Ana Sayfa Gündem 5 Mart 2018 1156 Görüntüleme

BABAESKİ’DE OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi  Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün 2018/04 Nolu Genelgesi ile Okuryazarlık Seferberliği başlatıldı.

Haber:Hicran SÜNGÜ

Konuyla ilgili olarak 2 Mart Cuma günü İlçe Milli Eğitim Salonunda toplantı gerçekleştirildi. Babaeski İlçe Kaymakam Vekili Mustafa Kaya Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye TOKAT, Babaeski Müftüsü Mehmet ŞİMŞEKOĞLU, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Göksel BAYTOK, Okul/Kurum Müdürleri Taner TURAN, Ercan ORALTAY, Dilek ÇALIMLI ve Reyhan GÜVEN, Merkez Hacı Hasan Mahalle Muhtarı Servet SÜRER, Gazi Kemal Mahallesi Muhtarı Nasıf ALYANAK ve Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Nesibe ÇEKİNMEZ ve Kanaat Önderi  Çetin SAĞDIÇ katıldı.

Kaymakam Vekili Mustafa Kaya toplantı öncesinde yaptığı konuşmasında; “ Hala okuma yazma seferberliği yapıyor olmak tabii ki üzücü. Bu konuda bölgesel olarak çok büyük bir sıkıntı içerisinde olmasak da başka bölgelerde maalesef daha büyük sıkıntılarla karşı karşıyayız. Burada da az da olsa okuma yazma bilmeyen var. İnşallah o kesime de ulaşacağız ve okuma yazma bilmeyen hiç kimse kalmayacak” sözlerini dile getirdi.

Ardından konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat ise yürütülen projeyle ilgili olarak şunları aktardı;” Başlatılan Seferberliğin birinci aşaması kapsamında, öncelikli olarak Babaeski İlçemizde okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza yönelik İlçemiz Babaeski Halk Eğitimi Merkezinde 5 Mart 2018 tarihinden itibaren I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma kursları açılacaktır.

Bu kapsamda İlçemiz Babaeski Halk Eğitimi Merkezince İlçemiz merkez, belde ve köylerinde okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretleri Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ödenecektir.

Birinci kademe okuma yazma kurslarını başarıyla bitirenlere törenle “Okur Yazarlık Belgesi” verilecek ve seferberlik kapsamında açılacak kursların tanıtımı için pankart, afiş,  ilanlar ve İlçe ve Belde Belediyelerimizden anons yapılacaktır.

Ders Materyalleri Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanacak ve kursiyerlere ücretsiz olarak dağıtılacaktır.”

İlçe Milli Eğitim  Müdürü Kadriye TOKAT, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde başlatılan Okuryazarlık Seferberliği’ne ilişkin yoğun bir çalışma yürüttükleri dile getirerek, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak İlçe merkezi, belde ve köylerimizde okuma yazma bilmeyen herkese okuma yazmayı öğreteceklerini söyledi.

İlçe Kaymakamlığı  Başkanlığında İlçe Okuryazarlık Seferberliği Yürütme Kurulunun oluşturulduğunu; Yürütme Kurulunun da;

Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye TOKAT, Babaeski Müftüsü Mehmet ŞİMŞEKOĞLU, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Göksel BAYTOK, Okul/Kurum Müdürleri Taner TURAN, Ercan ORALTAY, Dilek ÇALIMLI ve Reyhan GÜVEN, Merkez Hacı Hasan Mahalle Muhtarı Servet SÜRER, Gazi Kemal Mahallesi Muhtarı Nasıf ALYANAK ve Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Nesibe ÇEKİNMEZ ve Kanaat Önderi Sayın Çetin SAĞDIÇ yer alıyor.

Tokat;  İlçemizde belirlenen kurulun, muhtarların da desteğiyle ev ziyaretleri yapacağını ve okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın da kurslara devam edeceğini ve etkin bir tanıtım programı yürütüleceğini söyledi.

Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında halk eğitim merkezi ve ilkokul sınıf öğretmenlerinin görevlendirileceğini dile getiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye TOKAT, başvuruların Babaeski Halk Eğitim Merkezine ve okullara yapılacağını söyledi. Kurslarda Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı, Talim ve Terbiye Kurulu´nun onayından geçen yeni eğitim programının uygulanacağını ifade etti.

“Okuma yazma kurslarına katılmakta ve devam etmekte zorluk yaşayanların önündeki engelleri kaldırmaya yönelik kampanyaya destek veren kurum, kuruluşlar ve gönüllüler ile mahallinde çözüm üretilmesinin sağlanacağını sözlerine ekledi.

Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların birinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak ikinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmeleri amaçlandığını da belirten İlçe Mili Eğitim Müdürü Kadriye TOKAT, yürütülen “Okuryazarlık Seferberliği” nin Babaeski’ye ve tüm Türkiye’ye hayırlı uğurlu olması dileğinde bulundu.

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com