Ana Sayfa Gündem 4 Kasım 2016 1785 Görüntüleme

Babaeski’de Nüfus Müdürlüğü bilgilendirme toplantısı gerçekleşti

Babaeski’de İlçe Nüfus Müdürlüğü, bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda İlçe Nüfus Müdürü Kenan Atay konuştu. Geniş yelpazeli bir katılımın gerçekleştiği toplantıda 5490 sayılı kanun ve yenilikler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda bilgilendirme toplantısı gerçekleşti. Babaeski İlçe Nüfus Müdürü Kenan Atay, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hakkında bilgilendirme gerçekleştirdi. Toplantıya Okul Müdürleri, muhtarlar, TREDAŞ, Jandarma ve Emniyetten katılımcılar yer aldı. 70 kişilik grubunun yer aldığı bilgilendirme toplantısında konuşma yapan İlçe Nüfus Müdürü Kenan Atay “Bilindiği üzere 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 51’inci maddesinin üç, dört ve beşinci fıkralarında muhtarların yerleşim yeri adresi değişikliklerine ilişkin sorumlulukları hüküm altına alınmıştır. Bu sorumlulukların yerine getirilebilmesi için aynı Kanunun 52’inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince teknik alt yapısını tamamlanmış olan muhtarlıklar Kimlik Paylaşım Sistemine erişebilmekte ve talep halinde, Adres Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin 17’nci maddesinin ikinci fıkrası gereğince yerleşim yeri ve diğer adres belgesi üretilmektedir.” sözlerini dile getirdi.

Bilgilendirme toplantısında muhtarlarında önemli rol aldığını dile getiren İlçe Nüfus Müdürü Atay, “Buna göre, Adres Kayıt Sistemi kapsamında muhtarlara önemli görevler tevdi edilmiş olup, bu görevlerin doğru, hızlı ve etkin bir şekilde yapılabilmesi ve sistemin muhtarlarımızca yaygın bir şekilde kullanımının sağlanabilmesi bakımından; Kimlik Paylaşımı Sistemine bağlanamayan muhtarlar sisteme dahil olmaları için teşvik edilecektir. Her yıl periyodik olarak muhtar eğitimleri 2016 yılı içinde daha önceki yıllarda yapılan eğitimlere katılmayanların eğitilmesi şeklinde planlanarak icra edilecektir.

Yine İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerince yılı için hazırlanacak eğitim programı doğrultusunda İlçe Nüfus Müdürleri ile her ilçeden 1 memurun katılımının sağlanacağı 1 gün süreli, AKS Mevzuatı ile Genel Müdürlüğümüzce illere dağıtımı yapılan Genelge, Talimat ve görüşlerin anlatılacağı bilgilendirme seminerleri düzenlenerek katılımcılara ilişkin sayısal verilerin en geç 15 Aralık 2016 tarihine kadar Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi sağlanacaktır.

Eğiticilerin seçimine önem verilecek, eğitim süresi bizatihi İL Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerince takip edilerek denetlenecektir.

Eğitimler sonucunda İlçe Nüfus Müdürlüklerince tanzim edilecek ek-2 ve ek-3 form ile eğitim sürecinde gözlemlenen yada katılımcılar tarafından dile getirilen sorun, görüş ve önerileri kapsayan ek-4 Eğitim Sonuç Raporları İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerince analiz edilerek tek bir rapor haline getirilecek, yalnızca ek-4 ve ek-5 form yılı içinde Genel Müdürlüğümüzce gönderilecektir.” şeklinde konuştu. (Hicran SÜNGÜ)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com