Ana Sayfa Bölge, Gündem 26 Mayıs 2022 329 Görüntüleme

Babaeski’ye anaokulu yapılacak

Babaeski Ticaret Borsası tarafından Mevzuat Komisyon İstişare Toplantısı ve Plaket Töreni düzenlendi. Toplantıda Başkan Özün tarafından TOBB Mevzuat Kurulunun görev ve çalışmaları, Babaeski Ticaret Borsası’nın gelecek projeleri, Babaeski Sarımsağının coğrafi işaret yolculuğu ve TOBB tarafından Babaeski’de yapılacak anaokulu projesi aktarıldı.

 

 

Babaeski Ticaret Borsası tarafından Mevzuat Komisyon İstişare Toplantısı ve Plaket Töreni düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Mevzuat Komisyon Başkanı ve Babaeski Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Özün, “TOBB | Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından, Millî Eğitim Bakanlığı ile imzalanan Ulusal Eğitime Katkı Protokolü sayesinde 154 ilçeye 154 yeni okul kazandırılacak.

TOBB’un eğitim hamlesi kapsamında Babaeski Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Özün, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer ve TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya gelerek 154 okuldan birinin Babaeski ilçemize kazandırılacağı  talebinde bulundu ve Bakanlık nezdinde çalışmaların süreceğini söyledi.

Babaeski’ye okul kazandırma çalışmalarımız neticesinde 5 milyonluk bir bütçe aldık. Babaeski’ye 1 okul daha kazandırmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız.” Dedi.

Özün konuşmasının devamında, “Babaeski’yi dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz. Bilimsel çalışmalarımız sürüyor.” Dedi.

Özün konuşmasında TOBB Mevzuat Kurulunun görev ve çalışmaları, Babaeski Ticaret Borsası’nın gelecek projeleri, Babaeski Sarımsağı’nın coğrafi işaret yolculuğu ve TOBB tarafından Babaeski’de yapılacak anaokulu projesi detaylarını aktardı.

Başkan Özün; “Başkan Özün, 2005 yılında göreve seçildikten sonra ilk olarak Babaeski Ticaret Borsası hizmet binasını yenileyerek yeni hizmet binasında Babaeski Ticaret Borsası hizmet vermeye başlamıştı.

Başkan Özün, Babaeski Ticaret Borsasındaki görevi sürecince çok önemli projelere imza attı.

2008 – 2009 yıllarında Trakya’da küçük ve orta ölçekli süt ürünleri üreticiliğinin geliştirilmesi yoluyla AB gıda güvenliği ve Pazar rekabetine erişim projesini gerçekleştirdi.

2009 yılında Yeşil Ekonomi ortaklığı projesini hayata geçirdi.

2009 yılında Tarımsal Sürdürülebilirlik ve Verimlilik Projesini gerçekleştirdi.

2011 – 2012 EURO FARMER – Sınır ötesi bölgede çağdaş ve modern Avrupai tarım ile bolluk projesi icra edildi.

2011 – 2012 Innovatrans – Yanbol ve Babaeski bölgesinin ekonomik kalkınmasına dair kişiler ve işletmeler arasında yenilik transferi projesi yapıldı.

2011- 2012 Babaeski Ticaret Borsası Online Alım-Satım Tarım Portalı Projesi gerçekleşti.

2012- 2013 Ekonomik eko enerji stratejisi – Yambol – Babaeski – Kırkraleli bölgesinin enerji ve çevre refah ile ekonomik kalkınması projesine imza atıldı.

2013 – 2015 Ortak sınır ötesi mobil tarım laboratuvarı ve eğitim merkezi projesi hayata geçti.

2014 – 2015 Uygulamaları, sınır ötesi bölgenin ekonomik kalkınma ve turizm organizasyon ve uzman kapasitesinin transferi için IBM-Bilgi ve Yatırım İŞ MATRIX projesi gerçekleşti.

2014 – 2015 LLL – Network Yaşam boyu öğrenme – mesleki eğitim, insanların kariyer gelişimi ve iş gücü piyasasında deneyim ve sosyal hizmet alışverişi için bir ağ projesi yapıldı.” Dedi.

Özün konuşmasında Babaeski Sarmısağının coğrafi işaret yolculuğuna da değinerek şunları söyledi: “Rivayete göre 1950 yıllarında Bursa’dan gelen biri ilk kez Osmaniye köyü yakınlarına Babaeski Sarımsağı’nı ekmiştir. Köylülerin merakı üzerine herkes bu sarımsağı elle dikime başlamıştır. Ürün önce yerel halkın ihtiyacını karşılamış sonra İstanbul Sebze Haline taşınmıştır. Pazar payının yüksek olduğu görülmüş ve ilçenin pek çok köyünde ekime başlanmıştır. Böylelikle sarımsağın ekimi alanı 10.000 dönüm kadar artmış, ülkenin farklı şehirlerindeki pazarlarda yerini almıştır. Sarımsak hasadının başlamasıyla bölgeden gerekli sarımsak ve toprak numuneleri  alınarak analiz işlemleri için Namık Kemal Üniversitesine gönderildi. Babaeski Ticaret Borsası, Trakya Kalkınma Ajansı ve Kırklareli Genç Girişimciler Kurulu ortaklığında Babaeski Sarımsağı’na coğrafi işaret almak amacıyla yürütülen çalışmalar konusunda TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a  Yönetim Kurulu  Başkanı Fahrettin  Özün tarafından bilgilendirme yapılarak Babaeski Sarımsağı armağan edildi.”

 

Sunumların ardından gerçekleşen plaket töreninde,  TOBB Mevzuat Komisyon Başkanı ve Babaeski Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Özün, 2021 Yılında Babaeski Ticaret Borsasına Yüksek Miktarda Tescil Ücreti Ödeyen Üyelere plaket takdim etti.

Plaket alan isimler şöyle:

Kahraman Agro Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti, Üçel Tarım     Ve Gıda Ürün. Paz. San Tic. Ltd. Şti., Vardar Tarım Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti., Mustafa Özlek, Selami Albeni, Şaziye Ateşer, Mustafa Sevim, Kaanlar Zahirecilik ve Tic. Ltd. Şti.

2021 Yılının En İyi Sarımsak Üretici Plaketi

Taner ŞAFAK

Babaeski Ticaret Borsası Ziyaretleri Anısına Plaketleri

  • Hacı KANAKÇI- Cihanbeyli TB YKB
  • Davut EFE- Tavşanlı TSO YKB
  • Ali Şener BAYRAKTAR- Akyazı TB YKB

 

Babaeski Ticaret Borsası Proje Partneri Plaketi

  • Stoicho STOICHEV- Yambol TSO

 

Onur Plaketi Plaketi

  • Abdullah HACI- Babaeski Belediye Başkanı

Ruhan Uzunlar Altıntel- Babaeski TB Meclis Başkanı

Ertunç Özün- Kırklareli Genç Girişimciler Kurulu Başkanı plaketlerini aldılar.

 

 

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com