Ana Sayfa Gündem 10 Kasım 2020 585 Görüntüleme

BAŞKAN GÜRKAN’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Edirne Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplamda 19 maddenin görüşüldüğü toplantı öncesinde Belediye Başkanı Recep Gürkan, önemli konularda açıklamalarda bulundu.

2014 yılında başlatılan Sokak Sağlıklaştırması projesi hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Sokak Sağlıklaştırması; Safranbolu, Eskişehir Odunpazarı gibi birçok şehirde bu çalışmalar yapıldı. Yani tarihi bir dokusu olan bir sokağı ele alıp, hem tescilli binaları yenileme, iyileştirme, dış cephesini yenileme. Tescilli olmayan yada tarihi özelliği olmayan binaları da o sokakla bir anlamda benzeştirme ya da o sokağı uygun hale getirme. Buna Sokak Sağlıklaştırma deniliyor. 2014 yılında yaptığımız çalışmalarla Edirne’de tarihi dokusu korunan yada kısmen bozulmuş yada tarihi dokusu çok güçlü ama epeyce bozulmuş 28 tane sokak tespit ettik. Bunların başında Saraçlar Caddesi geliyor; Çilingirler, Osmaniye, Balıkpazarı gibi. 28 tane sokağımızı tespit ettik ve çalışmalara başladık. Tabi zor, zahmetli ve uzun bir çalışma. Uzmanlar yıllarca çalıştılar. 2-2,5 yıl önce bunlar bitmeye başladı. Biz bitenleri yasa gereği Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na gönderdik, onay için. Bir kısmı onaylandı, bir kısmında da kurulun istediği şekilde değişiklikler yapıldı. Edirne’deki ilk Sokak Sağlıklaştırmasını yapacağımız Balıkpazarı Caddesi kurul tarafından onaylandı. Bu görmüş olduğunuz proje Balıkpazarı’nın görselleri Balıkpazarı Caddesi’nde toplam 33 tane tescilli ve tescilsiz binamız var. 3 tanede duvarımız var. Duvar dediğimiz de Polis Parkı’nın, Emniyet Müdürlüğü’nün lojmanının duvarları. Balıkpazarı’nın girişinden başlayarak, Emniyet Müdürlüğü lojmanının olduğu bölgeye kadar gidecek” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Vali Ekrem Canalp ile bir değerlendirme toplantısı yaptıklarını belirten Gürkan, “Kendisi de bu konularda çok ilgili, teşekkür ediyorum kendisine de Edirne Halkı adına. Birlikte daha süratli, daha ekonomik ve birlikte bir sinerji yaratarak birlikte yapabileceğimizi konuştuk. Cumhuriyet Başsavcılığımız Tarım Açık Cezaevi’nde Türkiye’de bir ilk olan çok örnek bir uygulama yaptı. Tarım Açık Cezaevi’ndeki mahkumların hem sayısal olarak hem de nitelik olarak, daha üstün bir performansla yararlanmak adına Türkiye’de ilk olan ve Edirne’ye de çok yakışan Restorasyon İş Kolu diye bir iş kolu kurdu. Oradaki mahkumlar bununla ilgili kurslar alıyorlar. Çünkü bununla ilgili ara elamana çok ihtiyaç var. İstihdama çok açık bir iş kolu. Hükümlülük süreleri boyunca bunun eğitimlerini, kurslarını alarak, bir anlamda ustalar yetişiyor. Sayın Valimiz, Sayın Başsavcımız ile birlikte bir toplantı yaptık. Balıkpazarı’ndan başlayarak, bu Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ni 3 kurumun güçlerini birleştirerek, birlikte yapma düşüncesi ortaya çıktı. Bununla ilgili protokol yapmak için sizlerden yetki isteyeceğiz. Beni çok heyecanlandıran, uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir olay. İnşallah Balıkpazarı ile başlayacağız. Çilingirler Caddesi var. Etap etap diğer caddelerimizde gelecek” ifadelerine yer verdi.

SOKAKLAR BAMBAŞKA BİR GÖRÜNÜME KAVUŞACAK
Edirne’nin tarihi kent merkezi ve kent merkezini çevreleyen sokakların bambaşka bir görümüne kavuşacağını belirten Gürkan, “Hem tarihi mirası koruyarak, bizden sonraki kuşaklara daha güzel şekilde emanet etmemizi sağlayacak, hem de Edirne’mizin var olan turizm potansiyelinin daha da güçlenmesine yol açacak, esnafımızın geliri artacak, turizm gelirleri artacak. Edirne bugün nasıl turizmde Türkiye’deki 3. Şehir haline gelmişse inşallah bunu koruyarak, gelen turist sayılarını da daha da çok artıracağız” dedi.

ÇOK KATLI BİNALARIN ALTINDA YER OLAN İŞYERLERİ DENETLENİYOR

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, çok katlı binaların altında yer alan işyerleri ile ilgili başlatılan denetimler ilgili de bilgiler verdi. Gürkan, “İzmir’de geçtiğimiz hafta 6.6 şiddetinde bir deprem yaşandı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. İzmir depreminden sonra İzmir’e gittim. İzmir, dönüşünde de bir açıklama yaptım. Deprem öldürmez, bina öldürür gerçeğinden de hareketle ilk etapta birden çok katı bulunan binaların altındaki işyerlerini, bir görsel yüzeysel denetlemesine başladık. Denetimler devam ediyor. Mühendis arkadaşlarımız altında işyeri olan bütün binaları tek tek gezerek kolonlarla ilgili bir sıkıntı var mı? Kirişlerde bir sıkıntı var mı? Binaların oturuşmalarında bir sıkıntı var mı diye bir yüzeysel inceleme yapıyorlar. Sıkıntı gördüklerinde teknik incelemeler başlayacak. Şehrimizde 1. Murat Mahalle’mizde bir bloğumuz yerinde incelemeler, tespitler yapılarak boşaltıldı.  Binadan ekonomik anlamda çıkma şansı olmayan vatandaşlarımıza destek olduk, taşıdık. Şu anda binada hiç oturan yok. Resmi Yapı Denetim Yetkisi olan firmanın bina ile ilgili çalışmaları devam ediyor. Onların vereceği karara göre yıkımı gerekiyorsa, binanın yıkımı gerçekleştirilecek; güçlendirilmesi gerekiyorsa mal sahipleri ile görüşülerek o yola gidilecek” şeklinde konuştu.
 
KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Kentsel dönüşüm ile ilgili uzun süredir devam eden bir çalışmanın söz konusu olduğunu belirten Gürkan, kentsel dönüşümle ilgili fizibilite çalışmalarının bittiğini bununla ilgili de yakın bir zamanda açıklama yapacaklarını söyledi.

RİSKLİ YAPI DENETİMİ NASIL YAPILIYOR?
Belediye Başkanı Recep Gürkan, İzmir depreminden sonra en çok konuşulan konulardan birine daha açıklık getirdi. Riskli Yapı Denetiminin nasıl yapılacağını anlatan Gürkan, “Riskli yapıda belediye olarak bizim denetim yapma yetkimiz ve sorumluğumuz var. Ama bir binanın riskli yapı denetimi o bina sahiplerinden en az birinin başvurması halinde yapılıyor. Mülkiyet sahibi başvurmazsa riskli yapı denetimi yapılamıyor. Mülkiyet sahiplerinden en az bir tanesinin başvurusu gerekiyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılıyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, yetki belgesi almış bir firmaya bunu iletiyor ve ondan sonra da süreç başlıyor. O bina riskli bina statüsünde çıkarsa, 60 gün içerisinde mal sahiplerinin binayı yıktırması gerekiyor. Bu süre bir kez 30 gün uzatabiliyor. Mal sahibi yıktırmazsa Valilik yada Belediye tarafından yıkım gerçekleştiriliyor. Sonra bu yıkım ücretleri mal sahibinden isteniyor, tahsil ediliyor. Yasa bu şekilde. Süreç bu şekilde işliyor. Bunu bütün vatandaşlarımızın bilgisine sunuyorum. Belediye olarak bizim bu yapı risklidir yada bu yapı riskli değildir, deme şansımız yok. Bu yetki sadece Riskli Yapı Denetim lisansı almış firmalarda var” dedi.

GÜRKAN’DAN COVİD-19 UYARISI
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, vatandaşları da Covid-19’a karış bir kez daha uyararak, vatandaşlardan kurallara uymalarını istedi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de vaka sayısının giderek arttığına dikkat çeken Gürkan, “ Bu nedenle vatandaşlarımıza bu 3 hususu hatırlatmak istiyorum; temizlik, maske ve mesafeye mutlak süratle uymamız gerekiyor. Tabi şehrimiz bu anlamda özel bir şehir. Çok uzun bir süre biz çok az vaka olan il statüsündeydik. Yine diğer illere göre çok fazla sıkıntımız yok ama bu tedbiri daha da arttırmamıza engel değil. Şehrimizin gümrük nedeniyle çok ziyaretçisi var, diğer taraftan İstanbul’a, Çorlu, Çerkezköy’e komşu olmaktan dolayı üzerimizde bir baskı var. Tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Maske yüzde 95 oranında koruyor. Mutlak süratle her alanda her yerde maskemizi takmamız, bulunduğumuz alanları havalandırmamız, hijyene dikkat etmemiz gerekiyor. Bununla ilgili Mart ayının başından beri Edirne Valiliği’nin koordinesinde bütün kurumlar ile birlikte çalışıyoruz. Tüm imkanları birlikte kullanıyoruz. Hangimizin nesi varsa, araç-gereci, personeli, malzemesi hiç birbirimizden sakınmadan bugüne kadar bu çalışmaları yaptık. Bu da Edirne’yi Türkiye’deki örnek iller statüsüne getirdi. Sağlık çalışanlarımız çok büyük bir özveri ile çalışıyorlar, onlara bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bizlerin de, vatandaşlar olarak sağlık çalışanlarına destek olması gerekiyor. Onların işlerini kolaylaştırması gerekiyor. Bu da alacağımız tedbirlerde mümkün” şeklinde konuştu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com