazetecilik anılarının yer alacağı bir yazım çalışması yapıyor, hem de, merhum belediye başkanı Kadir Gökçe ile ilgili olarak, biografi ve belgesel niteliğindeki bir kitabın yazımını yapıyor.

BURHAN ÖCAL : “KARDEŞ GİBİYDİK”

Kadir Gökçe ile ilgili bir kitap ve belgesel yayını planlandığı ile ilgili olarak ilgili haberleri okuyan Kırklareli li ünlü perküsyon sanatçısı ve oyuncu Burhan Öcal, Şenol Goncagül ‘ ü arayarak, Kadir Gökçe ile olan dostluklarını anlattı. Burhan Öcal :”Kadir ile kardeş gibiydik! Annesi süt annem, babası amcam gibiydi. Kırklareli ‘ de “önemli isimlerin doğup yetiştikleri” Karakaş Mahallesinde doğup, yüdük. 6 yaşına kadar aynı ortamlarda bulunurduk. Beraber topaç çevirirdik Misket oynardık. Her oyunda da, Kadir hepimizi bir güzel yenerdi. Çok zeki ve kararlı bir çocuktu. Lakabı da “Sarı Kadir” idi..” dedi.

“İLKOKULDA YOLLARIMIZ AYRILDI”

İlkokula gitme çağı gelip, çatmıştı. Kadir’i, Hamdi Helvacıoğlu ilkokuluna yazdırmışlardı. Ben başka bir okula gittim.  Lisede de, O Ticaret Lisesi’ne, ben Atatürk Lisesi’ne gittim. Lise bitince de, O İktisadi İlimler Fakültesine, ben de konservatuar a gittik… Yollarımız uzunca bir süre ayrıldı yani. O muhasebeci oldu, ben de müzisyen olarak, Avrupa ya gittim…

“BÜYÜKADA’YA DÜĞÜNÜME GELDİ”

İkinci eşim; İstanbul Büyükadalı idi. Bir de baktık ki; yanında 2 davulcu ve 2 zurnacı ve eşi Nursun ile birlikte düğünüme gelmişler. Öyle güzel eğlendik ki; zigot un dan, ne kadar Trakya oyun havası varsa, hepsini oynadık. Hayatımın en eğlenceli günlerinden biri olmuştu. Sonra da, saatlerce oturup, eski günlerimizi yad ettik…

“O UÇURTMANIN PEŞİNDEN BATIYA GİTTİM HEP!”

Kadir’in babası Halit Amca, çok iyi uçurtma yapardı. Bizler de,uçurtma uçurmasını severdik. Bir gün, harika bir uçurtma yapmıştı. Büyük ve gösterişliydi. Hatta, tam orta yerine de; pillerle tutturulmuş ışıklar bile vardı. Benim uçurtmam ise basitti. Kadir’in uçurtmasının kuyruğuna da, başka uçurtmaları parçalaması için jiletler monte edilmişti. Her şey çok güzeldi ama ani bir rüzgar çıkınca, uçurtmaları zapt edebilmek mümkün olamıyordu. İki uçurtlma, rüzgarın da etkisi ile birbirine sarılmıştı. Sonra, kuyruğunda jiletler olan Kadir’in uçurtması, benim uçurtmamı ortadan ikiye keserek, batı yönüne doğru uçup, gitti… Ben de, batı ya yükselen uçurtmanın ardından baka kalmıştım… Meğer benim kaderim de, o uçurtma ile “batıya gitmek üzerine” çizilmişti.. Pişman da değilim bundan dolayı…”

“GÖRKEM BAŞBAKAN OLACAK KAPASİTEDE BİR DELİKANLI İDİ”

KAGEV ‘ i kurarak, babası merhum Kadir Gökçe‘nin adının yaşamasını sağlayan Görkem Gökçe ‘ nin “vefalı” bir evlat olduğunun altını çizen Burhan Öcal :”Görkem’i hepimiz çok severdik. Eğitimi ile kültürü ile saygılı ve sevgi dolu oluşu ile babası gibi de dimdik duruşu ile örnek bir evlattı. Kadir’e her zaman derdim ki; bu çocuk başbakan olmalı. Gençlerin önü her alanda olduğu gibi, siyasette de açılmalı ve desteklenmeli. Böylesine yetenekli, eğitimli ve kültürlü insanları her zaman toplum olarak bulamayabiliyoruz. Görkem, babasının izinden giderek, zaten var olan potansiyelini en azından doğup, büyüdüğü ve köklerinin bulunduğu Kırklareli için kullanmalı. Çevremize baktığımızda o kadar boş ve geldikleri yerleri hak etmeyen veya hak etmedikleri yerlere ulaşabilmek için, gençlerin önünde bariyer olabilen insanlar görüyoruz ki…O yüzden de, Görkem ile ilgili olarak, benim de önemli umutlarım var. Başarılar diliyorum.” Dedi. Detaylar, yayına hazırlanmakta olan kitabın okuruna ulaşması ile birlikte daha da geniş bir şekilde takip edilebilecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com