Ana Sayfa Gündem 2 Haziran 2020 1509 Görüntüleme

BİÇİM ÜCRETLERİ BELLİ OLDU

2020 hasat sezonunda Kırklareli merkez ilçede ve diğer ilçelerdeki hububat, ayçiçeği, kanola, kanola tabla aparatlı biçim, mısır, çeltik biçimi, balyalama ve hasat edilen ürünlerin hasat kalıntılarının parçalanarak toprağa bırakılması ile ilgili ücretler belli oldu.

97205552_2882354941818714_7669292125715955712_o

Kırklareli İli İstişari Hasat Komisyonu tarafından biçim ücretleriyle ilgili şu kararlar alındı:

“İlimizde bu yıl biçerdöverle ürün hasadında dane kayıp oranının üst sınırı maksimum %1,5 olarak belirlenmiştir. Arazi durumuna göre ürün kaybı indeksi değerleri dikkate alınacaktır.

G sınıfı (biçerdöver) sürücü belgesi veya biçerdöver operatör belgesi bulunmayanlar biçerdöver operatörü olarak çalışamayacak ve biçerdöver sahipleri tarafından çalıştırılamayacaktır.

HASAT SABAH 09.00 AKŞAM 22.00 ARASINDA YAPILACAKTIR

Hububat mahsulünün tarlanın taşlık, engebeli, olması durumunda en fazla 15cm, düz ve tesviyeli olması durumundan ise en fazla 10 cm yükseklikten biçim yapılacaktır. Hasat sonrası ekili alanların çevresi sahipleri tarafından en az 5 sıra pulluk ile sürülerek olası anız yangınının yayılmasına karşı önlem alınacaktır. Ayrıca biçerdöver ve balya makinelerinde en az 2 adet 6 kilogramlık yangın söndürme tüpü, en az 15 metrekarelik tutuşmaya dayanıklı malzemeden branda ile yangını haber vermek için ses ve ışıklı ikaz cihazları bulundurulacaktır.

HASATTA TARLA SAHİPLERİ MUTLAKA TARLASININ BAŞINDA BULUNACAK

Hasat olgunluğuna gelmeyen rutubetli ve ıslak ürünler hasat edilmeyecektir. Hasat sabah 09.00 akşam 22.00 arasında yapılacaktır.

Tarlada yatık mahsul ve dövülmeyen başak bırakılmayacak, yatık ürünler başak kaldırıcısız hasat edilmeyecektir. Operatörler tarafından kar amacıyla biçerdöverlerin ilerleme ve dolap dönme hızları gereğinden faz arttırılmayacaktır. Operatörler tarafından kar amacıyla biçerdöverlerin ilerleme ve dolap dönme hızları gereğinden fazla arttırılmayacaktır.

Hasatta tarla sahipleri mutlaka tarlasının başında bulunacak ve biçerdöverin dane döküp dökmediğini kontrol edeceklerdir. Ürün sahipleri hasatta fazla dane kaybına neden olan operatörleri Ziraat Odası Başkanlıkları, Belediye Başkanlığı ve Muhtarlık kanalıyla en yakın tarım teşkilatına bildireceklerdir.

Üreticiler, muhtarlar, belediye başkanları köy/kasaba adına biçerdöver sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme yapacaklardır.

Tescil işlemleri yapılmamış biçerdöverlerin tescil işlemleri bağlı bulundukları ziraat odalarında yaptıracaklardır. Tarla sahibi ve biçerdöverci arasındaki anlaşmaya bağlı olmakla beraber 2020 yılında uygulanacak istişari mahiyetteki biçerdöverle bir dekar arazi için biçim fiyatı KDV dahil Kırklareli merkez ilçe, Pınarhisar, Vize, Kofçaz ve Demirköy ilçelerinde hububatta 32 TL, ayçiçeğinde 30 TL, kanolada 32 TL, kanolada tabla aparatlı biçim 35 TL, mısırda 46 TL olarak, Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerinde hububatta 33 TL, ayçiçeğinde 33 TL, kanolada 33 TL, kanolada tabla aparatlı biçim 37 TL, mısırda 46 TL, çeltikte 90 TL’dir. Çiftçinin talebi halinde hasat edilen ürünün hasat kalıntılarının parçalanarak toprağa bırakılması durumunda biçim ücretine dekar başına 2 TL ilave edilerek uygulanacaktır. 13- İstişari mahiyetteki balyalama ücretinin merkez ilçe, Pınarhisar, Vize, Kofçaz ve Demirköy ilçelerinde bir adet 25 kilogramlık balya için KDV dahil fiyat 3,20 TL, Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerinde 25 kilogramlık balya için KDV dahil fiyat 3,30 TL.”

Haber: Umut AL

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com