Ana Sayfa Gündem 27 Nisan 2021 570 Görüntüleme

BÖLGENİZDEKİ MEDYA İLE İLGİ VE İLETİŞİMİNİZ BU KADAR MI?!

Lüleburgaz Büyükkarıştıran Belediyesi ‘ nin AB Projesi ile ilgili olarak Bulgaristan ‘ da ki partner ortağı ile yapacağı görüşmelere gazeteci de götürmesi gerekiyormuş! Gelen iddialara göre de; o belediye, o proje için Bulgaristan ‘ a götürmek üzere yana yakıla gazeteci aramış! Başka illerden bile temin edilmeye çalışılan o 20 gazeteci için hatır gönül ortaya konulurken, bölgedeki hangi basın grup ve yayınlarına davette bulunuldu?! Zortul Medya Yayın Grubu olarak, bu gelişmeleri tesadüfen öğreniyoruz! O gelişmelerle ilgili Büyükkarıştıran Belediyesi ve Başkanından da bilgilendirme bekliyoruz

 

ÖZEL HABER ŞENOL GONCAGÜL

 

Son zamanlarda, Kırklareli ilindeki bazı belediyelerin, komşu ülke Bulgaristan da ki partner belediye ve kuruluşlarla yaptıkları AB kaynaklı projeler, pandemiye rağmen, tüm hızı ile devam ediyor. Ancak; her nedense, o projelerden kimsenin haberi olmuyor! Sosyal medyadan yapılan birkaç küçük ve etkisiz paylaşım dışında, o projeler için yurtdışına gidenlerin oralarda ne yaptıkları, hangi etkinliklere katıldıkları ve hangi faydaları ürettikleri ise sır olarak kalıyor!

 

BULGARİSTAN ‘ A GİDECEK GAZETECİLERİ KİM VE NEREDEN BULUYOR?

 

Gazetemize gelen enteresan bir duyum, “Yok artık!” dedirtecek cinstendi! İddiaya göre; Bulgaristan Koşukavak Belediyesi ile Lüleburgaz Büyükkarıştıran Belediyesi arasında “Topolovgrad Belediyesi, Bulgaristan tarafı lider ortak ve Büyükkarıştıran Belediyesi halen devam eden bir AB projesi mevcut. Proje çerçevesinde, Koşukavak ‘ da , 28 Nisan tarihinde düzenlenecek olan etkinliklere, 20 gazeteci katılması öngörülüyor. Ne var ki; bu 20 gazetecinin belirlenmesi için aslında bir sürü zahmete bile girilmiş! Kırklareli ili yetmemiş, komşu illerdeki gazeteciler bile davet edilerek, listeye davet edilmiş! “

 

YÜZÜNÜZÜ BİRAZ DA KENRDİ İLİNİZE VE GAZETELERİNİZE DÖNÜN

 

Büyükkarıştıran Belediyesi’nin bugüne kadar, Kırklareli ilindeki yerel basınla iletişimde bulunmaması, bu ve benzer etkinliklere davet etmeyip, bilgilendirmede bulunmaması, “kendi ilinizdeki yerel basına ilgisiz ve alakasız mı kalıyorsunuz?!” sorularını akıllara getiriyor! Kendi ilinizdeki yerel gazeteleri davet etmek yerine, başka illerden ve sizin kitlenize hitap etmeyen gazete ve gazetecileri davet ederek, kimden ve neyi gizliyorsunuz?

 

ZORTUL MEDYA YAYIN GRUBUNA BÖYLE BİR DAVET VEYA BİLGİ ULAŞMADI!

 

Bir yandan, pandeminin de etkisi ile o toplantıya götürülmesi gereken ama komşu illere bile davetler gönderilen çalışmalar yapılırken, Kırklareli ilinde medya faaliyetleri sürdüren yayın gruplarının konudan bilgileri bile yok! Trakya ‘ nın en güçlü medya grubu durumundaki Zortul Medya, daveti bırakın, bilgilendirme bile almamış!

 

ŞİMDİ SORUYORUZ;

 

Büyükkarıştıran Belediyesi ile Bulgaristan Koşukavak Belediyesi arasında yapılan AB projesi için, Türkiye ‘ den ‘a götürülmek üzere davet edilen gazeteciler kimler? Bağlı bulundukları yayın kuruluşları hangileri? Zortul Medya Yayın Grubu ‘ na veya bölgedeki diğer yayın grup ve firmalarına teklif götürüldü mü? Bu, medya ile ilgili davet, iletişim ve organizasyonları kim veya kimler yapıyor? Kendi ilinizdeki yerel gazeteleri neden görmezden geliyorsunuz?

 

Büyükkarıştıran Belediye Başkan veya Başkanlığı’nın, sorularımıza makul ve mantıklı cevaplar vereceğini umut ediyor ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağımızı dile getiriyoruz. Detaylar, Zortul Medya Yayın Grubu’na bağlı gazetelerde …

 

Proje 20.11.2019 – 20.11.2021 döneminde uygulanacaktır. Topolovgrad Belediyesi, Bulgaristan tarafı lider ortak ve Büyükkarıştıran Belediyesi – Türkiye2. Proje Ortağıdır.  CB005.2.21.083 projesi Öncelik Ekseni- 2 Sürdürülebilir Turizm alanında 2.1. Doğal, kültürel ve tarihi mirasın ve ilgili altyapının daha iyi kullanılması yoluyla sınır ötesi alanın turistik çekiciliğini arttırmak özel ekseninde uygulanacaktır .

İki ortak için proje faaliyetlerinin uygulanmasına ilişkin olarak Interreg – IPA Bulgaristan – Türkiye Programı ile ABtarafından verilen toplam bütçe 419332,7Euro’dur.

–          Büyükkarıştıran Belediyesi : 198.407,57 €

Topolovgrad Belediyesi : 220.925,13 €

Projenin genel amacı, kültürel mirasın ve ilgili altyapının daha iyi kullanılması yoluyla Büyükkarıştıran ve Topolovgrad sınır ötesi bölgesinin turist çekiciliğini arttırmaktır.

Projeye özel hedefler

1) Kültür turizmi ile ilgili koşulları ve altyapıyı geliştirmek;

2) Büyükkarıştıranve Topolovgrad’ın kültürel mirasının popülerleştirilmesi;

3) Sürdürülebilir turizmin sosyo-ekonomik büyüme için bir araç olarak geliştirilmesi.

Ana proje faaliyetleri, geçirilmesi “Sv. Sv. Kiril i Metodiy – 1894 ”- Topolovgrad” TopolovgradToplum Merkezi’nin inşa edilmesinin ve Kültür Takvimine göre organize edilecek ulusal / uluslararası etkinlikler ve Büyükkaristiran Belediyesi’nde yer alanÇok Amaçlı Kültür ve Sanat Merkezi’nin onarımı ve ekipman alımı, Büyükkarıştıran ‘daki etkinliklerin  düzenlenmesi ve Proje yönetimi, bilgi ve tanıtım, inşaat işlerinin denetimi ve etkinlik alanlarının resmi açılışları.

Proje tarafından hedeflenen hedef gruplar ;Topolovgrad Belediyesi vatandaşları (10572) ve Büyükkarıştıran Belediyesi vatandaşları (5924), Büyükkarıştıran ‘daki kültürel etkinliklerin ziyaretçileri (10000) ve Topolovgrad’daki toplum merkezinin ziyaretçileri (6000)(etkinlikler,sanat grupları ve kulüpleri uygulayanlar dahil), belediye çalışanları (T- 177, BK-87),Topolovgrad toplum merkezi çalışanları – 11

Projenin uygulanmasının sonuçları,

Büyükkarıştıran ve Topolovgrad sınır ötesi bölgesindeki kültür turizmi ile ilgili koşulların ve altyapının iyileştirilmesi ile sonuçlanacak, iki komşunun sınır ötesi bölgesinin kültürel mirasının desteklenmesi ülkelerin ve bölgenin turistik çekiciliğini arttıracak, sürdürülebilir turizm geliştirecek, iyi bir iş ortamı, istihdam, daha az yoksulluk, daha az göç ve nüfus azalmasının engellenmesini sağlayacak.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com