Ana Sayfa Gündem 20 Mart 2017 1859 Görüntüleme

BİR DESTANDIR ÇANAKKALE!

Haber:Hicran SÜNGÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü etkinliklerinin 102. Yıldönümünde Babaeski’deki törenlerin ilki Pancarköy şehitliğinde yapıldı.

Pancarköy şehitliğinde düzenlenen anma programına Babaeski İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, 1. Zırhlı Tugay Komutan Vekili Coşkun Önal, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, Babaeski Cumhuriyet Savcısı Fatih Koz, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, Adalet ve Kalkınma Partisi Babaeski İlçe Başkanı Ali Gencal, Cumhuriyet Halk Partisi Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, İlçe Müftüsü Mehmet Şimşekoğlu, Babaeski Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şafak Memi, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkan vekili Hilmi Kahraman, Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Öner, Babaeski Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Mülayim Güler, Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Nigar Gülsüm, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Namık Kahraman ve Gaziler, Babaeski Balkan Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Mümin Gençoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Pancarköy Şehitliğinde düzenlenen törenler Merasim Mangası tarafından yapılan saygı atışı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Törende günün anlam ve önemini Bakım Üsteğmen Cafer Bozkurt yaptı. Bozkurt yaptığı konuşmada şunlara yer verdi;

“Bugün; yüce Türk milletinin ve kutsal vatan topraklarının bağımsızlığı ve bütünlüğü uğrunda, kahraman vatan evlatlarımızın, üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek, şehitlik mertebesine ulaştıkları gündür.

Aynı zamanda, tüm imkânsızlıklara rağmen, Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin, Türk Milleti’nin esir edilemeyeceğinin, Türk Vatan’ının parçalanamayacağının, tüm dünyaya haykırıldığı, 18 Mart Çanakkale deniz zaferinin 102. yıldönümüdür.

Bu zafer; yıkılmakta olan Osmanlı devletinin küllerinden, yeni bir Türk devleti doğmasının ve Türk benliğinin kazanılmasının ilk kıvılcımını veren bir kahramanlık ve diriliş destanıdır. Bu destanın yazıldığı gün, tüm “şehitlerimizi anma günü” olarak kabul edilmiştir.

Vatanın her karış toprağını kanı ile sulayarak bize bu vatanı emanet eden aziz şehitlerimizi, böyle anlamlı bir günde, gönlümüz sevgi, şükran ve minnet dolu olarak bir kez daha anıyoruz.

Bugün; bayrağımızın sonsuza kadar göklerde özgürce dalgalanması, ülkemizin ve milletimizin bağımsızlığı ve bütünlüğü ile ulu önder Atatürk’ün gösterdiği, çağdaş medeniyet seviyesini yakalama uğrunda, ettikleri yeminlerine sadık kalarak, hiçbir ülkenin tarihinde olmayan ve binlerce canın verildiği bu toprakları vatan yapan, kanlarıyla bayrağımızı renklendiren, Türk ulusunun “yok oldu” denilen anlarda bile dirilmesini sağlayan, milletinin vicdanında ve gönlünde en kutsal ölümsüzler olarak yaşayan, aziz şehitlerimizin günüdür.

Tarihimiz her millete nasip olmayan kahramanlıklarla doludur. Tarihte Türklüğün vatanseverlik, asalet ve kahramanlık gibi hasletleri, en yüksek değerlere ulaşılmıştır. Geçmişimizde bulunan Çanakkale ve Türk Kurtuluş Savaşı, gerektiğinde ölmesini bildiği için, yaşamaya hak kazanan milletlerin haysiyet mücadelesi, Türk Ulusunun gelecek kuşaklara armağan etmekte gurur duyduğu, onur abideleridir. Yüce Türk Milletinin Kahraman şehitleri; bizler, bu topraklarda bağımsız ve onurlu yaşamanın, şanlı bayrağımızı göklerde özgürce dalgalandırmanın bedelinin nasıl ödendiğinin, bu uğurda nasıl fedakârlıklara katlanıldığının bilinci içerisindeyiz.18 Mart 2017’de  Bugün bu vatanda, bağımsız ve barış içinde yaşayabiliyor, ulu önder Mustafa kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği çağdaş ve laik cumhuriyet içerisinde yarınlara güvenle bakabiliyorsak, hiç şüphe yok ki bunu, anne ve babalarını evlatsız, evlatlarını öksüz, eşlerini gözü yaşlı bırakan, kadını ve erkeği, genci ve yaşlısı ile bu kutsal toprakları kanlarıyla sulayan siz aziz şehitlerimize borçluyuz.

Bizlere emanet ettiğiniz, şanlı bayrak ve kutsal vatan için nöbet sırası şimdi bizdedir. Aldığımız yüce emaneti, kendimizden sonra gelenlere devretmeden son nefesimizin verilmeyeceği bilinciyle, dimdik vazifemizin başındayız.

Türk ulusunun bağrından çıkan ve aslında Türk ulusunun kendisi olan Türk silahlı kuvvetlerinin mensupları olarak bizler, Çanakkale ve kurtuluş savaşında atalarımızın sergilediği kararlılık ve inançla bugün de diyoruz ki; sizler, toprağın bağrında şerefle yatarken, mensubu olduğumuz milletimiz ve onun bağrından çıkan Türk silahlı kuvvetleri, 21’inci yüzyılda da bize emanet ettiğiniz vatanı korumak için dimdik ayaktadır. Şanlı bayrağımızın dalgalandığı her karış vatan toprağı, biliniz ki, bizden sonra da her ne pahasına olursa olsun korunacaktır. Uğruna şehit olduğunuz bu vatan ve cumhuriyet, mevcudiyetimizin esası olarak sonsuza dek yaşatılacak ve nesillerden nesillere devredilecektir.

Her karış vatan toprağını kanlarıyla sulayan ve özgür Ayyıldız’lı bayrağın gölgesinde huzur içinde yatan, başta ulu önder Atatürk olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi, şükran ve minnet duygularıyla anarken, değerli şehit ailelerine ve kahraman gazilerimize saygılarımı sunuyorum. Ruhunuz şad olsun.

Yapılan konuşmanın ardından Alpullu Şeker Camii İmam Hatibi İhsan Aydemir Kuran-ı Kerim Tilaveti sundu, ardından Babaeski İlçe Müftüsü Mehmet Şimşekoğlu Şehitlerimiz için dualar okudu.

Pancarköy Şehitliğinde düzenlenen anma töreni Şehit mezarlarına karanfil konulması ve toplu fotoğraf çekimlerinin ardından sona erdi.

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com