Ana Sayfa Gündem 9 Mart 2021 2182 Görüntüleme

Babaeskili Esnaflar Son Gün: 31 Mart

Kırklareli Valiliği Kırklareli Ticaret İl Müdürü Mustafa UZAN tarafından yapılan açıklamaya göre;

 

22 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazetede Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekleme Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 24 Aralık 2020 tarihinde Koronvirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Başvurular 31.12.2020 tarihinde www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden alınmaya başlanmış olup, başvuru işlemleri 31.03.2021 tarihine kadar devam edecektir. Bu süre zarfında Gelir Kaybı Desteğine ilişkin başvurular Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünce değerlendirilmekte olup, kira desteğine ilişkin itirazlar ve yeni başvurular Kırklareli Ticaret İl Müdürlüğümüzce değerlendirilmektedir.

 

Bu kapsamda; Başvuru sahiplerine, 3 ay süreyle ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirası “Gelir Kaybı Desteği” verilmesi ve büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası tutarında “Kira Desteği” nde bulunulmaktadır.

Bahse konu desteklerden;

14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler, Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar,Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler,

Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Bakanlık tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler, Kira desteği için işyeri kira olanlar Faydalanabilmektedir.

 

Söz konusu desteklerden faydalanmak üzere yukarıda açıklanan kapsamda yer alan ticaret erbabının başvuruları kabul edilmekte olup, kapsamın dışında kalanlar destekten yararlanamamaktadır.

 

Bu çerçevede yapılan incelemeler kapsamında; İlimizdeki 1328 ticari işletme yukarıda belirtilen şartları taşımasına rağmen destek başvurusunda bulunmamıştır.  Bahse konu ticari işletmelerin hak kaybına uğramaması amacıyla aşağıda belirtilen esaslar kapsamında hareket etmeleri gerekmektedir.

 

Kamuoyuna duyurulur.

 

Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı Değerlendirme, İtiraz Ve Ödeme Süreçlerine İlişkin Usul Ve Esaslar

 

Değerlendirme ve İtiraz Süreci

(1) Kira desteği başvurusunda bulunanlardan, başvuruda bulunduğu iş yerinin aylık kira bedeli, açık adresi ve iş yerini kiralayanın kimlik bilgilerini başvuru esnasında beyan etmesi istenir. Beyanda bulunmayanlara veya beyandaki bilgileri doğrulanamayanlara kira desteği ödemesi yapılmaz. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra kira desteği değerlendirme süreci aşağıda belirtilen şekilde yapılacaktır.

  1. a) Mesleği icabı kiracı olması mümkün olmayanların başvuruları kabul edilmeyecektir.
  2. b) Başvuru sahiplerinin kiraladıkları işyerlerine ilişkin başvuru sırasında belirttikleri bilgiler Hazine ve Maliye Bakanlığının işyeri kiralarına ait bilgileri ile kontrol edilecektir. Kontrol sonucunda başvuru bilgileri doğrulanan kişilerin destek başvurusu onaylanır ve ödemesi gerçekleştirilir.
  3. c) (b) maddesi uyarınca destek başvurusu onaylanmayan kişiler itirazda bulunabilirler. İtirazda bulunanlardan kira ödediklerini ispatlayacak belgelerini (imzalı kira kontratı, güncel banka kira ödeme dekontu vb.) Bakanlıkça belirlenecek süre içerisinde elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden yüklemeleri istenir.

ç) Yüklenen belgelerin kontrolü Bakanlık merkez ve/veya taşra teşkilatınca yapılır. Yapılan kontrol sonrası belgeleri onaylanan başvuru sahiplerine kira desteği ödemesi gerçekleştirilir.

(2) Reddedilen gelir kaybı ve kira destek başvurularına ret tarihinden itibaren on gün içerisinde elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden itirazlar gerçekleştirilir. İtiraz başvurusunun yapıldığı günden itibaren beş iş günü içerisinde sonuçlandırılarak ilgilisine cevap verilir.

 

Ödeme Süreci

 

(1) Destek başvurusunun uygun bulunması halinde başvuran kişinin kendisine ait banka hesabına destek ödemesi yapılır.

(2) Desteğe hak kazanan başvuru sahibinin banka hesap numarasında yanlışlık olması durumunda Bakanlıkça belirlenecek süre içerisinde elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden banka hesap bilgilerinin düzeltilmesi istenir. Düzeltilen banka hesabına destek ödemesi gerçekleştirilir. Belirlenen süre içerisinde banka hesap numarasını düzeltmeyen kişilerin başvuruları geçersiz sayılır.

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Babaeski’de büyük yangın

Babaeski’de büyük yangın

Tema Tasarım | Osgaka.com